Přeskočit na obsah

Wales

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o části Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Další významy jsou uvedeny na stránceWales (rozcestník).
Wales
Wales (anglicky) Cymru (velšsky)
Hymna:Hen Wlad Fy Nhadau
Motto:Cymru am byth
Wales navždy
Geografie
Hlavní městoCardiff
Souřadnice
Rozloha20 761 km²
Nejvyšší bodSnowdon(1 085 m n. m.)
Časové pásmoUTC±00:00
Geodata(OSM)OSM,WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel3 113 000 (2016)
Hustota zalidněníParametr "hustota" (nyní s hodnotou "150") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.150 obyv./km²
Jazykvelština
angličtina
Náboženstvíhlavněanglikánství(Církev ve Walesu), jiné
Správa regionu
StátSpojené královstvíSpojené královstvíSpojené království
Vznik5. století
Měnalibra šterlinků
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2GB-WLS
Telefonní předvolba+44
Internetová doménauk
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Wales([vels] či [vejls],velšskyCymru) je zeměSpojeného království Velké Británie a Severního Irskas omezenouautonomií,rozprostírající se západně odAngliena velkémpoloostrověna západě ostrovaVelké Británie.Wales obývá původemkeltskýnárodVelšanů.

Formální názevKnížectví Wales(anglickyPrincipality of Wales,velšskyTywysogaeth Cymru) se používá vzácně a termínVelšské knížectvínepatří zvláště mezi obyvateliPembrokeshiru,CardiganshiruaGwynedduk nejoblíbenějším.

Název[editovat|editovat zdroj]

Český názevWales(s výslovnostívelsnebovejls) je v nezměněné podobě převzatý z angličtiny. Anglické jméno pochází zgermánskéhoslovaWalha,které znamená „cizinec “nebo „cizí “. Podobné etymologie je iValašsko(i vRumunsku),ValonskočiGalie(kelt/Keltoi/Galatai, romanizovaný cizinec). Velšané sami sebe nazývajíCymry,což pravděpodobně ve staré velštině znamená „krajan “. Název se ve velšské literatuře po dlouhou dobu používal společně výrazem sBrythoniaid(Britonové). Odtud pochází ivelšskéjméno zeměCymrua jeho latinizovaná podobaCambria,podle níž je pojmenován nejstaršíprvohorníútvarKambrium.Stejného původu je i názevCumbria(území a hrabství na severozápadním okraji Anglie).

Dějiny[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuDějiny Walesu.
Bryn Celli Dduje hrobka z pozdního neolitu
Hrad Harlech je jeden z hradů vybudovaných Eduardem I.

Oblast Walesu je již osídlena minimálně 29 tisíc let, ačkoliv nepřetržité osídlení začíná až po poslednídobě ledové.Ve Walesu je mnoho památek z obdobíneolitu(především hrobky), ale také z dobybronzovéaželezné.První psané historické záznamy pocházejí odŘímanů,kteří začali dobývat Wales v roce48.V té době byla oblast současného Walesu rozdělena na mnohoklanovýchúzemí. Římané vybudovali řetězpevnostínapříč jižním Walesem a těžili zlato vDolaucothi.Založili takélegionářskoupevnostCaerleon(latinsky:Isca Silurum), z níž se dochoval nejzachovalejšíamfiteátrv celé Británii. Během4. stoletípřinesli Římané do Walesukřesťanství.

Kolem roku410Římané opustili Británii a velkou část nížin ve Walesu ovládly různégermánskékmeny. Na druhou stranu vzniklo mnoho nezávislých velšských států, napříkladGwynedd,Powys,DyfedaSeisyllg,MorgannwgaGwent.Tyto státy přetrvaly především díky vhodným zeměpisným podmínkám (hory, řeky) a vytvořily tak základ toho, co známe jako dnešní Wales. V7. stoletíbudovaly státy na hranicích s Anglií opevněné valy (Wat's Dyke,Offův val). Po zbytcích Offova valu vede dnes stejnojmenná turistická trasa napříč celým poloostrovem z jižního až na severní pobřeží.

Do pohraničních střetů mezi obyvateli Walesu a Anglie se zapojili ivikinštínájezdníci. Velšané uzavřeli sVikingydohodu o společném boji protianglosaskéMerciia dočasně tak zabránili expanzi do Walesu.

Celýstředověkje provázen boji s Anglií, tedy sAnglosasya poslézeNormany.Obsadit Wales se podařilo až anglickému králiEduardovi I.na konci13. století.Eduard „spoutal “Wales kruhem královských hradů a zavedl titulkníže Velšský(Prince of Wales), jehož držitelem je dodnes tradičně následník anglického (dnes britského) trůnu (=korunní princ).

