Přeskočit na obsah

Amur bílý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxAmur bílý
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové(Animalia)
Kmenstrunatci(Chordata)
Podkmenobratlovci(Vertebrata)
Třídaryby(Osteichthyes)
Podtřídapaprskoploutví(Actinopterygii)
Řádmáloostní(Cypriniformes)
Čeleďkaprovití(Cyprinidae)
RodCtenopharyngodon
Binomické jméno
Ctenopharyngodon idella
Valenciennes,1844
Synonyma
  • Ctenopharingodon idella
  • Ctenopharingodon idellus
  • Ctenopharygodon idella
  • Ctenopharyngodon idellus
  • Ctenopharyngodon laticeps
  • Leuciscus idella
  • Leuciscus idellus
  • Leuciscus tschiliensis
  • Pristiodon siemionovii
  • Sarcocheilichthys teretiusculus
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Amur bílý(Ctenopharyngodon idella) je vČeskunepůvodní druhkaprovitýchryb.Je to ryba, u které je zákonem stanovena nejmenší lovná míra. Do tehdejšího Československa byl dovezen hlavně z důvodu jeho rostlinožravosti, a to zaúčelemlikvidace porostůrákosí.K trávení rostlinné stravy slouží jeho prodlouženéstřevo,které měří přibližně dvakrát více, než je délka samotné ryby.

Detail hlavové části amura bílého

Tělo je podlouhlé, válcovitého tvaru. Zejména mladší jedinci jsou velmi podobníjelcům tloušťům,od nichž je lze snadno odlišit podle šedavého zbarvení párovýchploutví.Hlava má široké a dlouhé ploché čelo, velmi nízko posazené oči. Hřbet je tmavozelený, boky zlatavé, břicho bílé.

Ve své domovině může dosáhnout délky až 150 cm a hmotnosti 50 kg. V českých podmínkách je to však méně. Největší jedinci v evropských vodách dorůstají délky kolem 100 cm a hmotnosti 15–20 kg. Dožívá se věku až 15–20 let.

Rozšíření

[editovat|editovat zdroj]

Původní areál rozšíření amura jevýchodní Asie,povodí řekyAmuraČínská lidová republika.Odtud byl postupně rozšiřován na území tehdejšíhoSovětského svazu.DoČeskoslovenskabyl poprvé vysazen roku1961,poprvé byl odchován v rybnícíchSoboňkyuRohatcevokrese Hodonín.[2]Daří se mu v teplejších vodách. Vysazuje se do nádrží, tůní, odstavných ramen, do velkých řek i do rybníků. Protože požírá makrovegetaci, je využíván k melioraci zarostlých rybníků.[3]

V prvních dnech po vylíhnutí se živí převážnězooplanktonem.Později postupně přechází na rostlinnou stravu, kterou tvoří převážněvodní rostlinya vláknitéřasy.Pokud je chován v kaprových rybnících, konzumuje i krmivo předkládané kaprům. Rostlinnou potravu přijímá především při vyšší teplotě vody. Většina zkonzumované potravy však odchází z těla nevyužita.

Rozmnožování

[editovat|editovat zdroj]
Juvenilní amur bílý

Amur bílý se mimo svou domovinu přirozeně nevytírá, proto je jeho výskyt podmíněn umělým vysazováním. V oblasti svého původu amur dospívá ve věku 4–5 let.Třeníprobíhá v červnu v silně proudících tocích s kamenitým dnem.Jikryse vznášejí volně ve vodním sloupci.

Jeho hlavní význam spočívá v tom, že se živí rostlinnou stravou a vodními řasami. Proto zvyšuje produkci rybářských revírů. Amur se také velmi rychle stal velmi oblíbenou rybou sportovních rybářů díky své bojovnosti.

V Česku se začal prosazovat jako dražší a chutnější alternativavánočního kapra.[4]Má velmi chutné maso. Je bílé, netučné a chutné, s menším obsahem drobných kostí. Hodí se na úpravu pečením, či smažením.

Dospělý amur bílý změřený vysouvacím metrem

Amur je vysazován jak ke sportovnímu lovu, tak k hospodářskému chovu, ve vodních tocích se šíří i přirozenou cestou.[3]

Amur se loví od pozdního jara do podzimu (nejlépe květen a červen) v hodinách kolem poledne, v podvečer a v noci, konkrétně mezi 19-23 hodinou. Rád ožírá rákos u břehů, podle čehož se dá vypozorovat jeho výskyt. Častou užívanou nástrahou, na kterou je loven, je hrách, rohlík, či kůrka chleba na hladině.

Po záběru bojuje velmi silně a energicky jako málokterá z našich ryb.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2.9. prosince 2022.Dostupné online.[cit. 2023-01-03].
  2. Rybářství Ing. Karel Pánský - Rohatec Soboňky
  3. abAmur bílý,Třeboňsko.cz
  4. Kapři jsou vánoční tradice, zájem je ale i o amury,Chrudimský deník, 21. 12. 2010 (man, ron)

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]