Přeskočit na obsah

Věž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o stavbě. Další významy jsou uvedeny na stránceVěž (rozcestník).
CN Towerv Torontu

Věžjestavba,jejíž výška značně převyšuje půdorysné rozměry. V naprosté většině případů obsahuje různě členěný a vybavený funkční prostor, někdy však bývá plná.

Vestarověkuastředověkuse stavěla zpravidla kvůliopevňovacíma strážním úkolům (dobře se bránila a bylo z ní daleko vidět), později se začaly prosazovat i další důvody stavby (prestižči šetření místem v místech s velice drahýmipozemky). Pro obranu ve středověku byly nejdříve stavěny věže s hranatým půdorysem, ale později se ukázalo, že pro obranu jsou lepší věže s kruhovou základnou a tak se začaly budovat převážně tyto věže.[1]

Kostelní věže a sakrální stavby

[editovat|editovat zdroj]
Související informace naleznete také v článkuSeznam nejvyšších chrámových věží a zvonic v Evropě.

Velmi rozšířenými typy věží jsou, zde zejména v historických jádrech obcí a měst,kostelní věžea věže dalších sakrálních staveb (napříkladklášterů) případně samostatnézvonice.Kromězvonůtyto věže mohou být opatřeny ivěžními hodinamia pozorovacím ochozem.

Rozhledny a telekomunikační stavby

[editovat|editovat zdroj]
Žižkovský vysílač od západu z Petřínské rozhledny (v pozadívysílač Liblice B)

Zejména s rozvojemromantismuaturistikyv druhé polovině 19. století se začaly budovatrozhledny,od dvacátého století téžtelekomunikační věže,sloužící například jakovysílače.

Průmyslové věže

[editovat|editovat zdroj]

Speciálními typyprůmyslovýchvěží jsoutěžní věžehlubinných dolůnebochladicí věžeujaderných elektráren.Hospodářskýmúčelůmobvykle slouží takévodárenské věže.

Speciální typy

[editovat|editovat zdroj]

Mezi speciální typy patří napříkladdobývací věž,což byl speciální pohyblivýobléhací strojužívaný přiobléháníhradů a pevností v historii.

  1. KINDERSLEY, Dorling.1001 otázka a odpověď.1. vyd. Bratislava: TIMY spol. s.r.o., 1996.ISBN80-88799-24-4.S. 22 a 58.

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]