Přeskočit na obsah

Čich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čich a nosní dutina

Čichje jeden zesmyslů.Je to schopnost vnímatchemikálierozpuštěné vevzduchunebo vevodě(obvykle ve velmi nízkýchkoncentracích). Tentovjemse pak označuje jakovůně.Čich velmi úzce souvisí s chutí, i jejich receptory jsou si podobné, u nižšíchživočichůtyto orgány zcela splývají.[zdroj⁠?]U suchozemských živočichů se liší především veskupenstvísledované látky – chutí se zkoumají látky rozpuštěné ve slinách (u vodních jako napříkladrybi ve vodě), čichem látky rozptýlené ve vzduchu (u vodních jako například ryb i vodě); a ve vzdálenosti – chuť je spíše smyslem kontaktním, čich dálkovým (u ryb opět i na omezenou vzdálenost). U rozlišování hrají roli i charakteristické vibrace molekul.[1]

Čich u živočichů[editovat|editovat zdroj]

Citlivost čichu je u různých druhů živočichů dosti rozdílná. Velmi dobrý čich majímotýli,žralociašelmypsimají možná nejostřejší čich ze všech živočichů. Slouží jim k orientaci v prostoru, navigaci,[2]rozpoznání teritoria, vystopování nepřítele, nalezení kořisti i vyhledání partnera.

Naopakprimáti,včetně člověka, mají čich poměrně slabý, uvelrybčichovýorgánzcela chybí.[3]

Usavcůje čichovýmreceptoremnažloutlá a bohatěprokrvenásliznice,v níž jsou uloženanervovázakončení (čichové buňky). Do této sliznice ústí velké množstvíhlenovýchžlázek,které ji udržují stále vlhkou. Běhemdýcháníprochází vzduch přes čichové buňky, které reagují namolekulylátek rozpuštěných ve vzduchu. Vzruchy z nich jsou vedeny domozku,kde vzniká čichový vjem.

Lidský čich[editovat|editovat zdroj]

Povrch čichové sliznice učlověkaje pouze asi 4cm²,kdežto upsadosahuje velikosti i 150 cm². Čichová sliznice se nachází v horní třetině nosní přepážky, části horní skořepy a stropunosní dutiny.Vlastnímireceptoryčichu jsou bipolárníneurony.Informace odvádí I. hlavovýnerv(nervus olfactorius).Čich má schopnostadaptace.Lidský čich je velmi citlivý nathiolypřidávané dozemního plynu.

Citlivost čichu se u různých lidí liší. Obecně mají ženy citlivější čich než muži, ale tato citlivost kolísá v závislosti namenstruačním cyklu.Jednotlivé pachy jsou lidmi vnímány pozitivně nebo negativně, přičemž toto posuzování je dosti podobné u všech lidí na světě, přestože některé kulturní rozdíly v estetice čichu existují. Člověk rozliší zhruba 5000 vůní.[4]Lovci a sběračirozlišují vůně velmi dobře, ale mají na to svůj systém podobný kategorizaci barev.[5]

Postižení, při němž člověk ztratí čich, se označuje jakoanosmie.Dochází k ní např. po zranění hlavy, v důsledkuvirózynebo vlivem působení toxických látek.[6]

V populární kultuře[editovat|editovat zdroj]

Německý spisovatelPatrick Süskindnapsal fantastický románParfém,který vypráví o člověku, nadaném absolutním čichem. Román byl i s úspěchem zfilmován.

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. HEWITT, John. New evidence for the vibration theory of smell.phys.org[online]. 2016-02-22 [cit. 2021-12-30].Dostupné online.(anglicky)
  2. Odors as navigational cues for pigeons.phys.org[online]. 2020-10-08 [cit. 2021-12-30].Dostupné online.(anglicky)
  3. ROSYPAL, Stanislav.Nový přehled biologie.Praha: Scientia, 2003.ISBN80-7183-268-5.S. 433.
  4. Researcher disputes claim that humans can distinguish one trillion odors.medicalxpress[online]. 2015-07-07 [cit. 2021-12-30].Dostupné online.(anglicky)
  5. Hunter-gatherers have a special way with smells.phys.org[online]. 2018-01-18 [cit. 2021-12-30].Dostupné online.(anglicky)
  6. KASSIN, Saul M.Psychologie.Brno: Computer Press, 2007.ISBN978-80-251-1716-3.S. 98.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Literatura[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]