Přeskočit na obsah

Ulcinj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ulcinj
Ulcinj – znak
znak
Ulcinj – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška7m n. m.
Časové pásmoUTC+01:00
StátČerná HoraČerná HoraČerná Hora
Ulcinj
Ulcinj
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha255 km²
Počet obyvatel19 921 (2011)
Hustota zalidnění78,1 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.ul-gov.me/Naslovna
Telefonní předvolba030
PSČ85360
Označení vozidelUL
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Ulcinj(albánskyUlqin,italskyDulcigno) je město na jihuČerné Hory,blízkoSkadarského jezeraa hranic sAlbánií.Oblíbené turistické letovisko se nachází na břehuJaderského moře.Žije zde 10 707 obyvatel, v celé opštině Ulcinj pakpřibližně 20 tisícobyvatel. Ve městě žije početnáalbánskákomunita (cca 60 % obyvatel).

HistorikPlinius staršízaznamenal ve svém spiseNaturalis historia (Přírodopis) v 1. století existenci města pod jménemOlcinium.Původní jméno znělo vlatiněColchiniuma odkazuje na zakladatele zKolchidy(v dnešníGruzii):Olchinium quod antea Colchinium dictum est a Colchis conditum.Ptolemaiosjej označilřeckýmjménemOulkinion(Ουλκίνιον). Jméno však může také pocházet zalbánskéhoslova ujk/ulk – z původního (w)ulk, označujícíhovlkaa pocházejícího z praindoevropského *wĺ̥kʷos, srovnatelného i seslovanskými jazyky.Současná podoba jména města vznikla vevulgární latině;doitalštinybylo přejato jakoDulcigno,dosrbštiny/černohorštinyjakoUlcinj,doalbánštinyjakoUlqina doturečtinyjakoÜlgün.Srbská/černohorská podoba Ulcinj má i dvě starší variantyLьcinьaOcinj,které se však v současné době již nepoužívají.

Ulcinj se nachází v jižní části Černé Hory a je jejím nejjižnějším městem. Je vzdáleno 21 km jihovýchodně odBaru,30 km jihozápadně odSkadaru,60 km jižně odPodgoricea 40 km severozápadně od městaLezhëvAlbánii.

Krajina severozápadně a na severně od města je hornatá a kopcovitá (např.Bijela Gora); k jihovýchodu a východu se rozkládají úrodná pole, na nichž se pěstují různé druhy ovoce a zeleniny. Díky těmto přírodním poměrům se městská zástavba táhne od pobřeží do vnitrozemí a dále jihovýchodním směrem k Zogajskému jezeru, kde se nacházejí solany.

V severovýchodním okolí Ulcinje ležíŠaské jezero,kteréornitologovénazývají „skadarským jezerem v malém “; je bohaté na vodní ptactvo.

Východně od města protéká řekaBojana,která zde tvoří hranici s Albánií; jihovýchodně od města byl koncem 19. století vybudován umělý kanálPartamilena.

Klimatické poměry

[editovat|editovat zdroj]

Ulcinj se vyznačuje jadranskou variantoustředomořskéhopodnebí a subtropické vegetace. Ve srovnání s jinými oblíbenými letovisky na březích Jaderského moře má ideální klimatické podmínky. Průměrná teplota během roku je 16 °C. Nejchladnějším měsícem je leden s průměrem 8,6 °C a nejteplejší červenec s průměrem 26 °C. Průměrná denní teplota měřená ve 13:00 dosahuje 18,5 °C Průměrná teplota vzduchu podle ročních období činí 9,6 °C v zimě, 14,5 °C na jaře, 24,4 °C v létě a 17,5 °C na podzim. Absolutní maximální teplota je v červenci 38,5 °C, zatímco absolutní minimální teplota je -8,4 °C v lednu. Ulcinj se svým okolím patří k nejteplejším oblastem na územíČerné Horya do roku 1991 tomu to platilo pro celouJugoslávii.

