Přeskočit na obsah

Dunaj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránceDunaj (rozcestník).
Dunaj
Donau / Dunaj / Duna / Dunav / Дунав / Dunărea / Дунай
Dunaj na bulharsko-rumunské hranici
Dunaj na bulharsko-rumunské hranici
Základní informace
Délka toku2 811 km,
sBregem2857 km
Plocha povodí801 463[1]km²
Průměrný průtoku ústí: 6 500 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí4(Slovensko)
1(Německo)
Pramen
Ústí
Protéká
NěmeckoNěmeckoNěmecko
RakouskoRakouskoRakousko
SlovenskoSlovenskoSlovensko
MaďarskoMaďarskoMaďarsko
ChorvatskoChorvatskoChorvatsko
SrbskoSrbskoSrbsko
RumunskoRumunskoRumunsko
BulharskoBulharskoBulharsko
MoldavskoMoldavskoMoldavsko
UkrajinaUkrajinaUkrajina
Úmoří, povodí
Atlantský oceán,Černé moře,Povodí Dunaje(Rumunsko28,93 %,Maďarsko11,74 %,Rakousko10,32 %,Srbsko* 9,4 %,Německo7,47 %,Slovensko5,77 %,Bulharsko5,17 %,Bosna a Hercegovina4,83 %,Chorvatsko4,54 %,Česko2,59 %,Slovinsko2,18 %,Moldavsko1,76 %,Černá Hora* 0,9 %,Švýcarsko0,32 %,Itálie0,15 %,Polsko0,09 %,Albánie0,03 %,Severní Makedonie* 0,01 %,Kosovo)[1]
Geodata
OpenStreetMapOSM,WMF
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Dunaj(německyDonau,slovenskyDunaj,maďarskyDuna,chorvatskyDunav,srbskyabulharskyДунав / Dunav,rumunskyDunărea,ukrajinskyДунай / Dunaj) je poVolze[2]druhá nejdelší řekaEvropy(30.nejdelší na světě), která protéká územím celkem 10 zemí (Německo,Rakousko,Slovensko,Maďarsko,Chorvatsko,Srbsko,Bulharsko,Rumunsko,MoldavskoaUkrajina), přičemž nezřídka tvoří jejichstátní hranici.Délka toku činí 2811km(s nejdelšízdrojnicíBreg2857 km).Povodímá rozlohu 801 463km²(téměř 8 % plochy Evropy).

Dunaj má mezi světovými řekami několik prvenství: leží na něm nejvícehlavních měst(4:Vídeň,Bratislava,BudapešťaBělehrad), protéká nejvícestáty(10) a také na jehopovodíje nejvíce států (20 včetně Kosova).

Název a náboženský význam[editovat|editovat zdroj]

Jméno Dunaj a jeho obdoby v dalších jazycích jakolatinskéDanubius,německéDonau neboanglickéDanube lze vyložit zpraindoevropského*dehanu-[pozn. 1]„řeka “, stejně jako v případě jmen jako jeDon,DněpraDněstr.Tento slovní kořen lze také spojit s jmény bohyň jako je hinduistickáDánu,irskáDanua velšskáDôna se jmény řeckých mytických postav:Danaos,DanaovnyaDanaé.Je možné že*dehanu-specificky odkazovalo na hypotetickou říční bohyni v praindoevropském náboženství.[3]

Název řeky má mnoho podob v různých jazycích, vedle výše jmenovaných úředních jsou to např.bavorskyDoana,slovinskyDonava,španělskyaitalskyDanubio,ruskyДунай,anglickyafrancouzskyDanube,latinskyDanubius,albánskyDanubineboTuna,tureckyTuna.Dunaj byl označován také jakoTonach,později takéDonaw.Starým jménem (zejména) dolního Dunaje bylo latinskéHister, Ister,pocházející z řeckéhoἼστρος (Ístros).

