Přeskočit na obsah

Alachadzy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alachadzy
Алаҳаӡы
ალახაძი
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC+3
StátAbcházieAbcházieAbcházie(de facto)
GruzieGruzieGruzie(de jure)
OkresGagra
Alachadzy
Alachadzy
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel2 876 (2011[1])
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

AlachadzyneboAlahadzy(abchazskyАлаҳаӡы,ruskyАлахадзы,gruzínskyალახაძი) je vesnice vAbcháziivOkresu Gagrana pobřežíČerného moře.Leží přibližně 5 km jižně od okresního městaGagra.Obec sousedí na severu sPsacharoua sBzybtou,na jihovýchodě sLdzaaa na jihu sPicundou.Východní hranici obce tvoří řekaBzyba odděluje obec od Ldzaa a Picundy. Kolem obce ze severní strany vede silnice spojujícíRuskoseSuchumía nachází se zde i železniční zastávka.

Vesnický okrsek Alachadzy

[editovat|editovat zdroj]

Alachadzy je vesnické správní centrum s oficiálním názvem Vesnický okrsek Alachadzy(rusky Алахадзская сельская администрация, abchazsky Алаҳаӡы ақыҭа ахадара).Za časů Sovětského svazu se okrsek jmenoval Alachadzyjskýselsovět(Алахадзский сельсовет).Součástí vesnického okrsku Alachadzy jsou následující části:[2]

Vesnický okrsek Alachadzy
  • Alachadzy / Alahadzy (Алаҳаӡы)
  • Citrusový sovchoz / Citrusovyj sovchoz (Ацитрус Совхоз) – rusky Цитрусовый Совхоз

NázevAlahadzyv abcházštině znamená doslovaFíkový pramen(Алаҳа – Fík; Аӡыхь – Pramen).

V antice bylo Alachadzy a okolí významným náboženským centrem celé západní Abcházie. Pradávní Abchazové žijící v údolí okolo řekyBzybchodívali k posvátnému fíkovníku nedaleko současné obce, aby zde vykonávali obětiny a obřady za déšť, úrodu nebo zdraví. Takto získala obec svůj název. Vraném středověkuse Abcházie dostala podbyzantskývliv a bylo zde přijato křesťanství. V Alachadzy byla v6. stoletívybudována velká bazilika, jež se dochovala až do současnosti. V dalších staletích byly v Alachadzy zřízena pobočky italských obchodních společností zJanovskéaBenátské republiky,které zde fungovaly až do novověku, kdy Abcházii ovládlaOsmanská říše.V19. stoletíbyla celá oblast v okolí dolního toku řeky Bzyb majetkem šlechtického roduInal-Ipa.

Alachadzy se v roce1901stalo novým domovem pro bohatéhojaroslavskéhoobchodníka a podnikateleNikolaje Vasiljeviče Igumnova,jenž sem byl z Ruska vypovězen, neboť rozhněval caraMikuláše II.za to, že uspořádal ve svém moskevském domě ples, přičemž hosté tančili na podlaze posypané zlatými mincemi s vyobrazenou podobiznou cara. Vyhnán z Moskvy byl doživotně a okamžitě, a tak dostal příkazem z carské kanceláře ubytovat se na své kavkazské chatě v Alachadzy.[3]Igumnov zde po svém příjezdu nakoupil 600 akrů pozemků na pobřeží, pozoroval zdejší klima a vysušil zdejší bažinu výsadbou lesablahovičníkuatisovce dvouřadého,jež z půdy čerpají hodně vody.[4]Dále vybudoval malou továrnu na výrobu rybích konzerv a pro sebe malý palác.

V roce1915začali do Abcházie pronikatArméni,prchající předgenocidouzOsmanské říšea v Alachadzy jim byly vyčleněny velký kus úrodné země a finanční pomoc. Potomci těchto uprchlíků zde žijí i v současnosti. Jakmile Abcházii ovládli na začátku20. let 20. stoletíbolševici,odmítl Igumnov emigrovat doFrancieza svou rodinou a předal své farmy státu. Pokračoval zde v práci agronoma proSovchozIII. internacionály. V roce1924zemřel a byl pohřben skromně ve svém tisovcovém lese. Ačkoliv se poté vládnoucí komunistická moc zdráhala vyzdvihovat Igumnovy zásluhy na místním rozvoji i na rozvoji v sousedníPicundě,pamatují si ho místní obyvatelé i v současnosti a spolumajitelka hotelu Borový les (Сосновая роща) dala opravit jeho hrob.[4]

Jinak zde byla v průběhuVelké říjnové revoluce20. letech situace docela bouřlivá, stávkovalo se tu v místních podnicích i na farmách a panovalo tu mezi rolnictvem všeobecné napětí. Po nastolení bolševické moci byly největší farmy znárodněny a zreorganizovány v sovchozy III. internacionály a Citrusovyj. Zemědělská výroba se zde přeorientovala na subtropické plodiny jakochinovník,voňatka,čirok,tungovník,korymbie citroníková,tabák,atd. Citrusovyj sovchoz byl ekonomicky velmi úspěšný, s diverzifikovanou výsadbou, a patřil k nejúspěšnějším podnikům někdejšíGruzínské SSR.Obec Alachadzy tak patřila až doválky v Abcháziik nejbohatším v celé západní Gruzii.

Po skončení války, kdy uprchlo gruzínské obyvatelstvo, se zdejší zemědělský podnik dokázal obnovit a na pozemcích Igumnova i rodu Inal-Ipa pokračuje produkce citrusového ovoce, dále kiwi,bobkový list,vavřín,blahovičníka mnoho dalších druhů ovoce.

Obyvatelstvo

[editovat|editovat zdroj]

Dle nejnovějšího sčítání lidu z roku2011je počet obyvatel vesnického okrsku 2876 a jejich složení je následovné:[1]

  • 1308 Arménů (45,5 %)
  • 894 Abchazů (31,1 %)
  • 376 Rusů (13,1 %)
  • 185 Gruzínců (6,4 %)
  • 33 Ukrajinců (1,1 %)
  • 14 Pontských Řeků (0,5 %)
  • 66 příslušníků ostatních národností (2,3 %)

V roce1989,předválkou v Abcháziižilo v Alachadzy, potažmo v celém Alachadzyjském selsovětu 4277 obyvatel.[5]

V roce1959žilo v tomto selsovětu 2874 obyvatel.[6]

  • Kvarčija, V. E.Историческая и современная топонимия Абхазии (Историко-этимологическое исследование).Dom Pečati. 2006. Suchum. 328 s.
  • Kvarčija, V. E.Аҧсны атопонимика.Abchazská akademie věd. 2002. Suchum. 686 s. (Dostupné online)

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]
  1. ab(rusky)ethno-kavkaz.narod.ru– sčítání lidu v Abcházii 2011
  2. Kvarčija, V. E.Аҧсны атопонимика.str. 176.
  3. И терем, и дворец…[online].Dostupné online.[nedostupný zdroj]
  4. abЗаветы Игумнова.abkhaziya.org[online]. [cit. 2020-03-03].Dostupné v archivupořízeném dne 2020-10-25.
  5. Sčítání lidu v Sovětském svazu z roku 1989
  6. Sčítání lidu v Sovětském svazu z roku 1959