Teplota vzduchu v Ulcinji je vhodná pro opalování a koupání v moři. Letní sezóna zde trvá od května do října. Ulcinj je jedním z nejslunnějších míst na pobřeží Jaderského moře. Průměrně má 218 slunečných dnů v roce, což znamená v průměru 2 706 hodin ročně, tj. 7,4 hodin denně. Během léta má Ulcinj okolo 11,5 hodiny slunečního svitu denně.

Nejcharakterističtějšími větry jsoubura,jugoamaestral.Bura vane koncem podzimu a v zimě od severovýchodu a představuje chladný vítr. Jugo se objevuje na jaře, na podzim a v zimě a přináší déšť, zatímco na moři způsobuje značné vlny. Maestral vane od západu a jihozápadu. Úhrn srážek činí v průměru 1 344 mm. V Ulcinji sněží v zimě velmi zřídka.

Ulcinj – staré město

První zmínky o osídlení místa současného starého města pocházejí ze 7. století př. n. l. Historici odhadují, že bylo založeno před 2500 lety; je tedy jedním z nejstarších vČerné Hoře.Již v té době bylo opevněno.[1]Založili je údajněkolchidštíkolonisté, což naznačuje latinské jménoColchidium.Ve městě se poté vystřídaliŘekovéaŘímané;ti druzí je obsadili roku 163 př. n. l. Město mělo statutoppidum civium Romanoruma později bylo i samostatnýmmunicipiem.Za římské vlády bylo přestavěno a obyvatelstvo se postupně romanizovalo.[2]Pro potřeby přesunů římských armád byla vybudována silnice z dnešníhoSkadarusměrem k ústí řekyNeretvydo moře. Procházela právě přes Ulcinj.[3]

V antické době bylo město známé jako hnízdo pirátů, jímž se stalo i v dobách středověku. Po rozdělení Římské říše se Ulcinj ocitla na územíjejí východní poloviny.V pozdním starověku byla sídlembiskupství;místní diecéze existovaly s přestávkami až dozačátku turecké nadvládyv 16. století. Do současné doby jsou dochované byzantské zdi na starém městě, které nahradily původní, ještě předřímská opevnění.

V roce444bylo město zničenozemětřesením,brzy však bylo obnoveno. Po zániku západořímské říše byla oblast v letech 493–536 pod nadvládou říše Ostrogótů,[4]poté město patřiloByzantské říši,kde spadalo podthemase sídlem vDrači.Na počátku 11. století se jej neúspěšně pokusili dobýt Bulhaři. Srbové Ulcinj obsadili roku 1183 za vládyŠtěpána Nemanji.Jistou dobu patřilo také černohorskémuknížectví Zeta.Pro místní vládce byla Ulcinj oblíbeným výletním místem. Odtud vládl např.Đorđe Nemanjić,[5]neboJelena Nemanjić.[6]Když srbský knížeStefan Lazarevićdědictvím po mocném roduBalšićůzískal Zetu (1421) a následně byl poražen Benátčany uSkadaru,musel jim postoupit několik měst včetně Ulcinje.[7][8]

Ve 13. století vznikl v blízkosti města františkánský klášter. Byl zbudován zhruba v době, kdy se františkáni rozšířili se svými kláštery na území dnešní Černé Hory poté, co řád benediktinů ztratil svůj dosavadní vliv a význam.[9]

Město na obrazu z roku 1690

Po porážcebenátské republikyuLepantaroku 1571 obsadili městopirátipůvodem z dnešníhoAlžírska(v počtu cca 400); formálně náleželo kOsmanské říši.V 70. letech 16. století žil v Ulcinji v době svého zajetí také španělský spisovatelMiguel de Cervantes.[10]