Proti anglické nadvládě se několikrát zvedl odpor, největší povstání vedl v15. stoletíOwain Glyndŵr,který si uchoval nad Walesem kontrolu po několik let. V roce1536byl Wales plně připojen k Anglii, velšská legislativa byla spojena sparlamentemveWestminsteru.

V18. stoletízačínalaprůmyslová revoluce,která Wales hluboce ovlivnila díky zdejším bohatým nalezištímuhlía blízkosti rušných anglických přístavů (Bristol,Liverpool). Obzvláště jihovýchodní Wales byl v průběhu19. stoletísilněindustrializována počet obyvatel dramaticky rostl díky migraci. Tyto původně velšsky mluvící oblasti byly postupně poangličtěny.

Podruhé světové válcezačal dlouhodobý úpadek těžby uhlí a železářství, které tvořily základ zdejšího průmyslu. Nezaměstnanost a chudnutí země vedlo k nárůstu nespokojenosti slondýnskouvládou.Plaid Cymru(národní velšská strana) získala první křesla vparlamentua zavedení velšské samosprávy (devolution) se stalo aktuálním politickým tématem. Prvníreferendumo domácí samosprávě v roce1979bylo neúspěšné, ale ve druhém referendu v roce1997voliči vyslovili svůj souhlas. Výsledek referenda vedl k vytvořeníVelšského národního shromážděníse sídlem vCardiffu.

Geografie[editovat|editovat zdroj]

Reliéf Walesu:
Topografie nad 600 stop (180 m)

Wales se rozkládá na poloostrově na středozápaděVelké Británie.Má rozlohu zhruba 20 800 km² (o něco málo méně nežMorava). Od severu k jihu měří asi 275 km a od západu k východu téměř 100 km. Wales hraničí na východě sAngliía na ostatních třech stranách s mořem: sBristolským zálivemna jihu, seSvatojiřským průlivemna západě, sIrským mořemna severu. Velšské pobřeží má délku 965 km. Nachází se při něm několik ostrovů, z nichž největší jeAngleseyna severozápadě.

Největší koncentrace obyvatelstva a průmyslu se nachází na jižním pobřeží Walesu ve městechCardiff,SwanseaaNewporta jejich okolí. Na severovýchodním okraji při ústí řekyDeese nachází průmyslová konurbaceDeeside(okraj širší aglomeraceLiverpoolu) a městoWrexham.Tyto části země jsou velmi hustě zalidněné, zatímco odlehlé oblasti středního Walesu jsou téměř liduprázdné.

Wales je převážně hornatý, zvláště na severu a uprostřed. Hory byly vymodelovány během poslední doby ledové. Nejvyšší polohy ve Walesu se nacházejí veSnowdonii– nejvyšší horaSnowdonsvou výškou 1085 m přesahuje kterýkoli vrch vAnglii.V západním Walesu se rozkládáKambrické pohoří,na které na jihu navazuje pohoříBrecon Beaconss nejvyšší horouPen y Fan(886 m).

Zdejší řeky vzhledem k terénu nejsou příliš dlouhé, prakticky všechny zde pramení, díky vlhkému klimatu jsou však poměrně vodné. Mezi nejdelší patříWye,Usk,Towy,Dee.V centrálním Walesu pramení iSevern,nejdelší řekaVelké Británie(většina toku je na území Anglie).

Moderní hranice Walesu a Anglie jsou hodně umělé a klikaté; byly definovány převážně v 15. století na základě feudálních hranic. S výjimkou potvrzeníMonmouthshirujako části Walesu v roce1968nebyly nikdy schváleny v žádném referendu, neurčila je žádná hraniční komise a kopírujíOffův valpouze přibližně.

Wales je známý také různými krkolomnými názvy obcí, vyplývajícími ze zvláštnostívelštiny.Typické jsou nepřehledné shluky souhlásek a též použitíwjako samohlásky (vyslovuje se zhruba [ú]), třeba v názvuCwmbrân.Pověstný je název vesniceLlanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch,zapsaný i vGuinnessově knize rekordůjako nejdelší jednoslovnétoponymumna světě.

Politika[editovat|editovat zdroj]

Ve Walesu, jakožto konstituční části Spojeného království, je hlavou státu britský panovník. Moc výkonná pochází od krále a je uskutečňována prostřednictvím Parlamentu Spojeného království veWestminsteru.Některé pravomoci jsou delegovány na Národní shromáždění Walesu (National Assembly for Wales) vCardiffu.Parlament Spojeného království vydává primární zákony, v jejichž rámci Národní shromáždění uskutečňuje sekundární legislativu platnou na území Walesu.

