Přeskočit na obsah

Čas (mluvnice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Na tento článek jepřesměrovánohesloMinulý čas.O epizodě seriálu pojednává článekMinulý čas (Star Trek: Stanice Deep Space Nine).

Čas(tempus) vlingvisticeznamená určitýtvarslovesavyjadřujícíčasové období,ve kterém daný děj probíhal/probíhá/bude probíhat. Většina časů je ohraničenasoučasností.Řadí se mezi gramatickéslovesné kategoriespolu sosobou,číslem,způsobem,rodem,videm,třídouavzorem.

V různých jazycích se mohou časy rozlišovat na aktuální (minulý, přítomný, budoucí) a relativní (např. předminulý, předpřítomný, předbudoucí), které slouží k vyjádření předčasnosti či následnosti dějů.

Mohou se též rozlišovat časy z hlediska probíhání nebo opakování děje, stavu a podobně.

V češtině[editovat|editovat zdroj]

Včeštiněse používají pouze aktuální časy:

např.dělal jsem, dělal jsi, dělal; dělali jsme, dělali jste, dělali
Příčestí minulé rozlišuje tvary podlerodupodmětu(dělal,dělala,dělalo;dělali,dělaly,dělala). Tvoří se přidání „elové “koncovkyk minulému kmeni.
např.dělám,děláš,dělá;děláme,děláte,dělají
např.budu dělat, budeš dělat, bude dělat; budeme dělat, budete dělat, budou dělat
Nepravidelný tvar futura se vyskytuje u slovesabýt.Z dvouslovných pravidelných tvarů typubudu býtse vynechává infinitiv, tedy jenbudu.V méně formálních výpovědích se objevuje po předponě vedle kořenebudi kořenbyd(přibydeversuspřibude). Dále se u některých nedokonavých sloves tvoří futurum gramatickou předponoupo/,aniž by se tím však měnil vid slovesa. Až na vzácné výjimky (pokvete) se jedná o slovesa vyjadřující pohyb (popluje,poteče,půjde,poletí).

Relativnost (předčasnost a následnost dějů) se v češtině vyjadřuje pomocípřechodníků,nadále zejména pomocí větných vazeb aslovesného vidu.

V některých případech dochází k posunům v čase (temporálním transpozicím). Jsou to zejména tyto případy:

  • Budoucí čas se vyjádří přítomným časem:Zítrajedudo Prahy.
  • Minulý čas se vyjádří přítomným časem (tzv.prézens zpřítomňovací). Toho se užívá zejména ve vyprávěních ve snaze dodat příběhu aktuálnosti: Viděl jsem v lese někoho, jakzapaluje(nedok.) /zapálí(dok.) houští.
  • Budoucí čas vyjadřuje nejistotu:Tobudeasi pravda.
  • Přítomný čas vyjadřuje mimočasové děje (prézens gnómický). Užívá se:
    • vpříslovích:Kdo jinému jámukopá,sám do nípadá.
    • verčeních:Jako když hrách na stěnuhází.
    • vanekdotách:Jdoudvě nuly po poušti a v dálcevidínekonečno...
    • někdy i v jiných souvislostech:Petrnekouří(= je nekuřák).

V jiných jazycích[editovat|editovat zdroj]

Slovanské jazyky[editovat|editovat zdroj]

V ostatníchslovanských jazycíchse používá stejný systém časů jako v češtině.

Vruštiněchybějí přítomné tvary pomocného slovesabýt,nepoužívají se tedy ani při tvoření minulého času, minulý čas se tvoří pomocí samotného příčestí minulého (př.я был,[ja byl] – byl jsem). V ruštině je závazné použití osobníchzájmenvpodmětu.

Vjihoslovanských jazycíchje v minulém čase zachován tvar pomocného slovesabýti ve 3. osobě.

Vbulharštiněse zachoval původní praslovanský systém čtyř minulých časů. Dva z nich jsou jednoduché a tvoří se koncovkami:aorist(minulý čas skončený)aimperfektum(minulý čas neskončený).Dále se používají dva časy relativní, které se tvoří pomocí slovesa být (perfektum – přítomný čas, plusquamperfektum – minulý čas slovesa být) a příčestím minulým, které se podobá českému minulému času:perfektum(minulý čas neurčitýnebolipředpřítomný čas)aplusquamperfektum(předminulý čas).Budoucí časse tvoří pomocí částiceще[šte] a přítomného tvaru slovesa, a to jak u dokonavých, tak i nedokonavých sloves (př.ще чакам[šte čakam] – budu čekat,ще почакам[šte počakam] – počkám). Dále bulharština používápředbudoucí čas,který tvoří částiceще[šte], přítomný čas slovesa být a příčestí minulé významového slovesa (od kterého se tvoří i čas předpřítomný a předminulý). Pro vyjádřeníbudoucnosti v minulostibulharština používá částici "щях" [štjach] (která se na rozdíl od "ще" časuje) a za ní následuje sloveso v přítomném čase. Bulharština ještě rozlišujepředbudoucnost v minulosti,kterou tvoří se "щях", částicí "да" [da], slovesem být v přítomném čase a příčestím minulým významového slovesa. Bulharšina tedy využívá devět časů.V prapůvodní gramatice byl budoucí čas rozdělen na skončený a neskončený. Tento gramatický jev se ale nepoužíval, a tak bylo schváleno časů pouze devět.

Vpolštiněse zkrácené tvary pomocného slovesabýtpřipojují ke slovesu nebo jinému slovu (např.byłem– byl jsem,był– byl jsi, byls).

