Přeskočit na obsah

Antarktida

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Antarktida
Rozloha14 000 000km²
Počet obyvatelbez stálých obyvatel
v zimě okolo 1000, v létě zhruba 5000 výzkumníků[1]
Počet států0
Souřadnice90°0′0″ j. š.,0°0′0″ v. d.
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons

Antarktida(název pochází z řečtiny a znamená „naprotiArktidě“,tedy v přeneseném významu „naproti severu “) je nejjižnější a nejméně obydlený kontinent na Zemi. Nachází se téměř celý jižně odJižního polárního kruhua je obklopenJižním oceánem(známým také jako Antarktický oceán) a nachází se na něm geografickýjižní pól.Antarktida je pátým největším kontinentem, je asi o 40 % větší než Evropa a má rozlohu 14 200 000 km² Většinu Antarktidy pokrývá antarktický ledový příkrov o průměrné tloušťce 1,9 km.[2]

Antarktida je v průměru nejchladnější, nejsušší a největrnější ze všech kontinentů a má nejvyšší průměrnou nadmořskou výšku. Jedná se převážně o polární poušť s ročním úhrnem srážek přes 200 mm podél pobřeží a mnohem méně ve vnitrozemí. V Antarktidě je zamrzlých asi 70 % světových zásob sladké vody, která by v případě tání zvedla hladinu světového oceánu o téměř 60 m. V Antarktidě se nachází i několik vodních ploch. Antarktida drží rekord v nejnižší naměřené teplotě na Zemi, a to -89,2 °C. V pobřežních oblastech mohou teploty v létě přesáhnout 10 °C.[2]Mezi původní druhy živočichů patříroztoči,hlístice,tučňáci,tuleniaželvušky.Tam, kde se vyskytuje vegetace, má většinou podobulišejníkůnebomechů.

Ledové šelfy Antarktidy byly pravděpodobně poprvé spatřeny v roce 1820 během ruské expedice vedenéFabianem Gottliebem von BellingshausenemaMichailem Lazarevem.V následujících desetiletích probíhaly další průzkumy francouzských, amerických a britských expedic. První potvrzené přistání provedl norský tým v roce 1895. Na počátku 20. století se uskutečnilo několik výprav do nitra kontinentu. Jako první dosáhli magnetického jižního pólu britští badatelé v roce 1909 a geografického jižního pólu poprvé dosáhli norští badatelé v roce 1911.

Antarktiduspravuje přibližně 30 zemí,z nichž všechny jsou stranamisystému antarktických smluvz roku 1959. Podle podmínek smlouvy je v Antarktidě zakázána vojenská činnost, těžba,jaderné výbuchyaukládání jaderného odpadua také těžbanerostných surovin(minimálně do roku 2048). K roku 2012 vznesloúzemní nároky na Antarktidu7 různých států, jejichž požadavky jsou díky Smlouvě o Antarktidě pozastaveny.Hlavní lidskou činností v Antarktidě a jejím okolí je cestovní ruch, rybolov a výzkum. V letních měsících pobývá na výzkumných stanicích asi 5 000 lidí, v zimě jejich počet klesá na přibližně 1 000. Navzdory odlehlosti má lidská činnost na kontinent značný vliv v podoběznečištění,úbytku ozonové vrstvyazměny klimatu.

Etymologie[editovat|editovat zdroj]

Název kontinentu pochází ze slovaantarctic,které pochází ze středofrancouzského antartique nebo antarctique („naproti Arktidě “) a následně z latinského antarcticus („naproti severu “). Antarcticus je odvozeno z řeckého ἀντι- ('anti-') a ἀρκτικός ('medvědí', 'severní').[3]Řecký filozofAristoteléspsal v Meteorologii o „antarktické oblasti “asi 350 let př. n. l.[4]Řecký geograf Marinus z Tyru údajně použil tento název ve své mapě světa z 2. století n. l., která je dnes ztracená. Římští autoři Gaius Julius Hyginus a Apuleius používali pro jižní pól romanizovaný řecký název polus antarcticus,[5]z něhož pochází starofrancouzské pole antartike (moderní pôle antarctique) doložené v roce 1270 a odtud středoanglické pol antartik, které se poprvé objevuje v pojednání anglického autora Geoffreyho Chaucera.[3]

