Přeskočit na obsah

Černosotněnci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Černosotněnci
Чёрная сотня
Logo
Datum založení1905
Datum rozpuštění1917
Ideologiemonarchismusve formě:
samoděržaví
antiliberalismus
antikomunismus
Politická pozicekrajní pravice
Stranické novinyRusskoye Znamya
Vlajka strany
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Černosotněnci(rusky: черносотенцы nebo Чёрная сотня) bylo souhrnné označení členů ruských ultraradikálních politických stran a hnutí jako byl napříkladSvaz ruského lidu,Ruská monarchistická strana,neboRuský lidový svaz Michala Archandělav době mezi19051917.Jedná se o politické hnutí, jehož členy či sympatizanty byla v době před revolucí1917také celá řada pravoslavných duchovních. Někteří z nich byli později pravoslavnou církví kanonizováni (například metropolita Tichon).

Charakteristika hnutí[editovat|editovat zdroj]

Černosotněnci tvořili v podstatě konglomerát několika různých politickýchhnutí,strana bratrstev. Přes odlišnosti v politických programech i postojích černosotněnce spojovala výbušná směs ruskéhonacionalismu,konzervativníhomonarchismu,militaristických tendencí aantisemitismu.V letech19051907se tyto skupiny v souvislosti s revolucí roku1905radikalizovaly a vyvolaly atmosféru politického teroru apogromův řadě oblastíRuska.S ním byly spojeny například vraždy židovských politiků z řadkadetůatrudovikův letech1906a1907a pokus o zabití předsedy vládySergeje Witteho.Vztah monarchie k tomuto hnutí si zaslouží pozornost: přes celou řadu kontroverzí například zaslal carMikuláš II.pozdravný telegram Svazu ruského lidu, ve kterém označil černosotněnce za příklad „zákonnosti a pořádku “.[1]Mikuláš II.i jeho syn carevičAlexejbyli také čestnými členy černosotněnecké stranySvaz ruského národa.

Černosotněnci v současném Rusku[editovat|editovat zdroj]

V současnémRuskupůsobí hned několik hnutí hlásících se k tradici předrevolučních černosotněnců. Jejich politický program a názory jsou postaveny stále na stejných principech jako před sto lety s tím rozdílem, že jsou ukotveny v postsovětském kontextu. Podle programu Černé sotni je cílem hnutí například restauracesamoděržaví,obnoveníRuského impériav hranicíchSSSRna základě dobrovolného připojení těch teritorií, která jsou dnes samostatná. Hlásají národnostní toleranci a návrat kpravoslavíjako záruky spásy.[2]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. С. Г. Пушкарев: Россия 1801 – 1917. Власть и общество. Москва 2001, s. 391
  2. Program současných černosotněnců, navštíveno 4. 11. 2008

Literatura[editovat|editovat zdroj]

ПУШКАРЕВ С. Г.:Россия 1801 – 1917. Власть и общество.Москва 2001.ISBN5-85824-130-1.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]