Osmanská říšeod pirátů očekávala, že svou přítomností ve městě zamezí rozpínavostbenátské republiky.Jejich přítomnost však znamenala úpadek námořní tradice i významu města. Piráti přepadali především benátské lodě, loupili ale i jiná plavidla v okolí.[11]K dispozici měli okolo 250–300 malých lodí, tzv.fuset.Do těchto aktivit bylo zapojeno okolo 4 000 lidí.[12]

S piráty se nakonec turečtí správci vypořádali:skadarskývezírMehmet Bushatlliuve snaze zastavit nekontrolovatelné vpády nechal potopit všechny ulcinjské lodě. Nepodařilo se mu to však hned napoprvé, neboť piráti kladli turecké moci tuhý odpor. Následně místní obyvatelstvo uznalotureckousprávu. Město bylo připojeno keSkadarskému sandžaku.[13]Na rozdíl od zbytku černohorského území se v okolí Ulcinje (podobně i v případě městaBaru) podařilo především venkovské obyvatelstvo do značné míryislamizovat.[14]Po příchodu turecké správy nicméně počet obyvatel samotného města poklesl: protože se Ulcinj navíc nacházela na samotném západním okraji říše, byla zde mocenská kontrola poměrně slabá. Do města tak přicházel značný počet přistěhovalců různého původu včetněAfričanů.

V 17. století strávil poslední svá léta takérabínŠabtaj Cvi,který se považoval za židovského spasitele. Přišel do města spolu s několika dalšímiŽidy,kteří se v Ulcinji usadili a dali vzniknout specifické komunitě.

Roku 1696 se benátská republika pokusila neúspěšně město Ulcinj dobýt.[15]Další benátský útok provedla v roce 1718 flotila pod vedenímMatthiase Johanna von der Schulenburg.Námořní operaci však zmařilo uzavřeníPožarevackého mírua ukončení války. Roku 1706 otevřeli Benátčané v Ulcinji konzulát.[16]

V lednu 1878 obsadila černohorská armáda Bar a Ulcinj ve snaze zajistit přístup k Jaderskému moři pro černohorský stát.[17]Většina evropských mocností nebyla tomuto kroku nakloněna a žádala vrácení města Turecku. K tomu také na krátkou dobu došlo.[18]Posléze však bylo město opět připojeno v roce 1880, a to výměnou za oblast okolo městaGusinjev pohoříProkletije,kde místní albánské obyvatelstvo kladlo černohorské armádě i správě velmi tuhý odpor. Osmanská říše přesto zpočátku odmítala Ulcinj předat a stáhnout svoje vojsko i úředníky. Až po hrozbě invazí britského námořnictva, kterou vyslovil tehdejší britský premiér, se Turecko rozhodlo podvolit.[19]Po připojení k Černé Hoře se Ulcinj stala poPodgorici,Nikšići,Cetinji,BaruaPlavušestým největším městem v zemi. V té době zde bylo registrováno přibližně 100 lodí.

V roce 1884 zde byla otevřena první veřejná knihovna. O deset let později bylo při sčítání lidu napočítáno 4 000 obyvatel. V té době byla Ulcinj městem s nejvyšší mírou negramotnosti v celé Černé Hoře.[20]

Běhemprvní světové válkyobsadily Ulcinj jednotkyrakousko-uherské armády.Krátce po jejich kapitulaci na podzim roku 1918 bylo město obsazeno italskými vojsky. Poté se stalo součástíjugoslávského království.Modernizaci Ulcinje zajistila i elektrárna, kterou vybudovala německá firma v roce 1932. Místní solana byla zprovozněna o dva roky později. V této době byly také vystavěny některé hotely ve městě, např. Galeb, Republika a Jadran (jména v roce 2020). Ekonomický rozvoj města probíhal i přesvelkou hospodářskou krizive 30. letech, která jugoslávské hospodářství značně postihla.