Víra Evropanů v existenci Terra Australis – rozsáhlého kontinentu na dalekém jihu zeměkoule, který měl vyvažovat severní země Evropy, Asie a severní Afriky - existovala jako intelektuální koncept již od klasického starověku. Víra v takovou zemi trvala až do objevení Austrálie Evropany.[6]

Na počátku 19. století objevitelMatthew Flinderszpochybnil existenci samostatného kontinentu na jih od Austrálie (tehdy nazývaného Nové Holandsko), a proto se zasazoval o to, aby se pro Austrálii místo toho používalo označení „Terra Australis “,[7][8]v roce 1824 koloniální úřady v Sydney oficiálně přejmenovaly kontinent Nové Holandsko na Austrálii a termín „Terra Australis “zůstal jako označení Antarktidy nedostupný. V následujících desetiletích geografové používali výrazy jako „antarktický kontinent “. Hledali poetičtější náhradu a navrhovali názvy jako Ultima a Antipodea.[9]Název Antarktida byl přijat v 90. letech 19. století, přičemž první použití názvu se připisuje skotskému kartografovi Johnu Georgi Bartholomewovi.[10]

Poloha[editovat|editovat zdroj]

Zeměpisná mapa Antarktidy.
Mapa Antarktidy znázorňující imořský led.

Antarktida leží najižním pólu.Nemá tedy nejzápadnější ani nejvýchodnější bod, protože na pólu se sbíhají všechnypoledníky.Z ostatních kontinentů se nejvíce přibližujeJižní Americe,kterou odAntarktického poloostrovaodděluje asi 1000 km širokýDrakeův průliv.K Antarktidě lze přiřadit některé vesměs neobydlené ostrovy vJižním,Atlantském,IndickémaTichém oceánu.

Nejzazší body na pevnině:

Nejzazší body včetně ostrovů:

Historie[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuDějiny Antarktidy.
Většinuoligocénubyla Antarktida zaledněná, ale do polovinymiocénuzase roztála.
Roald Amundsena jeho muži se dívají na jižní pól, 1911

Před desítkami miliónů let v Antarktidě nebyla ledová pokrývka, alelesy.[11][12]Byly zde časté požáry.[13]V obdobíkřídy(před 145 až 66 miliony let) bylo v oblasti Antarktidy výrazně tepleji než dnes a podmínky v okolí Jižního pólu byly prakticky tropické.[14]Led se objevil přibližně před 46 milióny let.[15][chybí lepší zdroj]S počátkemoligocénupřed 34 milióny došlo k masivnějšímu zalednění. Tou dobou došlo k oddělení Antarktidy od Ameriky.[16]A led je zde nepřetržitě 14 miliónů let, tedy déle než se předpokládalo.[17]

Vůbec první překročeníjižního polárního kruhulidmi je přičítáno domorodýmPolynésanům,dle ústní tradice doplulimaorštíobjeviteléHui Te-RangioraaAru-Tanga-Nukujiž v 7. století až na úroveň ledových ker v okolí kontinentu. To se znovu povedlo ažanglickémumořeplavciJamesi Cookoviroku1773.Po něm následovaly britské, ruské a francouzské expedice a také lovcituleňůz mnoha států. Jako první spatřil antarktickou pevninuruský mořeplavecněmeckého původuFadděj Faddějevič Bellingshausendne27. lednaroku1820,na její půdu však nevstoupil. To učinil až27. ledna1895norskýpolárník a přírodovědecCarsten Borchgrevinkse svými druhy.

Na počátku20. stoletíbylo vnitrozemí Antarktidy jedním z posledních dosud neprozkoumaných míst na světě.Robert Falcon Scottsem vedl výpravu v letech19001904a roku1909seErnest Shackletondostal sesvou expedicído vzdálenosti 150 km odjižního pólu.V roce1911nakonec dosáhla póluvýprava Roalda Amundsena.O měsíc později sem doraziladalší expedice,vedená Scottem, všichni její členové však na zpáteční cestě zahynuli. Pozdější výpravy už používalyledoborce,letadla a pásová vozidla.

