Přeskočit na obsah

Fryčovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fryčovice
Fryčovice, v pozadí Staříčská pahorkatina
Fryčovice, v pozadí Staříčská pahorkatina
Znak obce FryčoviceVlajka obce Fryčovice
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecFrýdek-Místek
Obec s rozšířenou působnostíFrýdek-Místek
(správní obvod)
OkresFrýdek-Místek
KrajMoravskoslezský
Historická zeměMorava
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel2 395 (2024)[1]
Rozloha16,46 km²[2]
Katastrální územíFryčovice
Nadmořská výška262 m n. m.
PSČ739 45
Počet domů759 (2021)[3]
Počet částí obce2
Počet k. ú.1
Počet ZSJ2
Kontakt
Adresa obecního úřaduFryčovice 83
739 45 Fryčovice
[email protected]
StarostaPavel Janša
Oficiální web: www.frycovice.cz
Fryčovice
Fryčovice
Další údaje
Kód obce598135
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Fryčovice (německy Fritzendorf) se nachází v západní části okresu Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji. Leží na obou březích řeky Ondřejnice v oblasti zvané Lašsko. Žije zde přibližně 2 400[1] obyvatel.

Části obce

[editovat | editovat zdroj]

Původní jméno vsi bylo Fritzendorf ("Fricova ves"). Koncem středověku přejato do češtiny v dnešní podobě. (Jména Fritz a Fryč/Fritsch byly domácké podoby jména Friedrich.)[4]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1267, obec však byla založena olomouckým biskupem Brunem ze Schauenburka již okolo roku 1255 na zalesněné půdě. Lokátorem obce byl pravděpodobně muž jménem Fritz.

Nejstarší kamennou církevní stavbou v obci i okolí je kostel Nanebevzetí Panny Marie postavený v letech 1335 až 1345.

Vlastní škola byla v obci zřízena po zavedení lokálního farního úřadu v roce 1775. Hasičský sbor byl založen v roce 1895 a tělovýchovná jednota Sokol v roce 1912. Elektrifikace byla započata v roce 1928.[5]

Turistika, služby

[editovat | editovat zdroj]

Víceúčelová hala TJ Sokol Fryčovice a přilehlé sportoviště[6] a Fry Relax centrum[7] s bazénem, squashem, saunou a sportovními kurzy dávají možnost sportovnímu vyžití po celý rok. Chov koní a jízdárna slouží místním občanům i turistům.

Obec je dobře vybavena obchodní sítí a řadou drobných služeb. Stravování je možné v několika místních hostincích a restauracích.

Přes obec vede značená cyklistická stezka č. 6006, která je jedním z okruhů pro trekingová kola, vedoucí podhůřím Beskyd a okolo přehrady Olešná.

Obec má řadu rybníků – kromě soukromých chovných také obecní rybník poblíž tzv.Hájenky na východní straně obce nedaleko od Dolu Staříč III.

Oblíbenou pěší turistickou destinací je kopec Sovinec, který v současnosti slouží jako obora s chovem stáda Jelenců Viržinských. Obora je pro pěší přístupná. Častým cílem pěších tůr místních obyvatel jsou také Palkovické hůrky s přírodní rezervací a Hrad Hukvaldy.

Nejvyšším vrcholem obce je kopec Sovinec vysoký 354 m n. m.

Obec leží na obou březích řeky Ondřejnice, která pramení v pohoří Ondřejník a vlévá se do Odry. Obcí protéká množství potoků – mezi nejvýznamnější patří Krnalovický potok, který pramení v Palkovických hůrkách a na jeho toku jsou umístěny čtyři chovné rybníky, a potok Košice, který do Fryčovic přitéká z vodní nádrže Kašice u Dolu Staříč III na východní hranici s Chlebovicemi.

Obec sousedí jižně s obcí Hukvaldy (část Rychaltice), východně s Chlebovicemi a Staříčem, severně s městem Brušperk a západně s obcemi Trnávka a Kateřinice. Část obce Krnalovice leží na severozápadních svazích Palkovických hůrek.

Obcí prochází jihovýchodně hlavní dálniční tah z Olomouce a Nového Jičína do Frýdku-Místku a dále přes Český Těšín do Polska.

Od roku 2010 do roku 2014 zastával funkci starosty Jiří Volný, pak od roku 2014 do téměř konce roku 2022 vykonával funkci starosty Leo Volný a od konce roku 2022 vykonává funkci starosty Pavel Janša.

Pamětihodnosti

[editovat | editovat zdroj]
  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie – kostel je chráněnou kulturní památkou a společně s okolním hřbitůvkem je jasnou architektonickou dominantou Fryčovic. Spojitost zdejších obyvatel s kultem Panny Marie se promítá i do městského symbolu, v němž je umístěna lilie.

Významné osobnosti

[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelstvo

[editovat | editovat zdroj]
  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2024. Praha: Český statistický úřad. 17. května 2024. Dostupné online. [cit. 2024-05-19].
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky – 2017. Český statistický úřad. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28].
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18].
  4. Hosák, Šrámek: Místní jména na Moravě a ve Slezsku I, Praha 1970, str. 222.
  5. Historie Fryčovic na oficiálních stránkách obce. www.frycovice.cz [online]. [cit. 2014-05-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-05-12. 
  6. Webové stránky TJ Sokol Fryčovice
  7. Webové stránky Fry Relax Centra

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]