Římská socha říčního boha, snad Danubia,3. století

Řekům byl Dunaj znám jakoIstros(Ιστρος) a byl považován za jednoho zPotamoi,říčních bohů, synůÓkeanaaTethydya bratrůÓkeanid,bohyň pramenů. VHésiodověTheogoniijsou zmiňovány jeho „krásné vody “aAiliános Klaudiosje označen za krále řek své země.[4]PodleArriánamuselAlexandr Makedonskýobětovat za přechod DunajeDiovi,Héraklovia Istru. Římané boha stejně jako řeku označovali jménem Danubius či Danuvius a zpodobnili ho například nasloupu TrajánaaMarka Aurelia.Jeho jméno se také objevuje na několika oltářích, někdy společně se jmény božstev řekSávyaDrávy,znám je také Danubiův chrám vAquincu,dnešníBudapešti.VAugusta Vindelicum,dnešnímAugsburgu,byl nalezen oltář kde byl uctíván společně sJupiterem Optimem Maximem,ochráncem severní hranice, měl snad tedy také válečnou funkci či chránil hranici.[5]

Průběh toku[editovat|editovat zdroj]

Zdrojnice Dunaje pramení veSchwarzwalduna jihozápaděNěmeckaa vzniklýveletokústí mohutnoudeltoudoČerného moře.Dunaj protékágeologickyageomorfologickyvelmi pestrým a složitým územím, meziČeským masivemaAlpami,Karpatskou kotlinou,Valašskou nížinoua několika velkýmiprůlomy.

Pramen[editovat|editovat zdroj]

Už staříŘímanéznali řeku, která z velké části tvořila severní hranici jejichimpéria,pod latinským názvemDanubius.Podle legendy vyslal římský vojevůdce své vojáky hledatpramenřeky. Ti narazili na úpatí Schwarzwaldu v místech, kde dnes leží městoDonaueschingen,na silný minerální pramen, který zde sice do řeky vyvěrá, ale není jejím počátkem. Vojákům se nechtělo prodírat se černými lesy ke skutečnému prameni a označili toto místo za pramen Dunaje. Toto pojetí se vžilo a i dnes nese řeka své jméno až od města Donaueschingen, kde je dokonce zřídlo obezděné jako její symbolický pramen. Ve skutečnosti na území města vzniká Dunaj především soutokem říčekBregaBrigach,vnadmořské výšce672 m. Delší zdrojnicí je Breg, alevodnějšíje Brigach. Pramen Bregu je sice v mapách označen jen jakoBregquelle(„pramen Bregu “), ale informační tabulky v okolí ho nazývajíDonauquelle(„pramen Dunaje “), aby zvýšilyturistickoupřitažlivost místa. Pramen se nachází pouhých 100 m od hlavního evropskéhorozvodímezi Dunajem aRýnem,v nadmořské výšce 1078 m. Je třikrát blížeSevernímu mořia čtyřikrát blížeStředozemnímu mořinež Černému moři, do nějž jeho vody odtékají.

Propadání[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuPropadání Dunaje.
Soutok zdrojnicBregaBrigachuDonaueschingenu

Nedaleko za soutokem Brigachu a Bregu prochází Dunaj jižní částí krasového pohoříŠvábská Alba,nazývaného také Švábský Jura. V oblasti mezi obcíImmendingena městemFridingendochází k tzv. propadání Dunaje (Donauversinkung). Značná část vod Dunaje zde prosakuje do podzemních jeskynních systémů a vyvěrá asi 12 km jižněji u městaAachjakoRadolfzeller Aach.Tato řeka pak ústí doBodamského jezerana Rýnu. Povodí nejhořejšího Dunaje nad touto oblastí tak vlastně patří současně doúmoříSeverníhoi Černého moře.