Antarktida nepatří žádnému státu. Má však bohaté zásobynerostůaryb,takže si na ni různé země dělaly nárok. Dvanáct států podepsalo v roce1959smlouvu na podporu vědeckého výzkumu a míru na Antarktidě. Tuto smlouvu dosud podepsalo osmatřicet zemí. Jako součást úsilí, jež si klade za cíl uchovat tuto divočinu neporušenou činnostíčlověka,zde byla roku1991na dobu 50 let zakázána těžba.

Symboly Antarktidy[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuAntarktická vlajka.

Pro Antarktidu navrhlivexilologovéněkolik vlajek. V současnosti je mj. užívána například vlajkaAntarktického smluvního systému,která ale není vlajkou celého kontinentu.

Zároveň jsou některými státy, jež si nárokují jednotlivá antarktická teritoria, nebo nižšími státními celky, jejímiž součástí jsou nárokovaná antarktická území, užívány vlastní teritoriální vlajky.Územní nároky na Antarktidujsou však, dle komplexu smluv Antarktického smluvního systému, pozastaveny.

Geografie[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuGeografie Antarktidy.
Související informace naleznete také v článkuÚzemní nároky na Antarktidu.
Mapa skalního podkladu Antarktidy
Satelitní obrázek Antarktidy
Toto je topografická mapa Antarktidy po rozpuštění ledového příkrovu (při započítání jakpostglaciálního vzestupu,tak vzestupu hladiny oceánů). Takto mohla Antarktida vypadat asi před 35 milióny let, kdy bylo na planetě ještě dostatečně teplé klima.

Antarktida mározlohu13 829 430km²,a to včetně šelfových ledovců a ostrovů. Rozloha bez nich činí 12 272 800 km². Nejvyšší horou jeVinson MassifvEllsworthově pohořísnadmořskou výškou4892 m. Průměrná nadmořská výškakontinentučiní 1958 m včetně šelfových ledovců a 2194 m bez nich. Antarktida je pátým největšímsvětadílemna Zemi a je ze všech nejchladnější (vizPodnebí).

Objem ledu na Antarktidě je 25,4 mil. km³. Jediná území bezledu,která lze v Antarktidě spatřit, tvoří horskévrcholy,nunatakyaoázy,jako např.Suchá údolí McMurdo.Ledový příkrov podél jižního pobřeží během léta taje a odlamují se z něj velké kusy,ledové kry.Tyto kry mohou být až 60 metrů vysoké a mnoho kilometrů dlouhé. Pro lodě, které je míjejí, představují nesmírné nebezpečí. Maximální mocnost antarktickéholedovceje 4776 m, přičemž průměrná mocnost činí 1829 m.

Napříč tímto ledovým kontinentem se táhneTransantarktické pohořía dělí jej nazápadníavýchodníčást. Dělení Antarktidy na východní a západní zavedl v roce1902E. S. Balch. Východní Antarktida je převážně na východní polokouli. ZahrnujeZemi královny Maud,Enderbyho zemi,zemi Mac Robertsona,Americkou vysočinu,Wilkesovu zemiaViktoriinu zemi.Skalní podklad východní Antarktidy leží převážně nad hladinoumoře,jedná se tedy o souvislýkontinent.Téměř celá je překrytaVýchodoantarktickým ledovým příkrovem(EAIS) o průměrné mocnosti více než 2200 m. Na východě se rozkládá vysoká náhorní plošina, již pokrývá led, zatímco západní část tvoří shluk hornatých ostrovů, spojených ledem. Je tu několik sopek, včetně nejaktivnější sopky celého kontinentuMount Erebus.

Na území Antarktidy se také nacházejí dvě jezera, která patří k nejslanějším na světě -Don Juan Pond(slanost vody 44,2 %) aVanda(35 %).[18]

Podnebí[editovat|editovat zdroj]

Modrý led pokrývá jezero Fryxell

Antarktida je nejchladnějším, největrnějším a nejsušším kontinentem na Zemi.[2]Nejnižší přirozená teplota vzduchu, která kdy byla na Zemi zaznamenána, byla -89,2 °C na ruské stanici Vostok na centrální plošiněVýchodní Antarktidy21. července 1983.[19]Nižší teplota vzduchu -94,7 °C byla zaznamenána na stanici Vostok v Antarktidě 21. července 1983 byla zaznamenána v roce 2010 pomocí družice – mohla však být ovlivněna přízemní teplotou a nebyla zaznamenána ve výšce 2 m nad povrchem, jak je požadováno pro oficiální záznamy teploty vzduchu.[20]Naopak nejvyšší historicky naměřená teplota v Antarktidě o hodnotě +20,75 °C byla zaznamenána na Seymourově ostrově dne 9. února roku 2020.[21]Druhá nejvyššíteplotabyla naměřena na argentinské staniciEsperanzadne 6. 2. 2020, a to +18,3 °C.[22]Průměrné teploty mohou dosahovat minimálně -80 °C (-112 °F) ve vnitrozemí kontinentu v zimě a maximálně přes 10 °C (50 °F) v blízkosti pobřeží v létě.[23]

