Přeskočit na obsah

Bezpečnostní dilema

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bezpečnostní nejistota v indicko-pákistánských vztazích způsobená sporem o oblast Kašmíru je příkladem bezpečnostního dilematu v regionálním měřítku

Bezpečnostní dilemaje termínem z oblastimezinárodních vztahů,který označuje situaci mezi dvěma či vícestátybez stabilních bezpečnostních vztahů, mezi kterými se vyskytuje bezpečnostní nejistota. V této situaci bývá i čistě defenzívně pojatá politika jednoho státu, jako je např. uzavírání spojeneckých smluv, smluv o neútočení či opevňování hranic, chápána druhou stranou jako potenciální bezpečnostní ohrožení či ofenzivní hrozba: spojenecká smlouva pak budí u nezúčastněného pocit, že se zúčastnění hodlají spojit proti němu, pakt o neútočení může sugerovat totéž a budit dojem, že potenciální útočník se již chystá k útoku a zajišťuje si krytá záda a opevňování hranic zase fakt, že si hodlá uvolnit větší množství jednotek pro ofenzívní operace ve válce, kterou očekává. U méně jednoznačných kroků, jako je posílení ozbrojených složek čimobilizaceto pochopitelně platí dvojnásob. V případě, že druhá strana reaguje ze svého pohledu podobnými opatřeními, může dojít k dalšímu stupňování napětí, které může mít za následekzávody ve zbrojeníči vypuknutí konfliktu.

Neřešené bezpečnostní dilema může skončit eskalací konfliktu, aniž by po něm jedna ze stran primárně toužila. Obvykle k eskalaci dojde, použije-li stát jako defenzivní strategiipreventivníresp.preemptivní zásah,tedy zákrok z pohledu druhé strany jednoznačně ofenzivní.

V rámci teorie mezinárodních vztahů je koncept bezpečnostního dilematu hojně využívánrealistickou školou.

Z globálního pohledu došlo k bezpečnostnímu dilematu v některých fázíchStudené války.Regionálně odpovídá situace vztahům meziIndiíaPákistánem.

V současném českém prostředí se tato problematika dotýká plánovaného rozšířenísystému protiraketové obranySpojených států,kdy je de facto defenzivní vojenská technologie některými označována za ofenzivní hrozbu. Vyjadřuje se tak napříkladRuská federace.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Literatura[editovat|editovat zdroj]

Související články[editovat|editovat zdroj]