Přeskočit na obsah

Žermanický lom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Žermanický lom
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Základní informace
Vyhlášení21. května 1992
VyhlásilOkresní úřad Frýdek-Místek
Nadm. výška300–321 m n. m.
Rozloha1,96 ha[1]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresFrýdek-Místek
UmístěníŽermanice
Souřadnice
Žermanický lom
Žermanický lom
Další informace
Kód1570
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Žermanický lom je takřka dvouhektarový bývalý lom, založený v tělese těšínitu, který se nachází u Žermanic v okrese Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji. Lom je chráněn jako přírodní památka.

Geografická poloha

[editovat | editovat zdroj]

Lokalita spadá do celku Podbeskydská pahorkatina, podcelku Těšínská pahorkatina, okrsku Hornotěrlická pahorkatina. Podloží tvoří horniny těšínsko-hradištního souvrství slezské příkrovové jednotky s ložní žilou těšínitu.[2]

Nachází se v nadmořské výšce 297–322 m poblíž severovýchodního konce hráze Žermanické přehrady, při jejíž stavbě v padesátých letech 20. století byly použity materiály z lomu.[3]

Předmět ochrany

[editovat | editovat zdroj]

Na dně lomu druhotně vznikl mokřadní ekosystém s rozsáhlou vodní plochou s mnoha druhy rostlin a živočichů, z nichž některé jsou kriticky ohrožené nebo blízkých vyhynutí. Ekosystém se skládá z otevřených vodních ploch a výhřevné stěny lomu orientované k jihu. Od roku 1992 je přírodní památkou.

Rostlinnou říši zastupuje např. vrba jíva, vrba nachová, kriticky ohrožená přeslička různobarvá, ostřice šupinoplodá, suchopýr úzkolistý či kruštík bahenní.

Faunu reprezentuje kupř. významná populace čolka velkého či 19 druhů vážek. Nejcennější z nich je stálá populace vážky tmavé. Z ptáků se zde vyskytuje např. žluna zelená, pěnice slavíková, linduška luční či čáp bílý.

Ohrožení přírodní památky

[editovat | editovat zdroj]

Negativní vliv na ohrožené druhy má sukcese dřevin a také blízký rekreační areál Žermanické přehrady. V roce 2013 došlo k značnému naplavení zeminy z okolních polí vlivem silné bouřky nad daným územím. V posledních letech (2023) se nevyskytuje parožnatka. V důsledku zabahnění nebyly nalezeny chráněné druhy jako kruštík bahenní, prstnatec pleťový a prstnatec májový. Zmenšuje se stav přesličky různobarvé a hrozí ji vyhynutí.[2]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19].
  2. a b Plán péče o přírodní památku Žermanický lom na období 2021–2030. www.msk.cz [online]. [cit. 2024-07-08]. Dostupné online. 
  3. Přírodní rezervace Žermanický lom. www.frydekmistek.cz [online]. [cit. 2024-07-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]