Přeskočit na obsah

Ekvinokcium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Ekvinokcium(nebo takéepocha) je astronomický pojem, označující okamžik v čase, ke kterému je zafixovánasoustava souřadnic,předevšímrovníkových souřadnic2. druhu, v níž se popisují polohy nebeských objektů (hvězd,galaxií,okamžité polohyplaneta jiných objektů na obloze), tedy jejichsouřadnice(rektascenzeadeklinace), případně veličiny ze souřadnic odvozené (např. hodnotyvlastního pohybu hvězdneboelementů dráhy). Nutnost uvádět při přesných měřeních nebeských souřadnic ekvinokcium je dána skutečností, že v důsledkuprecesese posouvá jak výchozí bod rovníkových souřadnic 2. druhu, tj.jarní bod,ročně o 50,26 "proti pohybuSluncemezi hvězdami, tak v důsledku precese anutacese periodicky mění samplitudou±23,5° a periodou 25 800 roků (tzv.platónský rok) orientace zemské osy a tím i roviny rovníku, která je druhým výchozím opěrným bodem zmíněné soustavy souřadnic. Proto se v průběhu času pomalu mění orientace os souřadné soustavy vůči hvězdnému pozadí a mění se i hodnoty v ní uváděných souřadnic.

U souřadnic hvězd je ekvinokcium obvykle udáváno pro počátky roků 1950 nebo (od roku 1975) pro počátek roku 2000 (označováno J2000,0). Uefemeridplanet v hvězdářských ročenkách se obvykle udávají souřadnice vztažené k počátku příslušného kalendářního roku, což je pro pozorovatele planet a jiných těles Sluneční soustavy výhodnější.

Etymologická poznámka

[editovat|editovat zdroj]

Původní významlatinskéhoslovaekvinokciumjerovnodennost.Přenáší se na zde popsaný astronomický pojem v souvislosti s tím, že jarní bod je definován jako místo naekliptice,ve kterém se nachází Slunce v okamžiku jarní rovnodennosti.