V Britské sněmovně reprezentantů má Wales vyhrazen 40 poslaneckých křesel (z celkového počtu 646). Členem vlády Spojeného království je Státní sekretář pro Wales (Secretary of State for Wales), který je zodpovědný za záležitosti týkající se Walesu.

Samospráva země[editovat|editovat zdroj]

Wales ve svých současných hranicích nikdy netvořil samostatný stát. Nicméně v 11. století získal nad jeho územím, o téměř dnešním rozsahu, kontroluGruffydd ap Llywelyna lze říci, že od roku 1057 až do Gruffuddovy smrti roku 1063, měl Wales jednoho krále, jehož suverenitu uznala iAnglie,což se již nikdy potom neopakovalo a než jej roku1282dobyl anglický králEduard I.,opět se rozpadl na řadu malých království. Od roku1301tradičně náleží následníkovi anglického a pozdějibritskéhotrůnu titul knížete velšského (Prince of Wales –kníže z Walesu,do češtiny často chybně překládán jako „princ z Walesu “). Metropolí Walesu je od roku 1955Cardiff,třebaže jeCaernarfonmístem, kde je udělován titulkníže z Walesu,a vMachynllethusídlil parlament, jenž svolal velšský vůdceOwain Glyndŵrběhem své revolty počátkem15. století.Od roku 1999 má Wales po dlouhém období příméanglickéabritskésprávy (trvající od roku 1536, kdy bylPrvním aktem o uniiprávně i administrativně spojen sAnglií) opět autonomii. V čele Walesu je od té dobyVelšské národní shromáždění(National Assembly for Wales),které má omezené pravomoci.

Administrativní členění[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuAdministrativní dělení Walesu.

Od1. dubna1996ve Walesu existuje jednostupňové administrativní členění na 22 správních oblastí(unitary authorities),které se dále člení pouze na obce a města. Z těchto 22 celků je 9 hrabství (County), 3 města (Cities)*, a 11 městských hrabství (County Boroughs).Všechny tyto celky však mají jinak stejný status. V závorkách jsou názvy vevelštině,pokud se liší od anglických:

  1. Merthyr Tydfil(Merthyr Tudful)
  2. Caerphilly(Caerffili)
  3. Blaenau Gwent
  4. Torfaen(Tor-faen)
  5. Monmouthshire(Sir Fynwy)
  6. Newport(Casnewydd)*
  7. Cardiff(Caerdydd)*
  8. Vale of Glamorgan(Bro Morgannwg)
  9. Bridgend(Pen-y-bont ar Ogwr)
  10. Rhondda Cynon Taff
  11. Neath Port Talbot(Castell-nedd Port Talbot)
  12. Swansea(Abertawe)*
  13. Carmarthenshire(Sir Gaerfyrddin)
  14. Ceredigion
  15. Powys
  16. Wrexham(Wrecsam)
  17. Flintshire(Sir y Fflint)
  18. Denbighshire(Sir Ddinbych)
  19. Conwy
  20. Gwynedd
  21. Isle of Anglesey(Ynys Môn)
  22. Pembrokeshire(Sir Benfro)

Národní symboly[editovat|editovat zdroj]

Vlajka svatého Davida (Baner Dewi Sant)
  • VlajkaWalesuse skládá z červené saně prince Cadwaladera atudorovskýchbarev –bíléazelené.V roce1485byla použita králemJindřichem VII.vbitvě u Bosworthua poté byla umístěna vkatedrále svatého Pavla v Londýně.Poté byla přidán červený drak, jako symbol velšského původu Tudorovců. Velšskou národní vlajkou byla uznána v roce1959.Jelikožbritská vlajkaneobsahuje žádný velšskýsymbol,vlajka Walesu se stala velice populární.
  • Drak,který je součástí národní vlajky, je sám o sobě oblíbeným národním symbolem. Ačkoliv nejstarší doklady o použití tohoto symbolu pochází z 9. století (Historia Brittonum), podle populární legendy byl drak již na standartěkrále Artuše.
  • Pórekje také národním symbolem Walesu. Podle legendy poručilsvatý Davidsvým velšským vojákům v jedné z bitev konající se v pórkovém poli, aby si na helmy připevnili tuto zeleninu. Pórek potom sloužil jako rozpoznávací znamení vojáků bojujících za stejnou stranu. Je zobrazen na reverzu britských jednolibrových mincí ve verzi z let1985a1990.
  • Narcisje národní květinou Walesu. Na den svatého Davida (1. března) se připevňuje na oděv.
  • Vlajka svatého Davidase občas používá místo národní vlajky a vyvěšuje se na densvatého Davida.
  • Královský znak Walesupoužívá kníže velšský jako svůj osobní znak.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]