Přeskočit na obsah

Dlouhohrající deska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
LP desky

Dlouhohrající deska(zkratkaLPvlastní termín pochází z anglickéholong play,lidově zvanáelpíčkonebo také slangověelpéčielpí) je jeden z typůgramofonové desky.

Její průměr činí 30 cm a přehrává sefrekvencí33⅓ ot/min. Obyčejně LP obsahovalo zhruba do 50 minut stereofonně zaznamenané hudby nebo až do 80minutmluveného slova(tzv. supralong – LP deska s menší roztečí záznamových drážek). Pro úplnost je třeba také říci, že zejména v 50. a 60. letech20. stoletíbyly občas vydávány i LP desky pro poloviční rychlost přehrávání záznamu, tedy 16⅔rpm;tato snížená rychlost se používala zejména pro záznam mluveného slova nebo i tam kde nebyly kladeny přílišné nároky na technickou kvalitu záznamu (instruktážní desky, výukové desky, zvuková dokumentace společenských událostí apod. – desky se v tehdejší době využívaly v praxi mnohem více než v 70. a 80. letech 20. století, kdy část jejich funkcí převzalymagnetofony). Deska 16⅔ rpm o průměru 30 cm dosahovala i přes 78 minut záznamu na jednu stranu (např.Zvonokosy,Supraphon 1969). Některá vydavatelství (VOX, Prestige, JVC…) učinila na přelomu 50. a 60. let několik pokusů o vydávání hudebních titulů s rychlostí 16⅔ rpm, ale brzy od této praxe ustoupila.

U běžných LP desek s otáčkami 33⅓rpmbyl počet skladeb (resp. zvukových záznamů) zcela libovolný, omezen byl pouze délkou záznamu na 1 straně desky – ten činil zhruba max. 25 minut. U běžnépopulární hudbyse obvykle počet skladeb na jedné LP desce pohyboval v rozmezí 8 až 16 skladeb (třebapísniček). Uvážné,jazzovéhudby jakož i hudby jinýchžánrůbyl počet skladeb různý. Rozsáhlejší hudební díla bývala vydávána na vícediskových kompletech (kupř.opery,oratoria,symfonické cykly,souborná dílakomorní hudbyapod.). Větší počty LP byly v těchto případech uloženy v tvrdších a tlustších kartonových obalech vždy společně, často byly tyto několikadeskové komplety doplněny o doprovodnou dokumentaci ve formě textové brožury přiložené k deskám. Do běžných papírových obalů se samozřejmě vkládaly samostatné LP desky, někdy také i dva kusy tematicky spojených LP, kterým se slangově říkalodvojelpo.

Historie[editovat|editovat zdroj]

První pokus o prosazení LP desky učinila v roce1931společnostRCA Victor.Kvalita desky ale byla neuspokojivá a chybělo vhodné přehrávací zařízení. Práce na vývoji LP pokračovaly i v průběhu druhé světové války v laboratořích společnostiCBS.První série nových desek se objevila na trhu v roce1948.V červnu 1948 byla v New Yorku novinářům přehrána první dlouhohrající vinylová deska, tzn. vyrobena z PVC. Jednalo se o monofonní záznam nahrávky vážné hudby v délce 23 minut. Velmi brzy se LP deska ukázala jako ideální médium pro nahrávánívážné hudby,protože její časové možnosti lépe odpovídaly větším plochám, které jsou ve vážné hudbě obvyklé.

V 50. letech se v oblasti repertoáru jevil výrazný rozdíl mezi LP deskou a singlem. LP deska byla cenově nákladnější a byla záležitostí především starší a střední generace. Na LP deskách převládala vážná hudba nebo starší populární hudba.

V průběhu 60. let se tento rozdíl postupně stíral. Na počátkurockovéapopskupiny vydávalysingly,kde na straně A byl vždy atraktivní hit a na straně B nějaká hudebně náročnější nahrávka. Úspěšná singlová nahrávka se obvykle stávala základem dramaturgie následující LP desky. Postupem času se některé skupiny nahrávání singlů úplně vzdaly a od 70. let se situace úplně obrátila. Nejúspěšnější nahrávky z LP desky bývají dodatečně vydávány na singlech.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]