Přeskočit na obsah

Artemis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o řecké bohyni. Další významy jsou uvedeny na stránceArtemis (rozcestník).
Artemis
Artemis z Versailles (Diana z Versailles) – římská kopie řeckého originálu od sochaře Leochara
Artemis z Versailles (Diana z Versailles) –římskákopieřeckéhooriginálu od sochařeLeochara
SymbolyLuk, šíp, jelen nebo srna
SídloOlymp
RodičeZeus a Létó
SourozenciApollón
Dětižádné
Římský ekvivalentDiana
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.
Artemis
ženskéjméno
Svátek6. června
Původřecký
Jméno v Česku
Četnost v Česku10
Pořadí podle četnosti3 340.
Podle údajů z roku2015
Četnost jmen a příjmení graficky na mapě, četnost dle ročníků v grafu, původ a osobnosti
Jméno Artemis na webu kdejsme.cz

Artemis(řeckyἌρτεμις) v bájesloví dceraDiaaLétó;jejím bratrem jebůhApollón,který se s ní narodil jakodvojče.Artemis je bohyně lovu a bohyněMěsíce.Proto je často zobrazovaná s lukem. Je ochránkyní lesů a divoké zvěře. Římskou obdobou Artemidy je bohyněDiana.

Artemis se narodila o jeden den dříve a pomáhala své matce při bratrově porodu; proto byla tato bohyně pokládána zapanenskouochránkyni matek,Artemis Eileithyia.Dokázala se lehce urazit, ale byla výjimečně krásná; nosilalukašípy.Mohla stejně jako její bratrApollónrozdávat smrtelníkům náhlou smrt nebo nemoc, avšak stejně mohla i nemocné uzdravovat. Podle jedné báje si bohyně ve svých třiceti letech vyprosila od otce Dia dary pro svůj osud: věčné panenství, luk a šípy, které by byly stejné jako zbraně jejího bratra, družinu mořskýchnymfa družinu říčních ryb, které by pečovaly o její oděv a vzrušení, když nebude lovit; přála si mít šafránový, rudě lemovaný lovecký oděv.

Artemis je bohyní Měsíce a měsíčního svitu.

Artemis je tak krásná, že se do ní zamiloval každý bůh. Jednoho dne se bohyně koupala a přišel za ní Akteon. Za trest ho bohyně proměnila v jelena a poštvala na něj jeho vlastní psy. Později se sama zamilovala do Oriona. Její bratr Apollón ji pak vyzval na souboj, kde měla sestřelit bod. Nevěděla, že ten bod je Orion, a tak ho vlastní rukou zastřelila. Ubohá Artemis vhodila jeho tělo na nebesa a tak vzniklo souhvězdí Oriona. To je ale jenom jedna ze spousty pověstí...

Artemis v literatuře

[editovat|editovat zdroj]

Bohyně Artemis v sérii oPercym Jacksonovi

Artemis má svoje společnice, dívky, kterým říká Strážkyně (Lovkyně). Jsou to dívky ve věku 10-16 let, které se s ní vydávají na dobrodružství. Od bohyně mají slíbenou věčnou nesmrtelnost, pokud zahynou v boji a také to, že nikdy nedospějí, ale budou pořád stejné. Musely se jí zaslíbit a přísahat, že se vyvarují společenství chlapců a budou navždy pannami. Pokud přijedou doTábora Polokrevných,mohou bydlet ve srubu bohyně Artemis, protože nemá žádné děti. Mezi lovkyně se přidalaBianca di Angelo,dceraHáda,která ani nevěděla, že je dítě z Velké trojky, nebo třebaThalia,Diova dcera, a takéZoë Večernice. Trávila hodně času na zemi, aby mohla lovit divokou zvěř.

Artemis a měsíc

[editovat|editovat zdroj]

Původně byla bohyní měsíce krásná Selena, ale Římané si nemohli dovolit všechny oběti a tak Selenu a Helia (původního boha slunce) vyškrtli a tuto funkci svěřili Apollónovi a Artemidě.

Artemidina povaha

[editovat|editovat zdroj]

Tato bohyně byla velmi urážlivá a vyžadovala patřičnou úctu. Pokud někdo zapomněl na oběť, měl pak velké problémy (mýtus o Meleagrovi). Také její pomsta vychloubačné Niobě byla krutá (spolu se svým bratrem jí zabila dvakrát sedm dětí). I když nutno přiznat že občas se nechala obměkčit omluvou a obětí (Hérakles).

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]