Antarktida je polární pouští s malým množstvím srážek; na kontinent dopadá v průměru ekvivalent asi 150 mm vody ročně, většinou ve formě sněhu. Vnitrozemí je sušší a ročně tam spadne méně než 50 mm, zatímco v pobřežních oblastech obvykle více než 200 mm.[23]V několika oblastech s modrým ledem vítr a sublimace odstraňují více sněhu, než kolik se ho nashromáždí srážkami.[24]V suchých údolích dochází ke stejnému efektu nad skalním podkladem, což vede ke vzniku pusté a vysušené krajiny.[25]Antarktida je chladnější nežarktická oblast,protože velká část Antarktidy leží v nadmořské výšce přes 3 000 m, kde je teplota vzduchu nižší. Relativní teploSeverního ledového oceánuse přenáší přes arktický mořský led a zmírňuje teploty v arktické oblasti.[26]

Regionální rozdíly[editovat|editovat zdroj]

Východní Antarktidaje chladnější než jejízápadní protějšek,protože se nachází ve větší nadmořské výšce.Povětrnostní frontyjen zřídka pronikají daleko do nitra kontinentu, takže v jeho středu panuje chlad a sucho s mírnou rychlostí větru. V pobřežní části Antarktidy jsou běžné vydatné sněhové srážky, kdy bylo zaznamenáno až 1,22 m sněhu za 48 hodin. Na okraji kontinentu často vanou silné katabatické větry z polárních plošin o síle bouře. V létě dopadá na povrch jižního pólu více slunečního záření než na rovníku, protože zde každý den svítí 24 hodin.[2]

Změna klimatu[editovat|editovat zdroj]

Ve druhé polovině 20. století se nejrychleji oteplovalAntarktický poloostrov,těsně následovanýZápadní Antarktidou,ale na počátku 21. století teploty rostly pomaleji.[27]Naopakjižní pól,který se nachází vevýchodní Antarktidě,se po většinu 20. století téměř neoteploval, ale mezi lety 1990 a 2020 teploty vzrostly třikrát více než celosvětový průměr.[28]V únoru 2020 byla na tomto kontinentu zaznamenána nejvyšší teplota 18,3 °C, což bylo o 0,8 °C více než předchozí rekord dosažený v březnu 2015.[29]

Existují důkazy, že oteplování povrchu Antarktidy je způsobeno lidskými emisemiskleníkových plynů,[30]ale je obtížné ho určit kvůlivnitřní proměnlivosti.[31]Hlavní složkou klimatické proměnlivosti Antarktidy je Jižní anulární mód (nízkofrekvenční mód atmosférické proměnlivosti jižní polokoule), který v létě pozdějších desetiletí 20. století vykazoval zesílení větrů v okolí Antarktidy spojené s nižšími teplotami nad kontinentem. Tento trend byl v rozsahu, který neměl za posledních 600 let obdoby; nejdominantnějším faktorem tohoto módu proměnlivosti je pravděpodobně úbytek ozonu nad kontinentem.[32]

Flóra a fauna[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcíchFlóra AntarktidyaFauna Antarktidy.
Tučňák kroužkovýna Antarktidě

Na nejstudenějším kontinentu byly objeveny pouze dva druhy původních kvetoucích rostlin, jedna nepůvodníinvazníkvetoucí bylina (Poa annua) a více než 50 druhůmechůališejníků(celkem asi 1100 druhů rostlin). Zaznamenány byly takéřasy,houbyabakterie.Roku1994podali vědci zprávu o nárůstu počtu pobřežních rostlin.[zdroj?]Vlivem lidské přítomnosti ale klesá nedotčenost kontinentu a tak i biodiverzita.[33]

