Přeskočit na obsah

Aorta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aorta
Lidská aorta (červeně) v kontextu srdce
Lidská aorta (červeně) v kontextu srdce
Lidská aorta (červeně) v kontextu srdce
Latinsky aorta
Gray [1]

Aorta(srdečnice) je největší a nejdelšítepnav tělesavců(včetněčlověka). Rozvádíkrevz levésrdeční komoryv rámci tzv. velkého tělního oběhu do celého těla pomocí systému větvících se tepen. Aorta se dělí na anatomicky vzestupnouaorta ascendans,aortální obloukarcus aortaeasestupnou aorta descendens,(která se ještě dále dělí na hrudní a břišní).

Aorta je ve skutečnosti poměrně vágní označení, které se v řadě případů používá i v anatomii bezobratlých. Ubezlebečných,což jsou blízcí příbuzní obratlovců, se používají termíny „hřbetní aorta“a „břišní aorta“,přičemž krev je z břišní aorty pumpována do jednotlivýchžaberních tepen,odkud se pookysličenísbíhá do aorty hřbetní a pokračuje do celého těla. Urybje změna: krev se do břišní aorty dostává zesrdce.Následně však opět vstupuje do žaberních tepen, po okysličení se vlévá do hřbetní aorty a z ní putuje do celého těla.[1]

U obojživelných a suchozemských skupin obratlovců dochází k postupnému snižování počtuarteriálních oblouků(vlastně bývalých žaberních tepen), což vede ke zkracování aorty.[1]Břišní aorta, která dříve především vedla odkysličenou krev do žaber, je redukovaná a mění se na tzv. vzestupnou část aorty (aorta ascendens), zatímco původní „hřbetní aorta “se označuje jako aorta sestupná (aorta descendens).[2]Celou aortou u suchozemských živočichů vede vesměs krev okysličená. Proto se z ní již poměrně brzy mohou odštěpovat nové tepny, které vedou krev do hlavy (karotidy).[1]Další redukce proběhla uptákůasavců(nezávisle). Zatímco vývojově nižšíčtvernožcimají zachovány dvě větve čtvrtéhoaortálního obloukuvedoucího krev buď do levé, nebo do pravé poloviny těla odděleně, u ptáků se zachovává pouze pravá větev tohoto oblouku a u savců pouze ta levá.[3]

Popis lidské aorty

[editovat|editovat zdroj]
Schéma lidské aorty s hlavními odstupujícími tepnami; na obrázku není zachycen zbytek sestupné části aorty

Aorta začínáaortální chlopní.Od ní vystupuje z levékomorysrdečníkraniálně(tzn. směrem klebce,„nahoru “) a zahýbá doleva (vytváří levý oblouk aorty typický prosavce). Ze vzestupné části aorty (aorta ascendens) vycházejí drobné cévy zásobující krví srdce –věnčité tepny.Vzestupná aorta přechází v aortální oblouk (arcus aortae). Z něj vybíhají důležité větve pro krevní zásobení hlavy a krku a horních končetin –truncus brachiocephalicus(který se dále větví napravou tepnu podklíčkovoua na pravoukrkavici), dálelevá tepna podklíčkováa levákrkavice.Sestupná část aorty procházíhrudníabřišnídutinou a je proto dělená na dvě části – část hrudní (pars thoracica) a část břišní (pars abdominalis). Z pars thoracica vycházejí drobné větve pro zásobenídýchací trubice,jícnu,perikarduamediastinaa dálemezižeberní tepny.Z pars abdominalis vystupují důležité větve pro cévní zásobení břišních orgánů a také větve pro zásobenídolních končetin.

Přehled základních větví lidské aorty:[4]

Související články

[editovat|editovat zdroj]
  1. abcROČEK, Zbyněk.Obecná morfologie živočichů, Oběhová soustava[online].Dostupné online.
  2. Romer, Alfred Sherwood; Parsons, Thomas S.The Vertebrate Body.Philadelphia, PA: Holt-Saunders International, 1977.Dostupné online.ISBN0-03-910284-X.S.419–421.
  3. KARDONG, Kenneth V.Vertebrates: Comparative Anatomy, Function, Evolution.5. vyd. [s.l.]: The McGraw−Hill Companies, 2009.
  4. ČIHÁK, Radomír.Anatomie 3.Praha: Grada, 2004.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]