Horní tok[editovat|editovat zdroj]

Na horním toku je Dunaj náhorní řekou postupně rostoucí ve veletok. Teče zhruba po hranici mezihercynikem(Jihozápadoněmecká stupňovina,Český masiv) na severu aalpinikem(Alpenvorland) na jihu. Pravý břeh je nižší a Dunaj z této strany přijímá větší přítoky:Iller,Lech,Isara zejménaInn,který je v místě soutoku srovnatelně mohutný jako Dunaj samotný. Díky nim získává Dunaj průtokové charakteristiky (vodní režim)alpskýchřek, přestože jí sám není. Na území Rakouska se Dunaj zařezává do jižního okraje Českého masivu a protéká malebnýmikaňony,z nichž největší jeWachau.Zprava se vlévajíTraun,Enže,Ybbs,zlevaAist.PodKremžívstupuje Dunaj doTullnské kotliny,přijímá zlevaKampa zpravaTraisen;Vídeňskou(čiKorneuburskou) branou se pak prolamuje doPanonie.

ŠířkakorytanadUlmemdosahuje 20 až 100 m a níže roste na 350 m veVídni.Rychlost toku se pohybuje od 1 do 2,8m/s.Místy je koryto obehnáno napřimovacími a protipovodňovýmihrázemi.

Střední tok[editovat|editovat zdroj]

Dunaj vOstřihomi
Soutok se Sávou poblíž citadely v Bělehradě

Střední tok začíná nadVídnía končísoutěskouŽelezná vrata.Řeka zde protékáPanonskou pánvíneboliKarpatskou kotlinou.Říční údolíje široké 5 až 20 km a často zaplavované.Korytoje členité, rozvětvené a rychlost toku se pohybuje od 0,3 do 1,1 m/s. Výjimkou jsou místa, kde Dunaj překonává příčná horská pásma a jeho tok se zužuje (až na 150 m, údolí na 0,6 až 1,5 km), prohlubuje (na 15 až 20 m) a zrychluje (na 2,2 až 4,7 m/s). V důsledku regulačních prací bylo hlavní koryto mnohde napřímeno a kolem dunajskénivys mnoha rameny,meandryalužními lesybyly postaveny ochrannéhráze.

Pod Vídní protéká DunajVídeňskou pánví(jižně odMoravského pole), kde je jeho zachovalý přirozený tok chráněn vnárodním parkuDonau-Auen.[6]Ihned poté, co přijme svůj dosud největší levý přítok,Moravu,vstupuje doDevínské brány,jíž překonává jižní okrajMalých Karpat.Zde se rozkládáslovenskámetropoleBratislava.Za ní se otevíráMalá uherská nížina(na slovenské straněPodunajská nížina), kde Dunaj tvoří hranici mezi Slovenskem aMaďarskema rozlévá se do rozsáhlé ploché vnitrozemskédelty,tvořené vedle hlavního toku ramenyMalý Dunajna severu aMošonský Dunajna jihu. Tyto obtékají velkéříční ostrovyŽitnýaSzigetköz.Do Mošonského Dunaje se zprava vlévajíLitavaaRába.Delta končí vKomárněopětovným sjednocením dunajských ramen, obohacených zleva o přítokVáhu.

Po přijetíHronuaIpľu(oba zleva) vstupuje Dunaj do další velké soutěsky, na přechoduMaďarského středohoří.Místo je známo jakoDunajské ohbí,neboť Dunaj zde svůj dosud zhruba východní směr ostře mění na směr jižní.[7]Následně protékáBudapeští,vytváří velký ostrovCsepela pokračuje přímo na jih po západním okrajiVelké uherské nížiny,až 20 km širokou nivou s mnoha mrtvými rameny. V tomto úseku nepřijímá žádné významné přítoky (kroměSiózprava) a vlivem suchéhostepníhoklimatu vodu spíše ztrácí. VSrbskupoblížIlokupak opět mění směr na východ a obtéká východním směrem pohoříFruška Gora.Zde na dně Karpatské kotliny se do něj teprve vlévá několik velkých řek:Dráva(z Alp a Chorvatska),Tisa(přítok s největším povodím), srbskáMoravaa přímo vBělehraděvůbec největší dunajský přítok, řekaSáva.