V okolních mořích žije spousta drobných korýšů, živočichů s tvrdou ulitou zvanýchkrill,mnoho obratlovců (kytovci,rypouši,některérybya další) i bezobratlých živočichů (plankton,hlavonožci,ostnokožcia další). Hojní jsou tu mořštíptáci,jako jsouchaluhy(např.chaluha velká),albatrosia asi pět druhůbuřňáků.Faunu také zastupuje až osm druhůtučňáků,z nichž pouze dva hnízdí různě na celém kontinentě (tučňák císařskýatučňák kroužkový), zbytek výhradně naantarktickém poloostrověnebo se zde vyskytují přechodně.

Vzhledem k drsným klimatickým a přírodním podmínkám je Antarktida obývána pouze vědeckými pracovníky výzkumných polárních stanic mnoha států. V letní sezóně jich je přes 4000, v zimní kolem 1000.[34]Jezdí sem ale i turisté.[35]

Hospodářství[editovat|editovat zdroj]

Turisté naAntarktickém poloostrově

Antarktida má značná ložiskanerostných surovin.Využití těchto ložisek nastálo zakazujeProtokol o ochraně životního prostředíSmlouvy o Antarktidě, tento zákaz může být přehodnocen v roce2048.Případné využití také budou ztěžovat nepříznivé přírodní podmínky i odlehlost oblasti od vyspělýchprůmyslovýchcenter světa.

Nejvýznamnější jsou ložiskauhlíve Transantarktickém pohoří a Viktoriině země,ropyazemního plynuv oblasti Ross-Weddellovy deprese,železných rudv zemi Královny Maud,cínu,mědi,uranu,zlata,diamantů,olova,manganua dalších. Oceány obklopující Antarktidu jsou bohaté na tuleně a velryby i některé druhy ryb. Díky svému mohutnému ledovcovému příkrovu je kontinent největším rezervoárem sladké vody na světě.

Na samotném kontinentě není provozována téměř žádná hospodářská aktivita. V okolních mořích je provozovánrybolov(128 081 tun v roce 2006) aturistika(36 460 návštěvníků na lodích v roce 2007).[34]Některé letecké společnosti také provozují nad Antarktidou vyhlídkové lety.

Doprava[editovat|editovat zdroj]

Letecká doprava nadEllsworthovou zemí

Doprava v Antarktidě je vzhledem k extrémním podmínkám velmi náročná. První průzkumníci byli odkázáni především na lidskou, případně zvířecí sílu. V současnosti se díky moderním technologiím uplatňuje i mechanizovaná přeprava osob a nákladů. Dopravní prostředky musí odolávat silným mrazům a větru i všudypřítomnému ledu. Navíc je nutné dbát také na minimalizaci ekologických dopadů v relativně nenarušeném antarktickémekosystému.Ukládání odpadů, včetně starých vozidel, je zakázáno od platnostiProtokolu o ochraně životního prostředív roce 1998.

Polární stanice Amundsen–Scott je spojena s pobřežím ledovou „dálnicí “

V pozemní dopravě se kromě lidských nohou uplatňujílyžeasněžnice,ale také různá speciálně upravená vozidla (častopásová). V minulosti se hojně využívalo saní taženýchpsím spřežením.Polární stanici Amundsen–Scottna Jižním pólu a pobřežníPolární stanici McMurdospojuje 1 500 km dlouhá „dálniceMcMurdo–South Pole,sjízdná pásovými vozidly.

Jediný námořnípřístavna Antarktidě je u stanice McMurdo. V jiných místech musí lodě zakotvit dál odpobřežía zásoby nebo cestující se do cíle přepravují malými čluny nebovrtulníkem.Během letních měsíců (ledenbřezen) navštěvuje antarktické pobřeží (zejménaAntarktický poloostrov) kromě vědeckých expedicí také množství soukromých jachet a turistických lodí. Většinou je jejich výchozím přístavemUshuaiavArgentině.

