Přeskočit na obsah

Vladimir Voronin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vladimir Voronin
Prezident Moldavska
Ve funkci:
7. dubna200111. září2009
Předseda vládyVasile Tarlev
Zinaida Greceanîi
PředchůdcePetru Lucinschi
NástupceMihai Ghimpu(prozatímní)
Ministr zahraničních věcí Moldavska
Ve funkci:
17. února198924. května1990
Předseda vládyIvan Calin
Petru Pascari
PředchůdceGheorghe Lavranciuc
NástupceIon Costaș
Stranická příslušnost
ČlenstvíStrana komunistů Moldavské republiky
Komunistická strana Sovětského svazu

Narození25. května1941(83 let)
Corjova
DětiOleg Voronin
Alma materAkademie společenských věd při ÚV KSSS
K.G. Razumovsky Moscow State University of Technology and Management
Ruská akademie státní služby
Akademie managementu Ministerstva vnitra Ruska
Profeseekonomapolitik
Náboženstvípravoslaví
OceněníVelký řád krále Tomislava
Řád Stara planina
Order of Grand Duke Dmitry Donskoy 1st Class
Řád Spasitele
Řád svatého pravověrného knížete Daniila Moskevského
…více naWikidatech
CommonsVladimir Voronin
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Vladimir Nikolajevič Voronin(*25. května1941,Corjova,Moldavská SSR) je moldavský politik a bývalý prezidentMoldavska(2001 až 2009).

V1961vystudoval Kišiněvské družstevní učiliště. Pracovní činnost začal ihned po ukončení učiliště a to na pozici vedoucího pekárny v Criuleni. Od1966po1971působil ve funkci ředitele Dubasarské velkopekárny. V1971absolvoval Celosvazový potravinářský institut. Později pracoval ve státní správě.

Politická kariéra

[editovat|editovat zdroj]

Voronin je členemStrany komunistů Moldavské republikyza kterou byl v roce2001zvolen prezidentem a svůj mandát v roce2005obhájil.

V dubnu 2009 se vyslovil proti demonstracím studentů, kteří nesouhlasí s vítězstvím komunistické strany ve volbách.12. května2009byl zvolen do čela moldavského parlamentu, čímž si i po odstoupení z prezidentské funkce hodlá udržet moc v zemi. Opozice tuto volbu bojkotovala. Na28. květnabyla naplánována volba příští hlavy státu, dosavadní premiérce a kandidátce vládnoucích komunistůZinaidě Greceanîiovéchyběl ku zvolení jeden hlas. Druhé kolo volby plánované na 28. května bylo (oficiálně z důvodu církevního svátku) odloženo na3. června.

I tato volba byla neúspěšná. V souladu s ústavou musel být parlament rozpuštěn a byly vypsány nové parlamentní volby. Ty se konaly29. července2009,a přestože v nich opětovně zvítězili komunisté, ztratili v parlamentu nadpoloviční většinu a opozice je odhodlána vytvořit koalici bez jejich účasti. Patová politická situace však v zemi nekončí, neboť ani komunisté, ani opozice nemají dostatek hlasů pro zvolení nového prezidenta, který jediný je oprávněn jmenovat nového premiéra a vládu.

Vladimir Voronin oznámil11. září2009v televizním projevu, že odstoupil z prezidentské funkce a předal moc nekomunistické, prozápadně orientované opozici.[1]Jeho dočasným nástupcem se stal předseda parlamentuMihai Ghimpu.

Vyznamenání

[editovat|editovat zdroj]

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuВоронин, Владимир Николаевичna ruské Wikipedii.

  1. http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/moldavsky-komunisticky-prezident-predal-moc-opozici/397112Moldavský komunistický prezident předal moc opozici
  2. zakon.rada.gov.ua[online]. [cit. 2020-07-02].Dostupné online.
  3. Владимир Воронин награжден орденом "Крест Спасителя" - высшей государственной наградой Греции.ru.interlic.md[online]. [cit. 2020-07-02].Dostupné v archivupořízeném zorigináludne 2020-07-04.
  4. Odluka o odlikovanju Njegove Ekselencije Vladimira Voronina, Predsjednika Republike Moldove, Veleredom kralja Tomislava s lentom i Velikom Danicom.narodne-novine.nn.hr[online]. [cit. 2020-07-02].Dostupné online.
  5. ПРАВДЫ», Комсомольская правда | Сайт «Комсомольской. Президент Молдовы встретился со своим болгарским коллегой.KP.MD - сайт «Комсомольской правды»[online]. 2009-03-12 [cit. 2020-07-02].Dostupné online.(rusky)

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]