Ulcinj v roce 1950
Fotografie výletní lodi v Ulcinje (1987)

Za druhé světové války bylo město připojeno kAlbánii.[21]V listopadu 1943 jej bombardovalo[22]spojenecké letectvo; úder si tehdy vyžádal 46 obětí.26. listopadu1944Ulcinj obsadily jednotkypartyzánů.

Během 50. a 60. let 20. století došlo k ekonomickému rozvoji města. Ulcinj vzhledem ke své vzdálenosti od hlavních dopravních tahů a skalnatému okolnímu pobřeží nebyla předurčena pro průmyslový rozvoj a bylo tedy rozhodnuto o rozvoji turistiky. Byly postaveny moderní hotely a začali přijíždět zahraniční návštěvníci, především zeZápadního Německa,ale i z dalších zemí. Město se podílelo až 40 % na černohorském turistickém ruchu v období 70. let 20. století.[zdroj?]Pro domácí turistiku nicméně Ulcinj příliš atraktivní nebyla kvůli své značné vzdálenosti od hlavních center jugoslávské federace. Na závodní dovolenou sem přijíždělo jen málo rekreantů; mnozí se dožadovali jiných destinací.[23]K podnikům, které se v této době významně podílely na ekonomickém rozvoji města, patřilyPrimorje,OtrantkomercneboUltep.

Ulcinj, stejně jako většinu černohorského pobřeží, postihlo 15. dubna 1979 ničivézemětřesení(stupeň 7,0 Richterovy škály) s epicentrem 15 km od pobřeží mezi městy Bar a Ulcinj.[24]Trvalo 10 sekund a stálo život více než 100 osob. Do konce roku došlo k 90 dalším otřesům o síle nad 5 stupňů. Následovala pětiletá obnova historického centra města, kde byla zničena řada významných historických budov. Obnova byla poměrně nesnadným procesem, neboť bylo nezbytné zabránit opuštění starých domů ve špatném technickém stavu, jakož i nepovoleným stavbám a opravám, které by poškodily historický ráz města. V současné době (2020) je Staré město chráněno jako kulturní památka I. třídy.

Zemětřesení o síle 4,8 stupňůRichterovy stupnicebylo zaznamenáno také v srpnu 2009.

V roce 1999 přišel do města, jehož obyvatelstvo je většinověalbánské,značný počet uprchlíků zválky v Kosovu.V současné době je Ulcinj oblíbená také mezi turisty zKosova.

V roce 2006 hlasovala drtivá většina obyvatel Ulcinje zavystoupenízestátní unie Srbska a Černé Hory.Pro odtržení byli především místníAlbánci,kteří tvoří většinu obyvatelstva.

Obyvatelstvo

[editovat|editovat zdroj]
Vývoj počtu obyvatel v čase.

Na základěsčítání liduz roku 2011 žije ve městě samotném 10 707 obyvatel. V okolních vesnicích, které tvoříopštinu Ulcinj,žije dalších 9 214 lidí, celkový počet obyvatel opštiny je tak 19 921.

Z nich se 14 076 (70,66 %) deklaruje jakoAlbánci,2 478 (12,44 %) jakoČernohorci,1 455 (5,75 %) jakoSrbové,780 (3,92 %) jako Muslimové, 449 (2,25 %) jakoBosňácia 232 (1,17 %) jako Romové.

Ulcinj je považována za neformální centrum albánského obyvatelstva v Černé Hoře a je jednou z mála obcí, kde podíl Albánců dosahuje přes 50 %. na území opštiny Ulcinj jsou albánština a černohorština/srbština jazyky s rovnoprávným postavením.[25]

Dvojjazyčné označení autobusové zastávky v Ulcinji.
Střed města během turistické sezony.
Marina v Ulcinji.
Pamětní deska připomínající přijetí uprchlíků z Kosova v 90. letech 20. století.

Ulcinj spolu s ostrovemAda Bojanapředstavuje jižní konecJadranské magistrály,která město spojuje s dalšími známými černohorskými letovisky a přístavy (Budva,Sutomore,Petrovac). Rovněž je odtud silniční spojení do nedalekéAlbánie(přes hraniční přechodSukobin/Muriqan).