K letecké dopravě se používajíletounynebovrtulníky.Na Antarktidě se nachází 25letištních plocha 53heliportů.[34]

Historicky první pravidelnou leteckou linku na Antarktidu začala provozovat americká společnost. Byla určena jen pro vědce a výzkumníky. Přistávací plocha byla pojmenována podle australského dobrodruha a letce siraHuberta Wilkinse,který podnikl let na tento kontinent jako první, a to v roce1928.[36]

Paleontologie[editovat|editovat zdroj]

V Antarktidě (zejména na ostrově Vega a Ostrově Jamese Rosse) již byly objeveny zkameněliny mnoha druhohorních živočichů,plesiosaurů,mosasaurůa taképopulárních dinosaurů.Těch už známe z Antarktidy několik druhů, první byl přitom objeven již v roce1986(v sedimentech geologickéhosouvrství Snow Hill Island).[37]

Právní režim[editovat|editovat zdroj]

Antarktida jemezinárodním prostorem(podobně jako třebavolné mořečinebeská tělesa), což znamená:

  1. Žádný stát zde nevykonává výlučnou suverenitu.
  2. Žádný stát si Antarktidu nemůže přivlastnit.
  3. Antarktida může být využívána všemi státy.

Antarktida je upravenaantarktickým smluvním systémema ačkoli zde bylyúzemní nároky,tak po dobu platnostiSmlouvy o Antarktidějsou zmraženy.[38]Využití Antarktidy může být čistě vědecké a není zde povolena žádná těžba.[39]

Uplatňuje se zde princip přísnédemilitarizace,který je kontrolován pravidelnými inspekcemi. Není možné zde umístit žádné zbraně, provádět manévry a ani zkoušky zbraní hromadného ničení.[40]

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuAntarcticana anglické Wikipedii.

