Přeskočit na obsah

Vought

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vought
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení1917
ZakladatelChance M. Vought
Adresa sídlaDallas,Spojené státy americké
Charakteristika firmy
Oblast činnostiletecký výrobcea letecký průmysl
Produktyletoun
Mateřská společnostTriumph Group
MajitelTriumph Group
Identifikátory
Oficiální webwww.triumphgroup.com/companies/triumph-aerostructures-vought-aircraft-division
Některá data mohou pocházet zdatové položky.
Cvičný letounVought VE-7se stal prvním americkým palubním letounem

Voughtje jménoamerickéholeteckého výrobce.Oficiální jméno společnosti se v minulosti často měnilo. Postupně byla pojmenovánaLewis and Vought Corporation,Chance Vought,Vought Sikorsky,LTV AerospaceaVought Aircraft Companies.Současný název společnosti jeVought Aircraft Industries.

Svou úplně první společnost založilChance Milton Voughtspolečně s Birdseyem Lewisem v roce1917.Letoun firmy Vought byl prvním americkým letounem, který vzlétl z americkéletadlové lodi.V masovém měřítku začala firma vyrábět v dobědruhé světové války.Tehdy se jejím nejznámějším výrobkem stal palubnístíhací letounVought F4U Corsair.V následujících dvou dekádách byly vyvinuty ještě především úspěšné typyVought F-8 Crusader(stíhací letoun) aVought A-7 Corsair II(útočný letoun).

V roce1961se Vought stal součástí konglomerátuLing-Temco-Voughta v 90. letech ho pohltil zbrojařský koncernNorthrop Grummanspolečně s korporacíCarlyle Group.Po reorganizaci firma obdržela své nynější jménoVought Aircraft Industriesa v letectví působí dodnes. Stal se z ní však subdodavatel součástí pro jiné letecké výrobce. Od 60. let nepřišel s vlastním úspěšným typem.

Léta 1917–1928

[editovat|editovat zdroj]

Lewis a Chance Vought, který byl dříve hlavním inženýrem u Wright Company bratří Wrightů, svou společnostLewis and Vought Corporationzaložili v roce1917.Když v roce1922Lewis odešel do důchodu, změnila se společnost naChance Vought Corporation.Firma sídlila v New Yorku v Queensu.

Chance Vought zemřel v roce1930,ale do té doby vytvořil řadu stíhacích, cvičných, průzkumných letounů a létajících člunů. Cvičný letounVought VE-7se zapsal historie tím, že v roce1922vzlétl z paluby americké letadlové loděUSS Langleya stal se tak prvním americkým palubním letounem. Vought se tehdy více zaměřil na palubní letouny a tak brzy vznikl palubní stíhačVought VE-11a průzkumný letounVought O2U Corsair,první nositel tradičního jména firmy.

V roce 1928 Vought ovládl holdingUnited Aircraft and Transport Corporation,ale Vought byl v jeho rámci zachován jako samostatná divize (podobně jako divizeBoeing,Pratt & Whitney,SikorskyaStearman).

Léta 1930–1960

[editovat|editovat zdroj]
Palubní stíhačVought F4U Corsairv letu. Dobře je vidět charakteristické zalomení křídla.

I průběhu světové hospodářské krize Vought pokračoval ve stavbě letadel. Po smrti svého zakladatele se ale společnost přestěhovala doEast HartforduvConnecticutu.V roce1934byl holdingUnited Aircraft and Transportation Corp.zákonem donucen rozdělit se na několik společností. Vznikl tak samostatnýBoeing,aerolinieUnited Airlinesa samotnáUnited Aircraft Corp.,ve které zůstal i Vought. V roce1939se Vought přesunul doStratforduve státě Connecticut, kde už v té době sídlila divize Sikorsky a obě firmy zde byly sloučeny do společnostiVought-Sikorsky Aircraft(v roce1942se ale opět osamostatnil).

Ze strojů vyvinutých ve třicátých letech se tři dočkaly nasazení ve druhé světové válce. Prvním bylstřemhlavý bombardérVought SB2U Vindicator,který byl v době vstupu USA do války už poněkud zastaralý. Dále šlo o hydroplánVought OS2U Kingfisher,stavěný ve velkých sériích a používaný jak v US Navy, tak vbritském námořnictvu.

