Přeskočit na obsah

Wight

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wight
Wight – znak
znak
Wight – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoNewport
Souřadnice
Rozloha380,2 km²
Časové pásmoUTC±00:00
Geodata(OSM)OSM,WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel140 459 (2021)
Hustota zalidnění369,5 obyv./km²
Správa regionu
StátSpojené královstvíSpojené královstvíSpojené království
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2GB-IOW
Oficiální webwww.iwight.com
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

OstrovWight(anglickyIsle of Wight) jeostrova zároveňanglickénemetropolitníaceremoniální hrabství,ležící při jižním pobřežíAngliejižně od největšího jihoanglickéhopřístavuSouthamptonu.Z historického hlediska je součástítradičního hrabstvíHampshire,od něhož byl administrativně oddělen roku1890.Ostrov má rozlohu 381 km² (147 čtverečních mil) a podle odhadů měl v roce2004138 400 obyvatel (sčítání lidu z roku2001udává 132 731 stálých obyvatel). Je známý svými přírodními krásami a prázdninovými letovisky, populárními zejména veviktoriánské době.Blízko nejjižnějšího výběžku ostrova se u městečkaVentnornacházíBlackgang Chine,jeden z nejstarších zábavních parků světa.

Podobně jako Anglie byl i ostrov Wight v 5. století osídlen germánskými kmeny. Po dobytí ostrovaNormanyv 11. století bylo založenopřevorstvívCarisbrookua postaven hradCarisbrooke Castle.Nejvyšším titulem byl Lord z ostrova Wight. Pod plnou anglickou kontrolu se ostrov dostal v roce1293,kdy bylahraběnkaIsabel de Forzna smrtelné posteli přesvědčena, aby ostrov prodala anglickému králiEdwardu I.

Jindřich VIII.,který zřídil stálé královské námořnictvo a jeho stálou základnuPortsmouthu,také opevnil ostrov Wight. Pro stavbu pevností vYarmouthu,CowesaSandownubyl částečně použit stavební materiál ze zrušenýchklášterůběhemreformace.Ostrov úspěšně vzdoroval francouzským útokům v roce1545.V období15971602byl přebudován hrad Carisbrooke Castle, kvůli hrozbě útokůšpanělské Armady.Běhemanglické občanské válkyutekl na ostrov Wight králKarel,který věřil v podporu místního guvernéra. Guvernéra to vyděsilo a krále uvěznil.

Manžel královnyViktorie,princ Albert,nechal na ostrově vybudovatOsborne House,který se stal letní rezidencí královské rodiny. Díky tomu se ostrov stal letoviskem evropské honorace a bylo zde vybudováno mnoho rekreačních budov.

Geografie a příroda

[editovat|editovat zdroj]
Pohled na skalní formaciThe Needles(„jehly “) a Alum Bay

Ostrov Wight má protáhlý tvar a jeho plocha je asi 380 km². Od Británie jej dělíSolentská úžina(The Solent). Něco více než polovina rozlohy má status oblasti výjimečné přírodní hodnoty. Krajina ostrova je velmi různorodá, a tak se často označuje jako „Anglie v miniatuře “. Západ ostrova je především venkovský, s dramatickým pobřežím a slavným křídovým hřbetem, který běží napříč celým ostrovem. Nejvyšší bodem ostrova je vrchol St. Boniface Down, jehož výška je 241 m n. m.

Krajina na zbytku ostrova je také velmi rozmanitá. Nejnápadnější jsou útesy a mořská skaliska, která jsou jednak atraktivní na pohled, ale také tvoří cenný biotop a jsou chráněná. Hlavními řekami jsou Medina a Yar. Na ostrově existuje ještě druhá řeka Yar, která je relativně krátká a ústí u Yarmouth.

Paleontologie

[editovat|editovat zdroj]

Ostrov patří k významným evropským nalezištímdinosauříchfosilií z období spodníkřídy(například rodEotyrannus,Chondrosteosaurusad.). Nálezům zde napomáhá i neustálá eroze útesů, odhalující stále nové a nové části. V nedávné době bylo na ostrově založeno také muzeum pro tyto unikátní objevy.[1]

Administrativní zřízení

[editovat|editovat zdroj]

Ostrov Wight je ceremoniální a nemetropolitní hrabství. Není dělen na žádnédistriktya je tedy spravován jako jeden celek. Ostrov má jednoho poslance v Dolní sněmovně parlamentu Spojeného království.

Významná města

[editovat|editovat zdroj]
  • Newportje správním střediskem ostrova. Leží uprostřed ostrova a leží zde hlavní nákupní centrum.
  • Rydeje jedno z největších měst na ostrově a má asi 30 tisíc obyvatel. Leží na severovýchodě a je důležitým letoviskem, především kvůli písečným plážím. Zemřela zde titulární portugalská královnaAdelaida Löwenstein-Wertheim-Rosenberg(1831–1909).
  • Cowesje přístav, kde se každoročně koná slavná regata Cowes week.
  1. Socha, V. (2020).Pravěcí vládci Evropy.Kazda, Brno.ISBN 978-80-88316-75-6.(str. 111–114)

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]