  1. Koronavirus je už na všech světadílech, zasáhl i stanici na Antarktidě.iDNES.cz[online].MAFRA,2020-12-23 [cit. 2021-10-22].Dostupné online.
  2. abcdAntarctica.[s.l.]: Central Intelligence AgencyDostupné online.(anglicky)
  3. abAntarctic - Quick search results | Oxford English Dictionary.oed[online]. [cit. 2023-10-14].Dostupné online.
  4. LETTINCK, Paul.Aristotle's Meteorology and Its Reception in the Arab World: With an Edition and Translation of Ibn Suwār's Treatise on Meteorological Phenomena and Ibn Bājja's Commentary on the Meteorology.[s.l.]: BRILL 524 s.Dostupné online.ISBN978-90-04-10933-9.S. 158. (anglicky) Google-Books-ID: lB0QKKodRzYC.
  5. HYGINUS; HYGINUS, Gaius Iulius; HYGINUS.Hygini De astronomia.Příprava vydání Ghislaine Viré. Stutgardiae: Teubner, 1992. 176 s. (Bibliotheca scriptorum Graecorum et Romanorum Teubneriana).Dostupné online.ISBN978-3-519-01438-6.S.176.
  6. European perceptions of Terra Australis.Farnham Burlington: AshgateISBN978-1-4094-2605-9,ISBN978-1-4094-3941-7.S. 2–3.
  7. CAWLEY, Charles.Colonies in Conflict: The History of the British Overseas Territories.[s.l.]: Cambridge Scholars Publishing 451 s.Dostupné online.ISBN978-1-4438-8128-9.S. 130. (anglicky) Google-Books-ID: TXnWCgAAQBAJ.
  8. National days: constructing and mobilising national identity.[s.l.]: Basingstoke [England]; New York: Palgrave Macmillan 256 s.Dostupné online.ISBN978-0-230-23661-5.S. 75.
  9. CAMERON-AS, Margaret.Lying for the admiralty.Kenthurst: Rosenberg publishingISBN978-0-6480439-6-6.S. 20.
  10. Tne naming of Antarctica - Bartholomew Archive - National Library of Scotland.digital.nls.uk[online]. [cit. 2023-10-14].Dostupné online.
  11. HRONOVÁ, Zuzana. Čeští vědci zbořili mýty o Antarktidě. Bývaly tu lesy, rostliny, dinosauři a dvoumetroví tučňáci.Aktuálně.cz[online].Economia,2015-10-21 [cit. 2021-10-22].Dostupné online.
  12. DUNNING, Hayley. Traces of ancient rainforest in Antarctica point to a warmer prehistoric world.phys.org[online]. 2020-04-01 [cit. 2021-10-22].Dostupné online.(anglicky)
  13. https://phys.org/news/2023-04-evidence-frequent-struck-antarctica-age.html- New evidence that frequent fires struck Antarctica during the age of dinosaurs, 75 million years ago
  14. Johann P. Klages, Ulrich Salzmann, Torsten Bickert, Claus-Dieter Hillenbrand, Karsten Gohl, Gerhard Kuhn, Steven M. Bohaty, Jürgen Titschack, Juliane Müller, Thomas Frederichs, Thorsten Bauersachs, Werner Ehrmann, Tina van de Flierdt, Patric Simões Pereira, Robert D. Larter, Gerrit Lohmann, Igor Niezgodzki, Gabriele Uenzelmann-Neben, Maximilian Zundel, Cornelia Spiegel, Chris Mark, David Chew, Jane E. Francis, Gernot Nehrke, Florian Schwarz, James A. Smith, Tim Freudenthal, Oliver Esper, Heiko Pälike, Thomas A. Ronge, Ricarda Dziadek & the Science Team of Expedition PS104 (V. Afanasyeva, J. E. Arndt, B. Ebermann, C. Gebhardt, K. Hochmuth, K. Küssner, Y. Najman, F. Riefstahl & M. Scheinert) (2020).Temperate rainforests near the South Pole during peak Cretaceous warmth.Nature,580:81-86. doi:https://doi.org/10.1038/s41586-020-2148-5
  15. EHRMANN, Werner U.; MACKENSEN, Andreas. Sedimentological evidence for the formation of an East Antarctic ice sheet in Eocene/Oligocene time. S. 85–112.Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology[online]. 1992-05. Roč. 93, čís. 1–2, s. 85–112.Dostupné online.DOI10.1016/0031-0182(92)90185-8.(anglicky)
  16. https:// osel.cz/12039-zaledneni-antarktidy-privodil-tektonicky-posun.html- Zalednění Antarktidy přivodil tektonický posun
  17. BAILLIE, Katherine Unger. East Antarctic Ice Sheet has stayed frozen for 14 million years.phys.org[online]. 2015-12-15 [cit. 2021-10-22].Dostupné online.(anglicky)
  18. SOCHA, Vladimír. Zapomeňte na Mrtvé moře: Tohle je 5 nejslanějších jezer na Zemi.100+1 zahraniční zajímavost[online]. 2021-02-28 [cit. 2021-10-22].Dostupné online.
  19. TURNER, John; ANDERSON, Phil; LACHLAN‐COPE, Tom. Record low surface air temperature at Vostok station, Antarctica.Journal of Geophysical Research: Atmospheres.2009-12-27, roč. 114, čís. D24.Dostupné online[cit. 2023-10-14].ISSN0148-0227.DOI10.1029/2009JD012104.(anglicky)
