Přeskočit na obsah

Arak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o alkoholickém nápoji. O íránském městě pojednává článekArák.
Láhev araku

Arakpředstavuje různé varianty středně silného až silnéhoalkoholického nápoje– destilátu vyrobeného procesemfermentace(kvašení) adestilacebuď z vína, resp. datlového vína (tedy vínovice) aromatizovaného anýzem, nebo jde o pálenku aromatem a chutí podobnou rumu ze šťávycukrových palem,resp. melasy, nejčastějitřtinové.[1]

Výraz pochází z arabskéhoʿaraq(عرق), znamenajícího původněpot.[2]Druhému typu nápoje se někdy říká nesprávně "rýžová pálenka", protože rýže se zde používá pouze na zákvas.[3]

Počátky produkce araku jsou neznámé, ale destilační aparát tradičně používaný k jeho produkci, známý jakoalembik,je vynálezem Jabira ibn Hayyana, muslima z Kufy (Irák). První izolaci ethanolu jakožto chemické látky se podařilo provést muslimským chemikům, kteří vyvinuli umění destilace během Abbasídského kalífátu. Již staříperštímágové a léčitelé se však věnovali destilaci bylinných kvasů a v Indii byla pálena "rýžová pálenka" již v době bronzové, takže prapůvod destilace je ukryt v hlubinách věků.

Další země kolem Středozemního moře mají podobné nápoje, z nichž nejznámější je řeckéouzonebo francouzsképastis.Podobný nápoj je vyráběn i v Egyptě. Od slovaarakje odvozen i výrazrakije.Rakijeje souhrnný název pro tradiční ovocné pálenky na Balkánském poloostrově. Typická je hlavně pro Chorvatsko, Srbsko, ale i Itálii, Řecko, Rumunsko, Turecko atd.

Klíčové technologické postupy destilacealkoholuobjevili Arabové na přelomu 10. a 11. století. Ale již mnohem dříve různé světové kultury proces destilace znaly.

  • Alkoholický nápoj zBlízkého východu.Jde o vysokoprocentní alkoholický nápoj se silnou příchutí a aromatemanýzu.Je bezbarvý, ale po smísení s vodou zbělá. Arak je dnes převážně produkován vLibanonu,SýriiaIráku.Arak je obvykle vyráběn z hroznových vín třícyklickou destilací (tedy dvojnásobnou redestilací). Anýz je přidáván při druhé destilaci. Jde tedy o aromatizovanou vínovici -anýzovku.V Iráku je používáno namísto hroznových vín víno datlové. Síla araku je poněkud odlišná; podle místa vzniku kolísá mezi 30 % a 60 %. U prodávaného (pravého) zboží by obsah alkoholu neměl klesnout pod 50 %. Řezaný arak má nejnižší oficiální hranici 40 %, ale v soukromí je často nabízen i nápoj 30% i nižší koncentrace. Barva araku je slabě žlutá, nebo je zcela bezbarvý. Vyrábí se též uměle z tresti. Libanonské městoZahleje proslulé tradiční produkcí araku, ale irácký arak, který je méně známý, se kvalitou může libanonskému rovnat. Podobný nápoj pod názvem zbiba je tradičně vyráběn i vEgyptě,po přidání vody však nezbělá.
  • Pravý východoindický arak je ušlechtilá lihovina, vyrobená destilací zakvašených šťáv palmových nebo třtinové melasy. V obou případech se provádí zakvašování pomocí rýže, rozvařené na kaši a podrobené za přísady kvasničných kultur dalšímu procesu, počínajícímu zcukřením (hydrolýzou) obsaženého rýžovéhoškrobuza vyšší teploty a končícímu silným rozmnožením kvasnic. Teprve potom se přidává melasa nebo palmová šťáva; tím počíná vlastní, pozvolné kvašení, po kterém se přikročí k destilaci. Obchodním střediskem araku jeHolandsko.Arak svou vůní i chemickým složením je podobný pravému rumu, mívá však o něco méně esterů a volných kyselin. Alkoholu má 50-60 %; jeho obsah nesmí u pravého zboží klesnout pod 50 %. Řezaný arak má nejnižší hranici 40 %. Barva araku je slabě žlutá, nebo je bezbarvý vůbec. Vyrábí se též uměle z tresti.
  1. KELBOVÁ, Miloslava.Encyklopedie nápojů.Praha: Grada, 1996.ISBN80-900250-8-0.Kapitola A, s. 11.
  2. MACHEK, Václav.Etymologický slovník jazyka českého.Praha: Nakl. Lidové Noviny, 1997.ISBN80-7106-242-1.S. 38.
  3. Lexikon aperitivů a digestivů

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]