Přeskočit na obsah

Adam Kadmon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Adam Kadmon - diagram sefirotu

Adam Kadmon(hebrejskyאָדָם קַדְמוֹן‎), doslova „Člověk Původní “či „Předvěký “, je podležidovskétradicezachycené v literatuře typuši'ur komaspojován smakrokosmickoupředstavou člověka, jakýmsi lidským předobrazem. V luriánskékabalepak tentomystickýkonceptodkazuje na duchovně nejvyšší svět, který bylstvořena je tedy nejblíže kHospodinu.[1]Teprve z něho, onoho Adama Kadmona, prvního tvora, jenž zaplnil prvotní prostorcimcumu,vzešlo všechno ostatní stvoření.

Původ[editovat|editovat zdroj]

Termínje používán na označenífázevzniku linky meziEjn Sofasefiramicoby projevů vlastností a jejichdynamiky,skrze které seBůhzjevuje a je poznatelný stvořenému světu. Tato fáze je pojatá vantropomorfníterminologiijakokosmický člověk.Ejn Sof se vynořuje z úkrytu a vytváří Adama Kadmona,entituspotenciálemobsahovat sefiry. Světla, také označovaná jakospirituálníentity, vycházejí z Adamovýchorgánůa tvoří nádoby, které mají být naplněny dalším světlem z jednotlivých sefir. Za tím se skrývá pradávná myšlenka, že vkosmuje zapsáno gigantické lidské tělo jako člověk stvořený přesně podle obrazu Boha. Adam Kadmon obsahuje veškeré stvoření světa, ale jen jako potenciál skrytý v sefirách.

Adam Kadmon samotný jesféranekonečného světla, toto světlo podle některých výkladů vychází z jeho úst, jiní tvrdí, že i z očí, uší a nosních dírek. Obsahujemyriádysvětů. Těmitosvětyjsou myšleny spirituálnídomény,ovládané určitou sefirou. Sám Adam Kadmon je vlastní doménou patřící sefiře Keter, z níž vycházejí první čtyři světy:acilut(svět emanace a božství),beri'a(svět stvoření),jecira(svět formování) aasija(svět zhotovení, sestavení).[2]

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. ŠEDIVÝ, Antonín.Cavaʼat Ha-RIBaŠ. Odkaz zakladatele chasidismu rabiho Jisraʼela Baʼal Šem Tova.Praha: Malvern, 2019.ISBN978-80-7530-205-2.S. 245.
  2. SCHOLEM, Gerschom.Hlavní proudy židovské mystiky.Praha: Argo, 2017.ISBN978-80-257-2430-9.S. 386-387.

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • Blaha, Josef.Reflections on Jewish Mysticism2013