Přeskočit na obsah

Břišní tyfus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o nemoci způsobené bakteriíSalmonella typhi.Další významy jsou uvedeny na stráncetyfus.
Břišní tyfus
vyrážka na prsou pacienta s břišním tyfem
vyrážka na prsou pacienta s břišním tyfem
Klasifikace
MKN-10A01.0
MeSHD014435
Minimálníinkubační doba7 d
Maximální inkubační doba30 d
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Břišní tyfus(starší český názevhlavnička) je nemoc způsobená baktériíSalmonella typhi.Toto závažné onemocnění je přenášené stravou nebo kontaminovanou vodou. Bakterie se množí vkrviinfikované osoby, jsou absorbovány dozažívacího traktua vyloučeny.Inkubační dobau břišního tyfu je 7–14 dnů a obvykle probíhá bezpříznakově.Diagnózaje potvrzena kultivací z krve,kostní dřeněnebostolice.Léčba spočívá v podáváníantibiotik.

Projevy onemocnění[editovat|editovat zdroj]

Výskyt[editovat|editovat zdroj]

Rozšíření břišního tyfu ve světě
Endemický výskyt
Řídké případy

Břišní tyfus je rozšířený ve všech zemích s teplýmklimatema nízkýmhygienickýmstandardem. Celosvětově je odhadován výskyt onemocnění na 16 milionů nových případů ročně a 600 tisíc souvisejícíchúmrtí.Nakazí se přibližně 1 cestovatel z 25–30 tisíc, na indickém subkontinentu 1 ze 3 tisíců. Vprůmyslověvyspělých zemích se břišní tyfus stal vzácnýmonemocněním,a to především díky dobrým hygienickým podmínkám a kvalitnímuzdravotnictví.Většina nových případů v těchto zemích je importovánacestovatelinebo imigranty. Problémem zůstává tyfus především v rozvojových zemíchAsie,StředníaJižní AmerikyaAfriky.

Klinické projevy[editovat|editovat zdroj]

Inkubační dobau břišního tyfu činí 7–14 dnů a obvykle probíhá bezpříznakově. Samotné onemocnění se projevuje vysokou horečkou (39–40 °C), bolestmi hlavy, nechutenstvím,malátností,vyrážkou,bolestmi břicha. Tyto příznaky jsou dále spojeny sospalostí,vyčerpaností, zřetelně zastřenýmvědomímběhem dne a s nočnínespavostí.K průjmu dochází jen ve dvou třetinách případů. Klinické příznaky u léčenýchpacientůrychle ustupují během 2–5 dnů. Onemocnění však může být provázeno komplikacemi jako napříkladkrvácenído střev, vzácně i protržení střev,zánět pobřišnicenebozánět žlučníku,který se častěji vyskytuje u žen a vede kbacilonosičství.U dětí bývá průběh břišního tyfu mírnější, naopak u starších osob toto onemocnění doprovázejí komplikace.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejtelékaře!
Přečtěte si prosímpokyny pro využití článků o zdravotnictví.