Přeskočit na obsah

Dněpr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o řece. Další významy jsou uvedeny na stránceDněpr (rozcestník).
Dněpr
Днепр,Дняпро,Дніпро
Dněpr v Kyjevě
Dněpr v Kyjevě
Základní informace
Délka toku2201 km
Plocha povodí516 300 km²
Průměrný průtok1670 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
RuskoRuskoRusko(Smolenská oblast)
BěloruskoBěloruskoBělorusko(Vitebská,Mohylevská oblast)
UkrajinaUkrajinaUkrajina(Černihivská,Kyjevská,Čerkaská,Kirovohradská,Poltavská,Dněpropetrovská,Záporožská,Chersonská oblast)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán,Černé moře,Povodí Dněpru(Ukrajina57,97%,Bělorusko24,19%,Rusko17,83 %)[1]
mapa povodí řeky
mapa povodí řeky
Geodata
OpenStreetMapOSM,WMF
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Dněpr(ukrajinskyДніпро,Dnipro,běloruskyДняпро,Dňapro,ruskyДнепр,Dňěpr,vanticeBorysthenés) jeřekana východěEvropy.Protéká postupně územím západníhoRuska(Smolenská oblast) následně pokračuje přes východníBělorusko(Vitebská,Mohylevská oblast) a napříč celouUkrajinou(Černihivská,Kyjevská,Čerkaská,Kirovohradská,Poltavská,Dněpropetrovská,Záporožská,Chersonská oblast). Její délka činí 2201km[2],čímž se řadí načtvrté místo v Evropě(poVolze,DunajiaUralu). Z délky řeky připadá 485 km naRusko,16 km nabělorusko-ruskou hranici,595 km naBělorusko,115 km nabělorusko-ukrajinskou hranicia zbytek naUkrajinu.Povodí o velikosti 516 300km²ji poVolzeaDunajiřadí natřetí místo v Evropě.

Průběh toku[editovat|editovat zdroj]

Pramení naValdajské vysočiněa ústí poblížChersonudoDněperského limanuČerného moře.

Horní tok[editovat|editovat zdroj]

Horní tok je odpramenedoKyjevadlouhý 1320 km. Množství vody na tomto úseku je dostatečné až nadbytečné, jelikož zde řeka protéká zónoulesů.Nejvyšší část toku nad městemDorogobužvede mezi nízkými abažinatýmibřehy,které jsou pokryty převážněborovýmia částečně takébřezovýmiasmrkovýmilesy. Poté až k městuŠklovprotékákopcovitoukrajinou,říční údolíje v těch místech úzké jen 0,5 až 1 km aříční nivamísty zcela chybí. Nedaleko nad městemOršařeka překonáváKobeljacké peřeje.V úseku meziMohylevemaKyjevemse říční údolí rozšiřuje, niva dosahuje šířky až 14 km, přičemž je převážně pokryta zaplavovanýmilužními lesy,porostykeřů,borovými alistnatými lesy.

Střední tok[editovat|editovat zdroj]

Střední tok je odKyjevadoZáporožídlouhý 555 km. Množství vody je zde menší než na horním toku a přísun srážek je nestálý, jelikož zde řeka protéká zónoulesostepíastepí.Po celé délce tohoto úseku je údolí řeky široké 6 až 18 km. Zvláště na levé straně se vyskytujíbřehové terasy.Pravý břeh je vyvýšen a prudce spadá k řece. Střední tok představujekaskádu přehrad(Kyjevská,Kaněvská,Kremenčucká,Kamjanská,Dněperská) a pouze podKamjanskýmse zachoval krátký úsek přirozenéhokoryta.

Dolní tok[editovat|editovat zdroj]

Satelitní snímek ústí Dněpru pořízený 8. srpna 2015.

Dolní tok je odZáporožíkústídlouhý 325 km. Množství vody na tomto úseku je již nedostatečné, jelikož zde řeka protéká zónoustepívPřičernomořské nížině.Převážná část dolního toku je podvzdutímKachovské přehrady.

Přítoky[editovat|editovat zdroj]

Tabulka obsahuje přítoky postupně v pořadí od pramene k ústí rozdělené podle úseků toku. Písmena (P) a (L) označují pravý a levý přítok.

horní tok střední tok dolní tok

Vodní režim[editovat|editovat zdroj]

Dněpr ze satelitu

Zdroj vody je smíšený a formuje se převážně na horním toku nadKyjevem.Největším zdrojem jsousněhovésrážky(50 %), následujepodzemní voda(27 %) adešťovésrážky (23 %). Na dolním toku roste role srážek sněhových na úkor dešťových. PrůměrnýprůtokuKyjevačiní 1380m³/s,maximální 25 000 m³/s, minimální 200 m³/s, běžné jarní maximum dosahuje 7000 m³/s. Průměrný celkový ročníodtokv ústí představuje 53km³,maximální 73 km³ a minimální 24 km³. Průměrný průtok v ústí činí pak 1670 m³/s. Běhemjarníhoobdobí zvýšeného vodního stavu proteče řekou 60 až 70 % (v některých letech až 80 %) celkového ročního průtoku. Vlétěje vodní stav nízký. Napodzimdochází kpovodnímpři deštích a vziměpři oteplení. Řeka zamrzá vprosincia rozmrzá v průměru na horním toku na začátkudubna,na středním toku v poloviněbřeznaa na dolním toku na začátku března.

