Přeskočit na obsah

Donbas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Donbas
Донбас
Geografie
Donbas na mapě Ukrajiny
Donbas na mapě Ukrajiny
Hlavní městoDoněck
Souřadnice
Obyvatelstvo
Jazykruština,ukrajinština
Národnostní složeníUkrajinci,Rusové
Náboženstvípravoslaví
Správa regionu
StátUkrajinaUkrajinaUkrajina
Nadřazený celekUkrajinaUkrajinaUkrajina(oficiálně)

Novorusko (2014–2015)[pozn. 1]

Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Doněcká uhelná pánev(ukrajinskyДонецький вугільний басейн;ruskyДонецкий угольный бассейн) neboliDonbas(ukr.Донбас;rus.Донбасс,zkratkové slovo) je rozsáhlýtěžebníaprůmyslovýregion na východníUkrajině.Název je odvozen od řekyDoněc,přítokuDonu,a označení propánev(basejn/bassejn).Žije zde přes 8 milionů lidí, z nichž cca 57 % tvoří Ukrajinci, nejpočetnější menšinou (přes 38 %[1]) jsou pak etničtí Rusové; převládajícím jazykem je zderuština.

Geografie[editovat|editovat zdroj]

Donbas zahrnuje dnešníDoněckouaLuhanskou oblast,východní částDněpropetrovské oblasti(okolíPavlohradu) a také západní částRostovské oblastináležící kRuské federaci.Na jihu zasahuje kAzovskému moři.Největším městem a centrem Donbasu, který je jednou z největších evropskýchaglomerací,jeDoněck(1 milion obyvatel). Další velká města jsouLuhansk/rusky Lugansk (450 000), azovský přístavMariupol(480 000), dáleMakijivka/Makejevka (373 000),Horlivka/Gorlovka (275 000) a také ruské městoŠachty(234 000) a jeho okolí.

Historie[editovat|editovat zdroj]

První stálá osídlení v regionu založilidonští kozáci.[2]Historie oblasti sahá do 17. století, kdy byla objevena rozsáhlá solná ložiska. Solné doly jsou dodnes v provozu a tamní sůl se vyváží i doČeska.

Rozsáhlá uhelná ložiska byla objevena v 18. století, což zapříčinilo výrazný rozvoj průmyslu až do první poloviny 20. století, kdy tomuto území připadla velká role v rámciindustrializaceSovětského svazunařízenéJosifem Vissarionovičem Stalinem.Za Ruského impéria byl Donbas součástíDonské gubernie,po jeho zániku zaobčanské válkyse dostal pod kontrolu Ukrajiny a stal součástíUkrajinské SSR.

V roce 1941 poútoku Německa na Sovětský svazzde byla zformována 383. hornická střelecká divize složená výhradně z místních horníků. Tato divize nejprve v roce 1941 neúspěšně bránilaDoněckpřed nacisty, poté ho v roce 1943 dobyla zpět a v roce 1945 se zúčastnilabitvy o Berlín.

V roce 2014 vypukly se skrytou podporou Ruska v této oblastiproruské nepokojeproti nové centrální ukrajinské vládě, jež vyvrcholily vyhlášením tzv.Doněcké lidové republikyaLuhanské lidové republikyv dosavadních dvou administrativních oblastech Donbasu. Posléze bylo24. května2014ohlášeno sloučení těchto mezinárodně neuznaných republik do státu „Novorusko“,které v roce 2015 zaniklo. Obě samozvané republiky označuje Ukrajina za teroristické organizace a vede s nimi ozbrojený konflikt.

V únoru 2022 uznalo Rusko obě loutkové „republiky “a navázalo s nimi diplomatické styky. Jen o pár dní později zahájiloinvazi na Ukrajinu,přičemž jedním z hlavních cílů bylo "osvobodit" oblasti nárokované DLR a LLR, tedy celé území Donbasu. V červenci 2022 dobylo po několika měsících válčení Rusko celou Luhanskou oblast a ruská vojska společně s vojsky DLR ovládali asi 60% území Doněcké lidové republiky.[3]

Dne 30. září 2022 byla Doněcká a Luhanská oblast spolu s dalšími dvěma oblastmi Ukrajiny prohlášeny za součástRuské Federacena základě tzv.referenda o připojení k Rusku,a to přesto, že samozvaná Doněcká lidová republika veškeré své nárokované území zdaleka nekontrolovala. Průběh a výsledkyreferendbyly mezinárodně zpochybněny a většinou státůOSNneuznány.[4]

Průmysl[editovat|editovat zdroj]

  • těžba uhlí, železa, manganu; hutnictví aj.

Galerie[editovat|editovat zdroj]

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Poznámky[editovat|editovat zdroj]

  1. Mezinárodně neuznanákonfederacedvou separatistických republik vyhlášená24. května2014na územíUkrajiny.

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. About number and composition population of UKRAINE by data All-Ukrainian population census 2001 data[online]. State Statistics Committee of Ukraine, 2004.Dostupné v archivupořízeném zorigináludne 17.12.2011.
  2. "Historical Dictionary of Ukraine".Ivan Katchanovski, Zenon E. Kohut, Bohdan Y. Nebesio, Myroslav Yurkevich (2013). pp.135-136.ISBN0-8108-7847-X
  3. Dobyli jsme Lysyčansk a celou Luhanskou oblast, oznámila Moskva.Novinky.cz[online]. Borgis, 2022-07-03 [cit. 2022-07-20].Dostupné online.
  4. Putin sebral Ukrajincům území a teď by chtěl vyjednávat.Novinky.cz[online]. Borgis [cit. 2022-09-30].Dostupné online.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]