Železniční spojení město nemá: nejbližší nádraží se nachází v přístavuBara nejbližší mezinárodníletištěv Podgorici (73 km), další v letoviskuTivat(85 km).

Město nemá moderní přístav. V blízkosti starého města se nacházímarinaKacema,která slouží ke kotvení malýchjachet.Plány na výstavbu přístavu v místěpláže Valdanosnebyly realizovány.

Silniční vozidla registrovaná v Ulcinji mají nastátní poznávací značceoznačeníUL.

V Ulcinji se nachází školky, základní a střední školy a od roku 2014 zde působí také i jedna vysoká škola.

Ve vlastním městě se nacházejí dvě základní školy (ZŠ Boško Strugara,ZŠ Maršála Tita) a dvě školy střední (Bratrství a jednoty,Gymnázium Drita). První střední škola vyučující v albánštině byla v Ulcinji založena v roce 1965.[26]

Od školního roku 2014/15 začala fungovat jediná vysoká škola v Ulcinji, totižFakulta středomořských obchodních studií v Tivatu.Tato fakulta je soukromá.

V Ulcinji je také škola pro základní hudební výchovu.

Opština Ulcinj(albánskyKomuna e ulqinit) zahrnuje samotné město a několik okolních sídel v prostoru nejjižnějšího cípu Černé Hory po řekuBojanu.Její rozloha činí 255 km².[27]V jejím čele stojí starosta a zastupitelstvo o 33 členech. V roce 2020 byl starostouLjoro Nrekić.Předsedou zastupitelstva byl v témže roceIlir Çapuni.

Hlavní koalici v zastupitelstvu tvoří Nová demokratická síla, Demokratická strana, Perspektiva občanského hnutí, Demokratická strana socialistů a Demokratická unie Albánců. Opoziční strany jsou Sociálně demokratická strana, Demokratická liga, Lidová socialistická strana, Demokratická fronta a dva nezávislí. Stranou, která nevstoupila do obecního shromáždění v posledních volbách, je Bosňácká strana.

Muzeum v Ulcinjibylo založeno v roce 1975. Nachází se v opevněném starém městě. Udržuje sbírku exponátů z města a okolí, provádí systematický průzkum starého města a organizuje různé výstavy. Má archeologické oddělení, které se nachází v budově bývalého kostela, resp.mešity,etnologické oddělení a galerii umění, která je umístěna veVěži Balšićů.

Městská knihovna byla zřízena v roce 1884 a od roku 1984 sídlí v nové budově. Její fond tvoří přes 40 000 knih.

Kulturní památky na území opštiny Ulcinj jsou rozděleny do tří kategorií. Do I. kategorie spadají Staré město v Ulcinji a středověký hrad Šas. II. kategorii představuje budova Architektonického muzea a bývalého kostela/mešity. Do III. kategorie jsou zařazeny kostel sv. Mikuláše (sv. Nikoly), hodinová věž (sahat kula),Pašova mešita,Pašův dům,mešita Namazđah,archeolologická lokalitaKručea kostel sv. Mikuláše (Nikoly) uBílé hory(Bijela Gora).[28]

Panoramatický snímek města Ulcijn

Turisticky je navštěvováno především staré město (srbsky/černohorskyStari Grad,alb.Qytet i vjetër) které se nachází na skalním ostrohu vyčnívajícím do moře. Staré město vzniklo z původní pevnosti. Je obehnáno hradbami, k místním památkám patří např. tzv. Věž Balšićů.

Dvě městské pláže (Mala plaža/Plazhi i VogëlaVelika plaža/Plazhi i Madh) představují hlavní atrakci Ulcinje. Velkou pláž ve směru od města daleko kalbánskéhranici lemují bary, hotely a restaurace. V lednu 2010 označily americké novinyThe New York TimesUlcinj spolu s jižní částí černohorského pobřeží za jedno zTop 31 měst, která stojí za to navštívit v roce 2010.