Využití[editovat|editovat zdroj]

Doprava[editovat|editovat zdroj]

Řeka a její přítoky jsou základní vodní cestyBěloruskaaUkrajiny.Vodní dopravaje možná od ústí do městaDorogobužv délce 1990 km. Po výstavbě přehrad zmizely někdejší nebezpečnépeřeje.Hlavnípřístavyna řece jsouMohylev,Rahačou,Žlobin,Kyjev,Kaniv,Čerkasy,Kremenčuk,Dnipro,Záporoží,Nikopol,Cherson.Umělými vodními cestami je spojena s řekami v povodíBaltského moře:

Energetika[editovat|editovat zdroj]

pohled na hrázDněproGESuz ostrovaChortycja
pohled naKachovskou vodní nádržsměrem od Vasiljivky na Marhanec

Na řece byly postavenypřehradní hrázesvodními elektrárnami,nad nimiž vznikly rozsáhlépřehradní nádrže.Tento úsek řeky se nazýváDněperská kaskáda.Od pramene k ústí to jsou postupně:

Zásobování vodou[editovat|editovat zdroj]

ZKachovské přehradyodtékají zavlažovací kanály:

Osídlení[editovat|editovat zdroj]

Města, kterými řeka protéká v pořadí od pramene k ústí zachycuje tabulka. Sídlaoblastíjsou vyznačena tučně.

Rusko

Bělorusko

Ukrajina

Historie[editovat|editovat zdroj]

Již vestarověkuseHérodotoso řece (Borysthenés(Βορυσθένης)) ve svýchDějináchzmiňuje při popisu říše a zvykůSkythů,jejichž říše se na dolním toku řeky rozkládala, jako o třetí největší známé řece poNilua Istru (Dunaji). Už od té doby byla řeka důležitou dopravní atržnícestou meziBaltskýmaČerným mořem,kterou využívaly iantické koloniena černomořském pobřeží. V obdobístěhování národůtržní význam řeky v důsledkunájezdůHunůaBulharůupadl. Od7. stoletíjejí význam opět rostl v souvislosti s formováním prvníchslovanskýchstátních útvarů.

Kaple u premene Dněpru poblíž vsi Bočarovo veSmolenské oblasti

V9. stoletíse ustálila obchodní cesta nazývaná v ruských letopisech „iz Varjag v Greki“,která spojovalaSkandináviisČernomořím,především sByzancí.V té době vznikají na řece městaKyjev,Smolensk,Černigov,Perejaslav,Ljubeč,Vyšgorod.Obchodní cesta vedla přesFinský,resp.Rižský zálivdoSmolenskaodtud po Dněpru až k ústí. Obchod po ní provozovali švédštívikingové,varjagové,kteří vybírali od místního obyvatelstvatributa dále s ním obchodovali stejně jako se zajatci, které prodávali do otroctví. Cenné zprávy o dějinách podněperských oblastí podává nejstarší známý ruský letopisecNestorve svéPovesti vremennych let.V důsledkumongolsko-tatarských nájezdůnastal odliv obyvatelstva ze středního podněpří na sever a severovýchod. Ve14.16. stoletísi řeka udržuje svůj obchodní význam především na horním a částečně na středním toku.

Od15. stoletíse na dolním toku usazovaliKozáci.Největší kozáckým střediskem bylaZáporožská Síčna ostrověChortycji,která přetrvala do roku1775,kdy ji zlikvidovalaKateřina Veliká.V téže době začal poslední polský králStanislav August Poniatowskibudovat na území dnešního jižního BěloruskaDněpersko-bugský kanál,který měl propojit Dněpr sVislou.Dokončen byl však až v polovině 19. století. Hospodářská aktivizace středního toku začíná v17. stoletív souvislosti s oslabenímKrymského chanátu.V18. stoletípo připojení jižníUkrajinyaKrymukRuskuještě stoupla role řeky jako spojnice Ruska aČerného moře.V té době došlo k rychlému růstu osídlení středního a dolního toku.

Rozvoj průmyslu v19. století(Jekatěrinoslav) dále zvýšil význam řeky, nicméně rozvojidopravystále bránilypeřeje.V roce 1920 došlo na řece k prudkým bojům nejprve vdubnuakvětnuběhemRusko-polské válkya poté vsrpnupři bitvěRudé armádyaWrangelovýchbělogvardějcůběhemRuské občanské války.Během2. světové válkybyla řeka důležitou strategickou hranicí, o kterou byly svedeny velké boje v roce1941a především běhembitvy o Dněprv roce1943.Ve20. stoletíbyl střední a dolní tok řeky spoutánkaskádou přehradsvodními elektrárnamia řeka tak pomohla rozvojihospodářství,na mnoha místech však přišla o svůj přirozený břeh a o lužní lesy.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Poznámky[editovat|editovat zdroj]

  1. Mezinárodní povodí řek v Evropě, Dnieper
  2. před postavením přehrad činila délka řeky 2285 kmVSE

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • (rusky)Davydovv L. K., Hydrografie SSSR, 2. díl, Leningrad 1955,(Давыдов Л. К., Гидрография СССР, т. 2, Л., 1955)
  • (rusky)Mirošničenko B. A., Po Dněpru (průvodce), Moskva 1967,(Мирошниченко Б. А., По Днепру (Путеводитель), М., 1967)
  • (rusky)Laponogov A. N., Po Dněpru (průvodce), Moskva 1970,(Лапоногов А. Н., По Днепру (Путеводитель), М., 1970)
  • V tomto článku byly použity informace zVelké sovětské encyklopedie,heslo „Днепр “.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]