Přeskočit na obsah

Veje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Geografická pozice města

Veje(latinsky:Veii) byly vestarověkupovažovány za nejbohatší město zetruskéligy. Leží vItálii,cca 16kmseverozápadně odŘímana řeceCremeře,[1]přítokuTibery.Bylo zničenoŘímemna počátku4. století př. n. l..

Město leželo na jižní hraniciEtrurie.Největší rozkvět města, jehož hospodářství bylo postaveno na obchodu a zemědělství, spadá do7.6. století př. n. l.[1]Díky své blízkosti měly Veje velký kulturní vliv na Řím, což dokládají pozůstatky chrámu naKapitoluz doby etruské nadvlády. Jako etruský post nejbližší starověkému Římu se střídavě nacházelo v konfliktu se svým sousedem.

Vzrůst římské moci zablokoval spojení města s námořním obchodem a současně připravoval Veje o zemědělskou půdu. Již v první polovině5. století př. n. l.začalo mezi Vejemi a Římem docházet k ostrým střetům. Pololegendární charakter má římská pověst o výpravě 300 příslušníků roduFabiůproti Vejím, která skončila naprostým nezdarem a smrtí pro všechny členy výpravy.[2]Postupně se však síly začaly vyrovnávat. K dalšímu střetu došlo v druhé polovině5. století př. n. l.(438[2]). Veje se tehdy spojily slatinskýmměstemFideny.Boje provázely krutosti na obou stranách. Přes dílčí úspěchy Vejí a jejich spojence bylo město Fideny zničeno a Řím zvítězil. Válka skončila roku426[2]mírovou smlouvou na 20 let. Veje však zůstaly oslabeny. Roku406 př. n. l.[2]vypukl konflikt znovu. Římské vojsko oblehlo Veje, které po desetiletém obklíčení padlo roku396 př. n. l.[1]Pro Řím to bylo významné vítězství, a proto se zachovalo množství pověstí o tomto boji. Vyzdvihován byl římský velitelCamillus,který ukončil obléhání podkopáním tunelu pod hradbami města.[1]

Obyvatelé města byli Římany prodáni dootroctvínebo pobiti a území města připadlo Římu. Zemědělská půda byla rozdělena mezi římské občany.[2]Tím město zaniklo.[1]

Ach, vy prastaré Veje, i vy jste královstvím byly,

křesla i na vašem prastarém fóru ze zlata bývala kdys.

Nyní na vašich hradbách roh klidného pastýře zvučí,

na kostech vašich reků obilí požíná srp.

Sextus Propertius

Ve vykopávkách byly nalezeny hliněné pálené kolorované sochy bohů (Apollón,Hermésaj.) a hodnotné nástěnné malby.[1]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]
  1. abcdefLÖWE, Gerhard; STOLL, Heinrich Alexander.ABC: antika.Redakce Petra Vítová, Věra Šalamounová, Oldřich Umlauf; překlad Dalibor Plichta; Revize a doplnění českého vydání Václav Marek. 1.. vyd. Praha: Orbis, 1973. 312 s.,?. (Pyramida. Encyklopedie). S. 267.
  2. abcdeBURIAN, Jan;MOUCHOVÁ, Bohumila.Záhadní Etruskové.Redakce Ladislav Smoljak, Bedřich Skála. druhé. vyd. Praha: Mladá fronta, 1974. 276 s., 64 strany černé, 16 stran barevné. (Kolumbus; sv. 30). S. 73,75,76,146.