Přeskočit na obsah

Brusel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Brusel
Bruxelles,Brussel
Královský palác (Palais Royal / Koninklijk Paleis) v Bruselu
Královský palác(Palais Royal / Koninklijk Paleis) v Bruselu
Brusel – znak
znak
Brusel – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátBelgieBelgieBelgie
RegionBruselský region
Brusel
Brusel
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha33,1 km²
Počet obyvatel188 737 (2022)[1]
Hustota zalidnění5 705,5 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.brucity.be
Telefonní předvolba02
PSČ1000, 1020, 1030, 1040, 1050
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Brusel(francouzskyBruxelles[bʁy.sɛl],nizozemskyBrussel[brʏsəl]) jehlavní městoBelgiea jedna z 19 obcíBruselského regionu.Žije zdepřibližně 189 tisíc[1]obyvatel a jeho rozloha činí33,1 km²[2].Je sídlemNATOa některých institucíEvropské unie,a proto bývá neoficiálně označován jako „hlavní město Evropy“.[3][4][5][6]Je zároveň hlavním městemVlámského společenstvíaValonsko-bruselské federace(Francouzského společenství).

Historie města[editovat|editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článkuDějiny Bruselu.

Podle legendy založil osadu kolem roku580sv. Guegerich(St. Géry).Jméno města je snad odvozeno od názvu Brucsella či Broekzelle, což znamenáves v bažinách.Brusel se jako metropole nachází přímo uprostřed Belgického království. Při jeho poloze vzkvétal rozvoj řemesel a v 11. století se ves rozrostla v opevněné město. Čtrnácté a patnácté století představovala zlatý věk města jako obchodního centra Evropy.

Na konci 17. století byl Brusel dělostřelecky odstřelovánFrancouzi,což vedlo k velkému poškození města, následné obnově a rozsáhlé přestavbě. Zničena byla zhruba čtvrtina veškeré zástavby, včetně domů na náměstíGrand-Place.

V 19. století se Brusel jako metropole mladého belgického státu dynamicky rozvíjel. V závěru století se zde konaly časté výstavy, což městu přineslo velkou prestiž na mezinárodním poli. V té době došlo také k dramatickému rozvoji města, zakrytí řekySennea vybudovánítřídy Anspach,zavedení železnice aj.

Během obou světových válek byl Brusel ušetřen válečného ničení. V 2. polovině 20. století však docházelo často k necitlivým zásahům do historické zástavby, známé pod pojmembruselizace.

Administrativa[editovat|editovat zdroj]

Brusel je jednou z 19 obcíBruselského regionu.Žije v něm přibližně 175 000 obyvatel a jeho rozloha činí 32,61 km². Název Brusel se používá často také k označení celého Bruselského regionu, který se rozkládá na ploše 161 km². Stejně jako všechny obce Bruselského regionu je i Brusel oficiálnědvojjazyčný– úředními jazyky jsoufrancouzštinaanizozemština.

Mezinárodní instituce[editovat|editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článkuEvropská čtvrť.
BudovaEvropské Komise

Tři hlavní instituce Evropské unie –Evropská komise,Evropská radaaRada Evropské unie– mají centrálu v Bruselu. Komise sídlí v budověBerlaymonta Rada EU v budověJustus Lipsius.Zasedají zde také výboryEvropského parlamentu(sídlo EP je však veŠtrasburkua sekretariát parlamentu sídlí vLucemburku). Evropský parlament však má v Bruselu budovu odpovídající jeho aktivitám, ve které může (v případě potřeby či politického rozhodnutí) nezávisle zasedat. V Bruselu sídlí rovněžEvropský hospodářský a sociální výboraEvropský výbor regionů,nachází se zde i sídloEvropské služby pro vnější činnost (EEAS)aEvropské organizace pro bezpečnost leteckého provozu (Eurocontrol).

Brusel je rovněž sídlemSeveroatlantické aliance (NATO).

Národní instituce a budovy[editovat|editovat zdroj]

Náboženství[editovat|editovat zdroj]

Většina obyvatel je frankofonní (85–90 %).[7]Značnou část obyvatel města tvoří přistěhovalci a jejich potomci (marockého, tureckého, balkánského, polského, afrického a jiného původu). Okolo 32 % obyvatel Bruselu jsou přistěhovalci z evropských zemí a dalších 36 % obyvatel jsou lidé neevropského původu, především zMaroka,Tureckaa subsaharskéAfriky.[8]Dle vyjádřeníJosepha De Kesela,belgickéhoarcibiskupa,z dubna roku 2016 vyplývá, že praktikujícíchmuslimůje ve městě 19 % oproti 12 % praktikujícíchkatolíků.[9]V Bruselu fungují čtyři muslimské školy, jejichž výuka klade důraz na muslimskou kulturu a totožnost.[10]

Turistické atrakce[editovat|editovat zdroj]

Radnicenanáměstí Grand-Place

Náměstí Grand-Place[editovat|editovat zdroj]

NáměstíGrand-Place(nizozemskyGrote Markt) je historickým jádrem města. Mnozí (mj.Victor Hugo) jej považují za jedno z nejpůvabnějších náměstí na světě. Jeho dominantou je gotická radnice z 15. století s 96 m vysokou věží, na které je umístěna sochasvatého Michaela,patrona Bruselu. Další významnou budovou jeMaison du Roi/Broodhuis.Od roku 1998 je náměstí zapsáno naSeznamu světového dědictvíUNESCO.