Na středním toku Dunaje se po obou jeho březích nacházejí dlouhé sypané hráze, které byly zbudovány jako obrana před rozsáhlými povodněmi, které v19.a ještě na počátku20. stoletízpůsobovaly v některých zemích rozsáhlé škody.

Na hranici Srbska aRumunskavede Dunaj největším ze svých průlomových údolí,Železnými vraty.Jeho původně rychlý a peřejnatý tok je zde od70. letvzedmut a zastaven stejnojmennoupřehradou.Hloubka toku v nejužším místě,Velké Kazanské soutěsce,už před regulací přesahovala 50 metrů.

Dolní tok[editovat|editovat zdroj]

Železná vrata

Po opuštění Železných vrat Dunaj teče jakonížinnářekaDolnodunajskou rovinou.Zaplavované údolí je široké 7 až 20 km a řeka se v něm rozvětvuje na mnoháramenaa průtoky. Šířka toku místy dosahuje 1 až 2 km, hloubka je průměrně 5 až 7 m a rychlost toku 0,5 až 1 m/s. Na skoro 500 km dlouhé hranici mezi Rumunskem aBulharskempřeklenují Dunaj pouze dvamosty,jiné spojení je možné jentrajektem.Přítoky dolního toku jsou oproti Dunaji řádově menší, přesto nejsou bezvýznamné: zlevaJiu,Olt,Argeș,Siret,Prut,zpravaIskar,Osam,Jantra.Běžně se zde vyskytujílimanováústí. Asi 50 km před černomořským pobřežím Dunaj ještě uhýbá k severu, a uGalați,posledního velkoměsta na toku, se teprve obrací definitivně na východ k moři. Na hranici Rumunska aUkrajiny,před městemTulcea,začíná jehodeltovéústí.

Delta[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuDelta Dunaje.

V deltě o rozloze 3500 km² se Dunaj dělí na tři hlavní ramena: od severuKilijské(pohraniční a nejmohutnější),Sulinské(nejpřímější) aSvatojiřské.Naprostá většina delty leží v Rumunsku a je přírodní lokalitou světového významu, chráněnouUNESCO.Do Černého moře se Dunaj vlévá jako jeho největší přítok.

Přítoky[editovat|editovat zdroj]

Dunaj přijímá více než 300 přítoků, z nichž na 34 je možnávodní doprava.Nejvýznamnější zachycuje tabulka.

Povodí a hlavní toky v Evropě
Schéma toku Dunaje s největšími přítoky z hlediska objemu (mohutnosti)
řkm Řeka Místo soutoku s Dunajem Strana přítoku Délka (km) Prům. průtok

v ústí (m³/s)