V roce1938začal pod vedením hlavního konstruktéraRexe Biselavývoj prototypuXF4U,ze kterého později vznikl slavný stíhací letounVought F4U Corsair.K prvnímu letu stroje došlo v roce1940a během války byl vyráběn ve velkých sériích. F4U byl vyráběn až do roku1952a na jeho výrobě se podílela řada dalších firem, jako napříkladGoodyearaBrewster.

Trojice strojůVought F7U Cutlassv letu

V roce1949se firma opět přestěhovala. VeleníUS Navytotiž došlo k závěru, že je příliš riskantní mít oba své hlavní letecké výrobce soustředěné na východním pobřeží USA. Celý Vought se tedy s celkem 1 300 zaměstnanci a 27 miliony liber materiálu přestěhoval dotexaskéhoDallasu,kde převzal továrnu původně vlastněnou společnostíNorth American.Ve své době se jednalo o úctyhodný logistický výkon. V roce1954se pak Vought zcela osamostatnil na mateřském koncernu a vytvořil samostatnou společnostChance Vought Aircraft Inc.

Společnost v té době dodávala US Navy řadu palubních stíhacích letounů, se kterými se snažila navázat na tradici úspěšného F4U Corsair. Projekt neortodoxně řešeného stíhačeVought XF5U Flying Flapjackvšak skončil fiaskem, konzervativněji řešenýVought F6U Piratebyl pro nízké výkony zrušen po stavbě 33 kusů a opět odvážně řešenýVought F7U Cutlassse ve službě příliš neosvědčil.

Zlom nastal až se strojemVought F-8 Crusader,jehož vývoj začal v roce1957.Crusader byl jedním z prvních nadzvukových stíhacích letounů US Navy a také poslední stíhací letoun US Navy, vybavený pouze kanóny (řízené střely dostaly až pozdější verze). Konstrukce Crusaderu byla natolik pokroková, že v 60. letech byl na jeho základě ještě vyvinut úspěšný palubní útočný letounVought A-7 Corsair II,který se uplatnil především vevietnamské válce,ale sloužil až doválky v Perském zálivu.

Léta 1960-1990

[editovat|editovat zdroj]
Dvojice útočných letounůVought A-7 Corsair IIna palubě letadlové loděUSS Ticonderoga (CVA-14).Rok 1969.

V roce1962Vought koupil americký podnikatelJames Linga tím vznikla společnostLing-Temco-Vought (LTV).Firma v té době pracovala rozdělená na divizeVought AeronauticsaVought Missiles and Spacea i v následujících letech prošla řadou reorganizací.Vought v té době již nevyvinul vlastní bojový letoun a fungoval začal fungovat jako subdodavatel částí letounů jiných výrobců. V roce1992odkoupil leteckou divizi Voughtu zbrojařský koncernNorthropspolečně sCarlyle Group(vlastnily přesně po 50% akcií), zatímco divize vyrábějící řízené střely byla prodána firměLoral Corporation.

Léta 1990 až po současnost

[editovat|editovat zdroj]

V roce1994odprodal nedávno vzniklý koncernNorthrop Grummansvé akcie Voughtu. Od roku2000je Vought, přejmenovaný naVought Aircraft Industries, Inc.zcela ve vlastnictví Carlyle Group. V současnosti je Vought i nadále především subdodavatelem jiných výrobců. Ve značné míře se podílí na stavbě typůBoeing 747,Boeing 787a dodává komponenty i pro typyLockheed Martin/Boeing F-22 Raptor,Lockheed Martin F-35 Lightning IIaBell/Boeing V-22 Osprey.

V roce2003se Vought spojil s dalším leteckým výrobcem vlastněným Carlyle Group, firmouAerostructures Corp.,která sídlí ve městěNashvillevTennessee.Nashvillská pobočka Voughtu vyrábí komponenty dopravních letounůAirbus A319,Airbus A320,Airbus A330aAirbus A340.

Nepříliš úspěšný typVought F6U Pirate

Pístové letouny

[editovat|editovat zdroj]
  • LTV XC-142– experimentální stroj, turbovrtulové motory

Proudové letouny

[editovat|editovat zdroj]

Podíl na výrobě

[editovat|editovat zdroj]

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuVoughtna anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]