Přeskočit na obsah

Dobratice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dobratice
Kostel sv. Filipa a Jakuba v Dobraticích
Kostel sv. Filipa a Jakuba v Dobraticích
Znak obce DobraticeVlajka obce Dobratice
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecFrýdek-Místek
Obec s rozšířenou působnostíFrýdek-Místek
(správní obvod)
OkresFrýdek-Místek
KrajMoravskoslezský
Historická zeměSlezsko
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel1 399 (2024)[1]
Rozloha7,04 km²[2]
Nadmořská výška345 m n. m.
PSČ739 51
Počet domů425 (2021)[3]
Počet částí obce1
Počet k. ú.2
Počet ZSJ5
Kontakt
Adresa obecního úřaduDobratice 49
739 51 Dobratice
[email protected]
StarostaRadovan Otipka
Oficiální web: www.dobratice.cz
Dobratice
Dobratice
Další údaje
Kód obce552542
Kód části obce27146
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Dobratice (německy Dobratitz, polsky Dobracice) se nachází v Českém Slezsku, v okrese Frýdek-MístekMoravskoslezském kraji. Žije zde přibližně 1 400[1] obyvatel.

Významné stavby a místa

[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejvýznamnější stavby v Dobraticích patří hasičská zbrojnice, v níž sídlí i obecní úřad. Kostel sv. Filipa a Jakuba patří k dominantám obce.

Na místním fotbalovém hřišti se konají důležité společenské akce a místní fotbalové družstvo dosahuje výborných výsledků.

Dobratice leží na okraji Moravskoslezských Beskyd. Jižně od Dobratic se nacházejí kopce Malá Prašivá, Prašivá, Čupel a Kyčera. Sousedí s obcemi Vyšní Lhoty, Komorní Lhotka, Vojkovice, Horní Tošanovice, Dolní Tošanovice, Nošovice a Nižní Lhoty. Obcí vede železnice (Frýdek-Místek - Český Těšín), Dálnice D48, ze které není napojení přímo na Dobratice. Nejvýznamnějším tokem Dobratic pramenícím na Prašivé je zřejmě Lučina (dříve Lucina), která se v Ostravě vlévá do Ostravice.

Dobratice zřejmě vznikly za vlády krále Jiříka z Poděbrad. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1580, náležela do domaslavského panství. Dnešní obec vznikla sloučením obcí Dobratice a Bukovice v roce 1850. Dne 8. října 1865 byl vysvěcen kostel sv. Jakuba a Filipa a byla založena farnost Dobratice.

Po rozpadu Rakouska-Uherska v roce 1918 spadaly Dobratice na základě prozatímní dohody o rozdělení Těšínska pod Polsko, v polském držení ale zůstaly pouze necelé 3 měsíce. Poté, co proběhl česko-polský pohraniční konflikt (lépe známý jako Sedmidenní válka), byly Dobratice připojeny k Československé republice.

Od roku 1920 patřily Dobratice do okresu Český Těšín. Po Mnichovské dohodě v roce 1938 byly Dobratice nedobrovolně připojeny k Polsku (občané Dobratic se aktivně zapojovali do demonstrací v přilehlých obcích a odesílali petice za opětovné spojení s Československou republikou). Za německé okupace byly součástí Německé říše. Po válce náležely do okresu Místek, v šedesátých letech do nově vzniklého okresu Frýdek-Místek. V roce 1980 Dobratice byly připojeny pod střediskovou obec Dobrá a označovaly se také Dobrá 2 – Dobratice. Od roku 1990 jsou Dobratice opět samostatné. V roce 2004 Dobratice obdržely znak, který vyjadřuje spojení Dobratic a Bukovic.

Obyvatelstvo

[editovat | editovat zdroj]

Dobratice jsou zmíněny v básni Ligotka Kameralna ve sbírce Slezských písní básníka Petra Bezruče.

Rozhlížím se, tam na západ,

tam na západ v Dobraticích

blýskají se dlouhou nocí

jak bludičky po bařinách,


jak horníků světla v dolech,

jako ruce fosforové

nesmělé a teskné ohně.

Ještě žijem v Dobraticích?

Sdružení a spolky

[editovat | editovat zdroj]

V obci Dobratice jsou aktivní spolek včelařů, Klub českých turistů, zahrádkáři a sbor dobrovolných hasičů.

Dosažitelnost

[editovat | editovat zdroj]

Železniční doprava: do Frýdku-Místku, trať č. 322 Frýdek-Místek - Český Těšín, zastávka Dobratice-Vojkovice.

Autobusová a silniční doprava: 1. Frýdek-Místek - Dobrá - Český Těšín E462, odbočka ve Vojkovicích na silnici III. třídy č. 04821 směr Dobratice. Autobusové zastávky: U podjezdu, Na Šenku, obchod Lisníková, rozcestí ke Komorní Lhotce, U pily. 2. Frýdek-Místek - Dobrá - Morávka, odbočka ve Vyšních Lhotách na Dobratice. 3. Vyšní Lhoty - Dobratice - Komorní Lhotka (spojnice - Hnojník - Morávka). Autobusová zastávka Vyšní Lhoty U kříže, Vyšní Lhoty - Přivaděč, Vyšní Lhoty - Vodárna, Vyšní Lhoty - Višňovka, Vyšní Lhoty - Rest. Harenda.

Pamětihodnosti

[editovat | editovat zdroj]
  • Hospoda Harenda
  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2024. Praha: Český statistický úřad. 17. května 2024. Dostupné online. [cit. 2024-05-19].
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky – 2017. Český statistický úřad. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28].
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18].

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]