Povodí (km²)
2588 Iller NěmeckoUlm pravá 146 90 2 152
2496 Lech NěmeckoMarxheim pravá 255 115 3 919
2412 Altmühl NěmeckoKelheim levá 227 24 3 258
2385 Nába NěmeckonadŘeznem levá 197 49 5 514
2379 Řezná NěmeckoŘezno levá 191 40 2 878
2282 Isar NěmeckopodDeggendorfem pravá 292 174 8 962
2225 Inn NěmeckoPasov pravá 518 735 26 053
2125 Traun RakouskoLinec pravá 156 150 4 277
2119 Enže RakouskoEnns pravá 254 200 6 084
2066 Ybbs RakouskoYbbs an der Donau pravá 138 31 1 300
1985 Kamp RakouskopodKremží levá 153 9 1 758
1880 Morava RakouskoSlovenskoDevín(Bratislava) levá 358 110 26 734
1830 Litava MaďarskoMosonmagyaróvár pravá 180 9 2 138
1794 Rába MaďarskoGyőr pravá 283 18 10 113
1766 Váh SlovenskoKolárovo/Komárno levá 403 196 10 640
1716 Hron SlovenskoŠtúrovo levá 298 54 5 453
1708 Ipeľ SlovenskoMaďarskoSzob levá 232 21 5 151
1498 Sió MaďarskoSzekszárd pravá 121 39 14 953
1383 Dráva ChorvatskopodOsijekem pravá 749 552 40 120
1215 Tisa SrbskoTitel levá 966 920 156 087
1170 Sáva SrbskoBělehrad pravá 992 1609 97 713
1150 Tamiš SrbskoPančevo levá 359 47 10 280
1105 Velká Morava SrbskoSmederevo pravá 493 255 38 207
1092 Mlava SrbskoKostolac pravá 158 34 2 810
1075 Nera SrbskoRumunskoBanatska Palanka levá 143 13 1 380
846 Timok SrbskoBulharskoKudelin pravá 202 31 4 626
692 Jiu RumunskoZăval levá 339 86 10 080
685 Ogosta BulharskopodKozlodujem pravá 147 25 3 157
637 Iskar BulharskoGigen pravá 368 54 8 617
606 Vit BulharskoSomovit pravá 188 14 3 228
601 Olt RumunskoTurnu Măgurele levá 615 174 24 050
596 Osam BulharskoNikopol pravá 314 16 2 838
537 Jantra BulharskoNovgrad pravá 285 47 7 862
530 Vedea RumunskopodZimniceou levá 224 8 5 430
492 Rusenský Lom BulharskoRuse pravá 197 6 2 985
432 Argeș RumunskoOltenița levá 350 71 12 550
231 Ialomița RumunskoGiurgeni levá 417 45 10 350
155 Siret RumunskoGalați levá 647 250 44 811
134 Prut RumunskoMoldavskoGiurgiulești levá 953 110 27 540
79 Jalpuh UkrajinanadIzmajilem levá 190 4 300

Vodní režim[editovat|editovat zdroj]

Řeka má složitý vodní režim, ve kterém jsou výrazné tři fáze. Najařeje nejvyšší vodní stav, vlétěa napodzimdochází k nárazovýmpovodníma na konci podzimu a vziměje vodní stav nejnižší. Hladina začíná stoupat vúnorudubnua na horním a středním toku se udržuje vysoká dokvětnazatímco na dolním až dočervna.Celý vzestup hladiny se skládá ze dvou vln. První je způsobena tánímsněhuv rovinách a druhá smíšenádeštia táním sněhu na horách. Nerovnoměrnost tání sněhu asrážekv různých částech povodí způsobují prudké kolísání hladiny. Když povodňové vlny z hlavníchpřítoků(Dráva,Tisa,Sáva) přijdou ve stejný čas, vytvoří se naDunajimohutná vlna, která může způsobitpovodně.Ve druhé polovině léta hladina klesá, což je však přerušováno náhlými vzestupy při deštích. Vříjnua vlistopadudeště způsobují podzimní povodně. V případě, že je teplá zima, může setrvat vysoký vodní stav a vzestupy hladiny mohou být způsobeny takéledovýmizátarasy, což může vést až k vylití řeky z břehů a zatopení pobřežní roviny. Když je zima studená, tak má řeka nejnižší vodní stav.

Roční amplituda kolísání úrovně hladiny činí uReniv deltě 4,5 až 5,5 m a vBudapešti6 až 8 m. Průměrný ročníprůtokčiní vŘezně420m³/s,veVídni1900 m³/s a vústí6430 m³/s. Průměrně tak odvede za rok 203km³vody. Nejvyšší průtok na dolním toku je 20 000 m³/s a nejmenší 1800 m³/s. Domořeodnáší přibližně 120Mtnánosůa rozpuštěnýchminerálních látekza rok. Zamrzá pouze v přiměřeně chladných zimách a to přibližně na 1,5 měsíce.

