Přeskočit na obsah

Wendové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatba Wendů, tedyLužických Srbů,1931

Wendovéje historické označení proSlovany,především žijící v sousedstvíNěmců.Nebyla tak nazývána určitá stejnorodá populace, ale jeho použití se odlišovalo jak místně tak časově. Označení se objevuje v několika variantách:

Toto pojmenování odkazuje naVenedyžijící ve starověku v povodíVisly,poprvé zmíněnéPliniem Staršímv1. století.Na Slovany se toto jméno přeneslo již v době nejstarších písemných zmínek o nich, ačkoliv oni sami ho pro sebe nikdy neužívali.[1]Slovany popsal jako "Vendy" poprvégótskýhistorikJordanesve svém díleGeticaz6. století.Později se toto označení zúžilo nazápadní Slovany,od 10. století na polabské akorutanské Slovanypřecházející volně až na územní dnešníVolyně.

Po okupaci polabských území ve 12. století získalo označení Wenden hanlivý charakter. Z tohoto důvodu bylo slovanskými obyvateli Německa odmítáno. Jako vendická města se také označovalahanzovníměsta na Baltu. Až do roku1945se v němčině užívalo proLužické Srbyoznačení Wenden a pro korutanskéSlovinceWinden. Poté vymizelo z úředních i odborných textů, ale zachovalo se v toponymii, například v názvu regionuWendlandči lokalityWindischgrätz.Dnes se opět začíná užívat.[1]

Identifikace s Čechy

V opisu latinsky psané kronikyChronicon Moissacensez 10. století o dějinách germánského kmeneFrankůje k roku805zmínka o výpravě franských vojsk doČecha neúspěšném obléhání hradištěCanburg.

Zdejší pojmenováníČechůjakoCichu-Windones[2]je údajně nejstarším písemným záznamem tohoto názvu etnika vůbec.


Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. abHRABOVÁ, Libuše.Stopy zapomenutého lidu.České Budějovice: Bohumír NĚMEC - VEDUTA, 2006.ISBN80-86829-18-9.S. 20.
  2. Digitale Bibliothek - Münchener Digitalisierungszentrum.daten.digitale-sammlungen.de[online]. [cit. 2018-06-16].Dostupné online.(německy)