  20. RICE, Doyle. Antarctica records unofficial coldest temperature ever.USA TODAY[online]. [cit. 2023-10-14].Dostupné online.(anglicky)
  21. Teplota v Antarktidě poprvé v dobách měření přesáhla 20 stupňů Celsia.Čt24[online]. 2020-02-14 [cit. 2020-02-15].Dostupné online.
  22. Na Antarktidě zaznamenali nejteplejší den v historii, naměřili 18 stupňů.iDNES.cz[online].MAFRA,2020-02-07 [cit. 2020-02-07].Dostupné online.
  23. abAntarctic weather.antarctica.gov.au[online]. 2019-02-18 [cit. 2023-10-14].Dostupné online.(anglicky)
  24. HUI, Fengming; CI, Tianyu; CHENG, Xiao. Mapping blue-ice areas in Antarctica using ETM+ and MODIS data.Annals of Glaciology.2014-01, roč. 55, čís. 66, s. 129–137.Dostupné online[cit. 2023-10-14].ISSN0260-3055.DOI10.3189/2014AoG66A069.(anglicky)
  25. FOUNTAIN, Andrew G.; NYLEN, Thomas H.; MONAGHAN, Andrew. Snow in the McMurdo Dry Valleys, Antarctica: SNOW IN THE MCMURDO DRY VALLEYS, ANTARCTICA.International Journal of Climatology.2010-04, roč. 30, čís. 5, s. 633–642.Dostupné online[cit. 2023-10-14].DOI10.1002/joc.1933.(anglicky)
  26. ROHLI, Robert V.; VEGA, Anthony J.; VEGA, Anthony J.Climatology.Fourth edition. vyd. Burlington, Massachusetts: Jones & Bartlett Learning 418 s.ISBN978-1-284-12656-3,ISBN978-1-284-11998-5.S. 241.
  27. STAMMERJOHN, Sharon E.; SCAMBOS, Ted A. Warming reaches the South Pole.Nature Climate Change.2020-08, roč. 10, čís. 8, s. 710–711.Dostupné online[cit. 2023-10-14].ISSN1758-6798.DOI10.1038/s41558-020-0827-8.(anglicky)
  28. CLEM, Kyle R.; FOGT, Ryan L.; TURNER, John. Record warming at the South Pole during the past three decades.Nature Climate Change.2020-08, roč. 10, čís. 8, s. 762–770.Dostupné online[cit. 2023-10-14].ISSN1758-6798.DOI10.1038/s41558-020-0815-z.(anglicky)
  29. Antarctica logs highest temperature on record of 18.3C.BBC News.2020-02-07.Dostupné online[cit. 2023-10-14]. (anglicky)
  30. GILLETT, Nathan P.; STONE, Dáithí A.; STOTT, Peter A. Attribution of polar warming to human influence.Nature Geoscience.2008-11, roč. 1, čís. 11, s. 750–754.Dostupné online[cit. 2023-10-14].ISSN1752-0908.DOI10.1038/ngeo338.(anglicky)
  31. STEIG, Eric J.; DING, Qinghua; WHITE, James W. C. Recent climate and ice-sheet changes in West Antarctica compared with the past 2,000 years.Nature Geoscience.2013-05, roč. 6, čís. 5, s. 372–375.Dostupné online[cit. 2023-10-14].ISSN1752-0908.DOI10.1038/ngeo1778.(anglicky)
  32. IPCC SROCC.IPCC Special Report on the Ocean and Cryosphere in a Changing Climate: Chapter 3 Polar Regions[online]. IPCC, 2019 [cit. 2023-10-14].Dostupné online.
  33. LEIHY, Rachel I.; COETZEE, Bernard W.T.; MORGAN, Fraser; RAYMOND, Ben; SHAW, Justine D.; TERAUDS, Aleks; CHOWN, Steven L. Antarctica's wilderness has declined to the exclusion of biodiversity.biorxiv.org[online]. 2019-01-22 [cit. 2021-10-22].Dostupné online.DOI10.1101/527010.(anglicky)
  34. abcCIA - The World Factbook - Antarctica.cia.gov[online]. [cit. 2009-06-03].Dostupné v archivupořízeném dne 2018-12-25.
  35. VÁCLAVÍKOVÁ, Jana. Vyfotit se s tučňákem, zalyžovat si na ledovci. Turisté zaplavují Antarktidu.Aktuálně.cz[online].Economia,2020-03-03 [cit. 2021-10-22].Dostupné online.(anglicky)
  36. Letecké linka na pól.Týdeník Květy.Prosinec 2007, roč. XVII, čís. 51, s. 6.
  37. SOCHA, Vladimír.Dinosauři z Antarktidy.OSEL.cz[online]. 23. listopadu 2015.Dostupné online.(česky)
  38. Čl. 4Smlouvy o Antarktidě
  39. Čl. 2Smlouva o Antarktidě
  40. Čl. 5Smlouva o Antarktidě

Literatura[editovat|editovat zdroj]

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]

Pohyb světadílů a jejich desek
1100–750 miliony let zpět 600–550 200 0
Světadíly: Arábie
Madagaskar
Indie
Kongo Afrika Afrika
Patagonie Sibiř Atlantika Jižní Amerika
Atlantika Západní Arábie Baltika Austrálie
Ur Rodinie Východní Gondwana Protogondwana Pannotie Laurentie Euramerika(Laurussie) Pangea Gondwana Antarktida Antarktida
Arktida Nena Západní Gondwana Protolaurasie Gondwana Laurasie Laurentie Severní Amerika
Baltika Baltika Avalonie Eurasie
Laurentie Severní Čína
Sibiř Jižní Čína
Oceány: Mirovia Prototethys,Paleotethys Panthalassa Tethys
svislé šipky: rozdělení a spojení • vodorovné a šikmé šipky: postupné připojování a oddělování