Využití[editovat|editovat zdroj]

Doprava[editovat|editovat zdroj]

Dunaj už odedávna hrál důležitou roli v dopravě mezi střední a jihovýchodníEvropou.Je jednou z nejvýznamnější vodních cest na kontinentě, ačkoliv intenzitu jeho využití snižuje relativně nízké soustředěníprůmyslovévýroby na jeho březích (v porovnání se západoevropskými toky). Splavný je odUlmu,resp. odŘeznapro většílodě.OdBrăilyjej mohou využívat i námořní lodě. V deltě je vodní doprava vedenaSulinským ramenem.

Dunajská vodní cesta je prostřednictvím kanáluRýn–Mohan–Dunajpropojena se zbytkem Německa, západní Evropou aSevernímiStředozemním mořem.Zvažované splavné propojení Dunaje přesčeskéúzemí s povodímOdryaLabe,tzv.kanál Dunaj–Odra–Labe,bylo v roce 2022 definitivně zavrženo. V Rumunsku lze zkrátit cestu do Černého moře plavbouprůplavem do přístavu Konstanca.

V nákladní dopravě převažujírudnéinerudné surovinya takéšrot.Dále to jsoucement,uhlí,ropaa její produkty. V posledních letech stoupá i přepravakontejnerů.Na řece se nachází více než 100přístavů.Největší jsouReni,Izmajil,Budapešť,Linec,Bělehrad.Po březích Dunaje vede známá cyklistická trasaDunajská cyklostezka,součást Eurovelo 6.

Energetika[editovat|editovat zdroj]

Největšívodní elektrárnana řece jeŽelezná vrata – Džerdap I,která byla vybudována v soutěsceŽelezná vratana hranicíchRumunskaaSrbska.Je třetí nejvýkonnější elektrárnou v Evropě. Pod ní se nachází druhá nejvýkonnější elektrárna na Dunaji,Železná vrata – Džerdap II.Další velká (Gabčíkovo) vznikla naSlovensku.VRakouskubylo vybudováno několik vodních elektráren. V současné době není ve stavbě žádné vodní dílo, které by dunajský veletok přehradilo, od některých projektů bylo po roce1990upuštěno, například od elektrárny vNagymarosiv Maďarsku.

Z přítoků jsou nejvíce využíványVáh,Dráva,Tisa,Iskar,Argeș,na kterých se nacházejí jak jednotlivé přehrady, tak i složité kaskády.

Ostatní[editovat|editovat zdroj]

Voda z řeky se využívá nazavlažovánísuchých oblastí zvláště vBulharsku,Rumunsku,MaďarskuaSrbsku.Také se využívá nazásobováníměst a průmyslových center vodou. Důležité je taky rekreační využití.

Průměrný výlovrybpředstavuje v oblasti delty Dunaje 2 až 3 tisíce tun ročně,[8]z čehož převážná část připadá na dolní tok. V deltě roste na ploše 3000 km²skřípinec jezerní,který se využívá na výrobucelulózy.

Státy na toku[editovat|editovat zdroj]

Dunajprotéká nebo zasahuje na území 10 států:

Čtyři ze států na Dunaji mají přístup jen k jednomu břehu řeky – jsou to Chorvatsko, Bulharsko, Moldavsko a Ukrajina. Pro pět států (Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Moldavsko) plní Dunaj coby mezinárodní vodní cesta jistou náhradu zachybějící přístup k moři.37 % délky toku (1 070,9 km) tvoří zároveň státní hranice.

Délka břehu na území příslušného státu – od pramene k ústí
Pravý břeh Říční
kilometr
Levý břeh
Země Délka břehu v km Délka břehu v km Země
NěmeckoNěmecko 658,6 2888,77 687,0 NěmeckoNěmecko
2230,20
RakouskoRakousko 357,5
2201,77
321,5 RakouskoRakousko
1880,26
172,1 SlovenskoSlovensko
1872,70
SlovenskoSlovensko 22,5
1850,20
MaďarskoMaďarsko 417,2
1708,20
275,2 MaďarskoMaďarsko
1433,00
ChorvatskoChorvatsko 137,5 358,0 SrbskoSrbsko
1295,50
SrbskoSrbsko 449,9
1075,00
940,9 RumunskoRumunsko
845,65
BulharskoBulharsko 471,6
374,10
RumunskoRumunsko 374,1
134,14
0,6 MoldavskoMoldavskoMoldavsko
133,57
53,9 UkrajinaUkrajinaUkrajina
79,63
79,6 RumunskoRumunsko
0,00

Významná města[editovat|editovat zdroj]

Mosty[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuKategorie:Mosty přes Dunaj.