13. srpna1695byla většina domů, postavených ze dřeva, zničena střelbou z děl francouzského vojska pod vedením maršálavévody de Villeroy.Nepoškozena zůstala pouze věž radnice a několik kamenných zdí. V následujících letech byly cechovní domy na náměstí vybudovány znovu, tentokrát z kamene. Přestože průčelí každého domu je jiné, tvoří spolu architektonicky harmonický celek.

Manneken-Pis[editovat|editovat zdroj]

čůrající chlapeček –Manneken Pis

Manneken Pis(soška čurajícího chlapečka) je symbolem Bruselu. Sochu vytvořil v 17. století sochařJérôme Duquesnoy.Manneken Pis se může pochlubit 800 oblečky, které jsou umístěny v městském muzeu. První kroj byl věnován v roce 1698. V roce 1745 sochu Manneken Pis ukradli Angličané. O dva roky později se ho zmocnili Francouzi. Poté, co se o tom dozvěděl králLudvík XV.,daroval Bruselu kroj ze zlatéhobrokátu,zdobený křížem svatého Ludvíka. V roce 1817 sošku zcizil a posléze zničil bývalý vězeň Antoine Lycas. Z jejích úlomků byl vytvořen model pro sošku, která zde stojí dnes. Od roku 1987 má svůj protějšek – čůrající holčičku –Jaenneke Pis.V roce 1998 přibyla také socha čůrajícího psa –Zinneke Pis.

Další turistické cíle[editovat|editovat zdroj]

Doprava[editovat|editovat zdroj]

Pohled směrem k náměstíde Brouckère

Brusel je centrem a ústředním bodem dopravy celé Belgie. Na území samotného města leží jedno vytížené nádraží,Brusel centrální nádraží.Další významná nádraží, využívaná i pro dopravu v Bruselu,jižním nádraží(kde se potkávají 3vysokorychlostní tratěve směru kfrancouzským,německýmanizozemskýmhranicím) aBrusel severní nádražíleží za hranicí města. Díky 28 km dlouhémuvodnímu kanáluBrusel-Šeldaa 75 km dlouhému kanáluBrusel-Charleroije město přístupné pro vnitrozemskou vodní dopravu.Letiště Brusel,které je největším v Belgii, se nachází 11 km severovýchodně od centra města. Okolo města je vystavěn dálničníokruh,na který je napojeno několik dalších dálnic (směrGent,Antverpy,Lovaň,Namur,Charleroi,Lille).

Městská hromadná dopravazahrnuje metro, tramvaje a autobusy.Metro v Bruselusestává ze 4 linek, celková délka kolejí je 39,9 km.[11]Síťtramvajovédopravy má souhrnnou délku 140,9 km a čítá 17 linek.Autobusová dopravazahrnuje 50 denních linek a 11 nočních.

Souvislosti[editovat|editovat zdroj]

Odvozeninou od názvu města Brusel je v češtině pojmenování sportovní pomůckybrusle.S bruslením se poprvé setkali členové mírového poselstva českého králeJiřího z Poděbradvedeného panemLvem z Rožmitáluběhem návštěvy Nizozemí, v rámci níž v roce1465zavítali i do Bruselu, podle kterého brusle nazvali a přivezli do Čech.

Slavní rodáci[editovat|editovat zdroj]

Partnerská města[editovat|editovat zdroj]

Galerie[editovat|editovat zdroj]

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Poznámky[editovat|editovat zdroj]


Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. abBevolking per gemeente op 1 januari 2022.Statbel.Dostupné online.
  2. Totale oppervlakte volgens het Kadasterregister, België, gewesten en provincies.Statbel.Dostupné online.
  3. Pohled do Bruselu: hlavní město Evropy má své kouzlo i pochutiny[online]. studentpoint.cz [cit. 2015-11-28].Dostupné v archivupořízeném dne 2015-12-08.
  4. Luboš Palata: Co kdyby místo Bruselu byla hlavním městem Evropy Praha[online]. Český rozhlas [cit. 2015-11-28].Dostupné online.
  5. Brusel[online]. aktualne.cz [cit. 2015-11-28].Dostupné online.
  6. Belgie, Brusel – hlavní město Evropy[online]. infoglobe.cz [cit. 2015-11-28].Dostupné online.
  7. Home > Cijfers > Taal[online]. Brussels Informatie-, Documentatie- en Onderzoekscentrum [cit. 2015-11-28].Dostupné v archivupořízeném dne 2015-12-08. (nizozemsky)
  8. Vreemde afkomst 01/01/2012[online]. Npdata.be.Dostupné online.
  9. ČTK. Islám už je v Bruselu hlavním náboženstvím, varoval nový belgický primas.Novinky.cz[online]. Borgis [cit. 2016-04-30].Dostupné online.
  10. "Muslimské školy zažívají v Bruselu rozkvět".Novinky. 8. června 2017.
  11. La STIB en chiffres, STATISTIQUES, 2014[online]. Société des transports intercommunaux de Bruxelles (STIB) [cit. 2015-11-28].Dostupné online.(francouzsky)

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]