Angličtina[editovat|editovat zdroj]

Angličtinamá šest základních časů, z nichž každý má dvě formy – jednoduchou (neprůběhovou –simple) a průběhovou (progressive).[1]Z jednoduchých časů jsou pouze dva morfologické – minulý (preteritum –past) a přítomný (prezens –present); budoucí čas (future) využívá pomocné slovesoshall/will.Podobný systém časů je i v ostatníchgermánských jazycích.

Tři perfektní časy lze považovat za relativní[zdroj?]– předminulý (plusquamperfektum –past perfect), předpřítomný (perfektum –present perfect) a předbudoucí (future perfect) – slouží k vyjádření předčasnosti či následnosti dějů; lze jimi také vyjádřit ukončenost dějů. Tvoří se pomocí požadovaného času slovesahavea minulého příčestí (past participle) významového slovesa. Průběhové tvary se tvoří pomocí tvaru slovesabea přítomného příčestí (present participle– tvar zakončený na-ing):

neprůběhový průběhový
přítomný I work. I am working.
předpřítomný I have worked. I have been working.
minulý I worked. I was working.
předminulý I had worked. I had been working.
budoucí I will work. I will be working.
předbudoucí I will have worked. I will have been working.

Vedle toho se v angličtině vyskytují i další konstrukce: budoucí čas lze vyjádřit konstrukcíbe going to + infinitiv;opakovaný děj v minulosti pomocíused to + infinitiv.

Příklad použití perfektních časů:

I had done (předminulý) it before he came (minulý).– Udělal jsem to (= měl jsem to udělané) dříve, než přišel.
I have never eaten (předpřítomný) a mango before.– Nikdy předtím jsem mango nejedl.
I expect he will have changed (předbudoucí) his mind by tomorrow.– Očekávám, že si to do zítřka rozmyslí (že do zítřka změní názor).

Ukázky použití časů[editovat|editovat zdroj]

  1. Přítomný čas (present tense):HespeaksEnglish. = Mluví anglicky. (obvykle, umí to). Heis speakingEnglish. = Mluví anglicky. (teď)
    V záporu a otázce se užívá pomocné sloveso "do": He does not understand. = Nerozumí. Do girls wear sweatshirts? = Nosí dívky mikiny?
  2. Předpřítomný čas (present perfect):Shehas calledhim. = Zavolala mu. Tomhas been learningHungarian since September. = Tom se od září učí maďarštinu.
  3. Minulý čas (simple past tense):Theyarrivedyesterday. = Přijeli včera. Itwas rainingall day. = Pršelo celý den.
    V otázce a v záporu se užívá pomocné sloveso „do “v minulém čase: Youdidnot see me last time. = Posledně jsi mě neviděl.Didanybody ask about the weather? Ptal se někdo na počasí?
    Poznámka: Konstrukce typu „Weused totravel a lot. = Hodně jsme cestovali “a „Shewouldget up at 8 at weekends. = O víkendech vstávala v 8. “vyjadřují minulé zvyklosti, nejedná se však o gramatický minulý čas.
  4. Předminulý čas (past perfect):Ihad eatensuch meal before. = Už jsem předtím takové jídlo jedl. Theyhad been drivingfor several hours before they decided for this hotel. = Jezdili několik hodin, než se rozhodli pro tento hotel.
  5. Budoucí čas (future tense):Theywill wait.= Budou čekat. Theywill be waitingfor an hour. = Budou čekat hodinu.
    Poznámka: Konstrukce typu "Theyare going towait there. = Budou tam čekat "rovněž vyjadřuje budoucnost, nejedná se však o gramatický budoucí čas.
  6. Předbudoucí čas (future perfect):Wewill have finishedthe work by Christmas. = Tu práci skončíme do Vánoc. Tomorow, Iwill have been workinghere for 10 years. = Zítra tomu bude 10 let, co zde pracuji.

Němčina[editovat|editovat zdroj]

Němčina má celkem šest slovesných časů: přítomný, budoucí čas I., budoucí čas II., perfektum, préteritum a plusquamperfektum.

1.Přítommýčas: Erwohnthier. = Bydlí zde.

2.BudoucíčasI:(werden + infinitiv): Wirwerdendortwarten.= Budeme tam čekat.

3.BudoucíčasII:(werden + minulý infinitiv): Siewerdendas Ticketverloren haben.= Vy jste tu jízdenku asi ztratil.

4.Perfektum:(haben/sein + příčestí minulé): Wirhabendichgesucht.= Hledali jsme tě. Wasist passiert?= Co se stalo?

5.Imperfektum, préteritum:Ersprachvier Sprachen. = Mluvil čtyřmi jazyky.

6.Plusquamperfektum:Niemand wusste, wann das allesgeendet hatte.= Nikdo nevěděl, kdy to všechno skončilo. Nachdem ichgekommen war,fing die Feier an. = Poté, co jsem přišel, oslava začala.

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • ALEXANDER, L. G., 2011.Longman English Grammar.[s.l.]: Longman Group UK Limited.ISBN0-582-55892-1.
  • NOVOTNÝ, Jiří a kolektiv.Mluvnice češtiny pro střední školy.Praha: Fortuna, 1992.ISBN80-85298-32-5.S. 83–84.
  • BENEŠ, Eduard a kol.: Základní mluvnice němčiny. SPN Praha, 1971

Související články[editovat|editovat zdroj]