Povodí[editovat|editovat zdroj]

Povodí Dunaje

Velikostí povodí přes 800 tisíc km² je Dunaj v Evropě na druhém místě za Volhou. Jeho povodí zasahuje na území 20 států (včetněKosova), což je téměř polovina všech států Evropy a nejvíce států na povodí jediné řeky na světě. Kromě zemí, jimiž Dunaj přímo protéká, jsou to ještěŠvýcarsko,Česko,Polsko,Itálie,Slovinsko,Bosna a Hercegovina,Černá Hora,Albánie,KosovoaSeverní Makedonie,byť v některých případech se jedná o nepatrné zásahy.

Kompletně v povodí Dunaje se nacházíMaďarsko,z drtivé většiny takéRakousko,Rumunsko,Slovensko,SlovinskoaSrbsko.Dále většina Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, značná část Bulharska, Moldavska, Kosova, Černé Hory a Česka (povodí Moravy a okrajové částiŠumavy), nezanedbatelná část Německa, Ukrajiny a Švýcarska. Pro Itálii, Polsko a Albánii jde jen o nepatrnou část území, u Severní Makedonie jde prakticky jen o odchylku státní hranice od přesné rozvodnice.

Politické postavení a územní spory[editovat|editovat zdroj]

Zgeopolitickéhohlediska patří povodí Dunaje k dosti nestabilním oblastem, kde se jen během20. stoletíněkolikrát výrazně proměnily státní hranice. Současný rekordní počet států na toku a povodí Dunaje je důsledkem ústupu či rozpadu několika větších státních celků – v19. stoletíOsmanská říše,1918Rakousko-Uhersko,po roce1990Jugoslávie,Sovětský svazaČeskoslovensko.Komplikovanáetnickáskladba dunajského povodí měla a má na tyto procesy významný vliv.

Běhemprvní světové válkyidruhé světové válkyměl Dunaj strategický význam. Státy, které měly na svém území část jeho toku, provozovaly válečná loďstva, prostřednictvím nichž mohly ostřelovat území druhých států. To byl případ ičeskoslovenskélodiPrezident Masaryk.Z Dunaje byl také bombardovánBělehradna začátku první světové války.

Do roku1914se v soutěsce Železná vrata nacházela exklávatureckéhoúzemí, ostrovAda Kale,který byl později připojen k Rumunsku a později v roce1970zcela zaplaven. Část středního toku Dunaje, kudy prochází hranice mezi Chorvatskem a Srbskem, je předmětem pohraničního sporu mezi oběma zeměmi, který trvá od roku1991.Některá území si nárokuje Chorvatsko i Srbsko, o jiná nemá zájem nikdo z nich. Roku2015byl na jednom z těchto neobydlených území vyhlášensoukromý ministátLiberland.

Právní režim[editovat|editovat zdroj]

Dunaj je mezinárodní řeka a pravidla jejího používání stanoví mezinárodní dohody. Celkem nastaly tři etapy regulace problémů s používáním řeky. Nejprve to bylo období dvoustranných dohod (17741856), poté období mnohostranných dohod s účastí nedunajských vlád (18561945) a nakonec demokratický status řeky po druhé světové válce.

Důležitý význam mělasmlouva z Küçük KaynarcameziRuskemaTureckemz roku1774,na základě níž dosáhloRuskopráva plavby po dolním tokuDunaje.Na základě dalších dohod z let1812,1826a1829získaloRuskoplnou kontrolu nad všemi třemi základními ramenydunajské deltya nad plavbou po dolním toku řeky. Anglo-rakouská a rusko-rakouská dohoda o Dunaji z let1838a1840navrhla princip svobodné dopravy po řece.

