Přeskočit na obsah

Café racer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Café racer,AJS

Café racerje charakteristický způsob stavby motocyklů.[1]Tento fenomén se začal objevovat v průběhu 50. let 20. století v Anglii[2].Jednalo se o lehké, nepříliš výkonné motorky, které si jejich mladí majitelé upravovali pro dosažení co nejvyšší maximální rychlosti. K těmto úpravám patřila především redukce hmotnosti, ovládání a podvozek byly často modifikovány na úkor pohodlí při dlouhých cestách.[3]Design prvních café racerů byl inspirován motorkami, které v šedesátých letech závodily v rámcimistrovství světa silničních motocyklů.Charakteristickými znaky café raceru jsou minimalismus, maximální redukce hmotnosti, nízká řídítka 'clubman' nebo 'clip on', nádrž s výřezy pro kolena a velmi často jednomístná sedačka se zadní částí, na kterou se v případě závodních motorek v minulosti umísťovalo číslo.

Původní Café racer

[editovat|editovat zdroj]
Rockers

První café racery byly motorky anglické výroby, povětšinouNorton,Triumph,BSAaRoyal Enfield.Jejich majitelé se snažili sériově vyráběné kusy upravit do podoby, která se více blížila tehdejšímu vzhledu závodníchmotorek.Mladí příznivci tehdejších café racerů se scházeli povětšinou v kavárnách, nejvyhlášenější z nich jeAce Cafena severozápaděLondýna,pamětníci tvrdí, že název café racer vznikl díky jedné z kratochvílí, kdy se závodilo v tom, kdo nejrychleji přejede z jedné kavárny do druhé[1].Z majitelů takto upravovaných motorek se pomalu v průběhu 60. let 20. století začala tvořitsubkultura,které se říkáRockersnebo "Ton-Up Boys". "The Ton" je označení pro překročení rychlosti 100 mil za hodinu.

Evoluce café raceru

[editovat|editovat zdroj]

První café racery byly britské motorky v rukou nadšenců, většinou mladých Britů, kteří vytvořili kult café raceru a subkulturu, která žije ještě dnes. V průběhu 70. let začala sláva britských motorek upadat a začaly se objevovat alternativy japonských výrobců. Oblíbenými nástupci britských motorek se staly tříválcové dvoutakty odKawasaki,pozdějiKawasaki Z1představená 1972. Následovaly v roce 1969 představenéHondyCB v kubatuře od 350–750 cm³. Od roku 1977 si velká většina výrobců všimla zájmu o motocykly s robustním motorem, jednoduchým trubkovým rámem, ale především vzhledem odvíjejícím se z původních café racerů. V roce 1976 přišloMoto Guzzise svým modelem Le Mans, pojmenovaným po vytrvalostním 24hodinovém závodu vLe Mans.Harley-Davidsonvyprodukoval nepříliš oblíbený model XLCR, který byl vybaven legendárním 45° V-twinem o obsahu 1000 ccm, původně používaném ve Sportstru. Facelift do stylu café racer se nesetkal s velkou oblibou, XLCR se vyráběl v letech 1977–1979, dnes je žádaným artiklem nadšenců a sběratelů. V průběhu sedmdesátých let se většina výrobců včetněBMW,Benelli,BultacoaDerbisnažila alespoň o vzhledové modifikace, které standardní, většinou cestovní motocykly alespoň vzhledově přiblížily fenoménu café racer.

Devadesátá léta byla ve znamení supersportů. Předhánění hlavních japonských výrobců motocyklů dalo vzniknout řadě Ninja od Kawasaki a pokračování serie CB odHondy.Valná většina motocyklů díky své složitosti nesloužila jako dobrý základ stavby, proto café racer poněkud upadá do zapomnění a určitě není hlavním proudem. Kolem roku 2000 velmi roste oblíbenost staveb ze značkyHarley-Davidson,mnoho z nich se podobá původním café racerům, to dává pojetí úplně nový rozměr.

Dnes se scéna stavitelů posunula do garáží, které se přímo zabývají stavbami v tomto stylu a neodkazují se jen ke stylu café racer, v průběhu let na základě vlastností, které má motocykl splňovat vzniklo mnoho dalších stylů jako například tracker neboscrambler.Jako základy se používají téměř všechny motorky, nicméně většina z nich sahá po starých karburátorových motorech. Tahouny dnešní scény jsou především BMW se všemi boxerovými modely, Honda s modely CB550, CB750,CX500a Yamaha s modely TT a SR.

Café racer v České republice

[editovat|editovat zdroj]

Českou republiku fenomén Café racer kvůli minulému režimu minul. Přestože se v té době v Československu upravovaly dostupné motorky, nelze tvrdit, že se jednalo o café racery. Po revoluci došlo k obrovskému rozmachu motocyklů, nejvíc staveb bylo zpočátku ze značkyHarley-Davidson,dnešní scéna je založena na iniciativě jednotlivců, kterou zaštiťuje český Café racer club. Dále se stavbami ve stylu café racer zabývá několik menších garáží.

V roce 2017 založili dva velcí nadšenci do custom motorek (Radek Karko a Jakub Frey) obchod s barem pod názvemKlasick Wheels.Kromě samotného obchodu, začali pořádat několik pravidelných akcí, výstav a závodů pro podobné milovníky upravovaných motorek.

Web obchodu:https:// klasickwheels.cz

České a Slovenské café racer garáže

[editovat|editovat zdroj]

Gas and Oil Bespoke Motorcycles- česká dílna

Dílna která staví motocykly a šije oblečení.

web dílnyArchivováno1. 3. 2021 naWayback Machine.

Spark Plug Motorcycles- česká dílna

Je garáž zabývající se úpravou a přestavbou motorek. Převážně Hond a BMW z osmdesátých let. Mezi jejich tvorbu patří například motorkaBMW R100pro bratryMatějeaPetraFormana, k jejich padesátinám.

Web Garáže

  1. abCafe Racer TV[online]. Cafe Racer TV [cit. 2016-02-14].Dostupné online.(anglicky)
  2. BBC- Arts Production, Bristol, Time shift 2013, bbc.co.uk/timeshift
  3. BRITISH BROADCASTING CORPORATION, British Broadcasting Corporation. The Listener.není.Roč. 1971, čís. 85, s. 373.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]