Malá pláž se nachází přímo v historickém centru města s výhledem na staré město a středověkou pevnost;Velká pláž,dlouhá přes 12 km, se nachází jihovýchodně od středu města směrem k ostrovuAda Bojana.Ve větší vzdálenosti od města jsou další menší pláže (např.Valdanos).

Ve městě působí řada sportovních klubů. Nejpopulárnějšími sporty mezi místním obyvatelstvem jsoufotbal,házená,basketbalatenis.Nachází se zde několik fotbalových hřišť, tenisové kurty, atletická dráha apod. V létě patří k oblíbeným sportůmvodní pólo(které je populární v celé bývaléJugoslávii), plavání,plážový volejbal,ale také extrémní sporty,kite surfingapod.

V roce 1921 byl založen první fotbalový klub v Ulcinji s názvemOlcinium(podle latinského jména města). Podruhé světové válcebyl přejmenován naBijelogorac(podle nedaleké hory); albánský název znělMalabardhë.Klub skončil své působení v roce 2013 kvůli vysokým dluhům. V současné době působí v Ulcinji soukromý fotbalový tým Federali, původně mládežnický soubor.

Místní basketbalový tým hraje ve sportovní haleBrastvo Jedinstvo,která byla rekonstruována v roce 2009; tým v házené hraje v kryté haleMaršal Tito.Vodní pólo má tradici od roku 1954, kdy byl v Ulcinji založen klubGusar.

Partnerská města

[editovat|editovat zdroj]
  • Florian Nepravishta: Heritage and renewal of the historical urban ensamble of Ulcinj castle(anglicky)
  1. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 26.
  2. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 27.
  3. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 28.
  4. HONZÁK, František; PEČENKA, Marek; VLČKOVÁ, Jitka.Evropa v proměnách staletí.1. vyd. Praha: Libri, 1995. 589 s.ISBN80-85983-00-1.S. 112.
  5. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 52.
  6. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 59.
  7. ŠESTÁK, Miroslav; TEJCHMAN, Miroslav et al.Dějiny jihoslovanských zemí.Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1998. 756 s.ISBN80-7106-266-9.S. 74.
  8. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 76.
  9. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 55.
  10. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 124.
  11. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 146.
  12. BARTL, Peter.Albanci - od srednjeg veka do danas.Bělehrad: Clio, 2001. 324 s. S. 83. (srbština)
  13. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 103.
  14. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 133.
  15. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 145.
  16. BARTL, Peter.Albanci - od srednjeg veka do danas.Bělehrad: Clio, 2001. 324 s. S. 81. (srbština)
  17. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 214.
  18. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 220.
  19. BARTL, Peter.Albanci - od srednjeg veka do danas.Bělehrad: Clio, 2001. 324 s. S. 99. (srbština)
  20. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 229.
  21. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 370.
  22. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 394.
  23. GRANDITS, Hannes; TAYLOR, Karin.Sunčana strana Jugoslavije: Povijest turizma u socijalizmu.Záhřeb: CEU Press, 2013.ISBN978-953-7963-03-3.S. 71. (chorvatština)
  24. Katastrofa na pobřeží Černé Hory. S. 1.Rudé právo[online]. 1979-04-17 [cit. 2020-08-27]. Roč. 59, čís. 90, s. 1.Dostupné online.
  25. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 510.
  26. ŠÍSTEK, František.Dějiny Černé Hory.Praha: Lidové noviny, 2017. 614 s.ISBN978-80-7422-498-0.S. 427.
  27. Informace o opštině na portálu ul-gov.me(srbsky)
  28. Seznam památek na stránkách mne.ul-info.com(srbsky)

V tomto článku byly použitypřekladytextů z článkůUlqinina albánské Wikipedii aUlcinjna německé Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]