Etapa regulace systémem mnohostranných dohod začala poKrymské válce.Na základěPařížské smlouvy(1856) byla založenaEvropská dunajská komise,[9]která se skládala zRakouska,Ruskaa řady nedunajských zemí (Francie,Velká Británie,Prusko,Sardínie,Turecko). Prakticky se tato dohoda stala prostředkem nadvlády nedunajských zemí nad řekou a existovala do1. světové války.Komise měla svouvlajku,administrativu,flotilu,policii,souda mohla zakázat podunajským státům stavbupřístavníchahydrotechnickýchzařízení. Po skončení 1. světové války byla ujednána v srpnu1920dohoda v Paříži za účasti převážně nedunajských zemí. Poté byly23. července1921přijaty konvence a závěrečný protokol o režimu plavby. Pro tok řeky od ústí doUlmembyla znovu ustanovenaEvropská dunajská komise(Francie,Velká Británie,Itálie,Rumunsko). Pro tok meziBrăilouaUlmema síť říčních cest, jež byly stanoveny mezinárodními byla ustavenaMezinárodní dunajská komises účastí dunajských (Německo,Rakousko,Maďarsko,Československo,Jugoslávie,Rumunsko) i nedunajských (Velká Británie,Itálie,Francie) zemí. Tyto komise měly široké pravomoce, které nebyly vždy v souladu podunajských zemí. Mezinárodní dunajskou komisi opustilo v roce1936Německoa po zabráníNěmeckemtakéRakousko(1938) aČeskoslovensko(193839).

Podruhé světové válcese otázkaDunajeprojednávala napostupimské konferenci,na shromáždění ministrů zahraničních věcí a naPařížské konferenciv roce1946.Nový status plavby byl vypracován na Bělehradské konferenci v roce1948za účasti podunajských (Sovětský svaz,Rumunsko,Bulharsko,Československo,Maďarsko,Jugoslávie) i nepodunajských (USA,Velká Británie,Francie) zemí.Rakouskomělo poradní hlas. Nová konvence o plavbě byla podepsána18. srpna1948a vstoupila v platnost11. května1949.Nedunajské země ji odmítly podepsat. Byla založena nováDunajská komise,která se skládala ze zástupců podunajských zemí.

Fotogalerie[editovat|editovat zdroj]

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Poznámky[editovat|editovat zdroj]

  1. čteno zhruba dánu

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Mezinárodní povodí řek v Evropě, Danube (hvězdičkou jsou označené bývalé republiky Jugoslávie, které jsou ve zdroji uvedeny souhrnně)
  2. ČHMÚ (pobočka Ústí nad Labem) – Čtyři vídeňské Dunaje[online]. [cit. 2018-10-27].Dostupné online.
  3. MALLORY, James;ADAMS, Douglas Quentin.Encyclopedia of Indo-European Culture.Abingdon: Routledge, 1997.Dostupné online.ISBN978-1884964985.S.486-487.
  4. Potamos Istros[online]. Theoi [cit. 2022-04-12].Dostupné online.
  5. JELÍNEK, Pavol.Keď bol Dunaj bohom: Rozjímanie o uctievaní jednej rieky[online]. Ľudia, mýty & dejiny [cit. 2022-04-22].Dostupné online.
  6. Z Vídně do Bratislavy na kanoi
  7. Průjezd Dunajského ohbí na kajaku
  8. Ion Navodaru a kol.Changes in fish populations in Danube delta lakes: effects of hydrology and water quality change. Review of results and potential for rehabilitation[online]. Ecohydrology & Hydrobiology, 2005.Dostupné online.
  9. HAJNAL, Henry.The Danube.Den Haag: [s.n.], 1920.ISBN978-94-015-1609-9.S. 81. (angličtina)

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]