Přeskočit na obsah

Elektron

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránceElektron (rozcestník).
Elektron(e)
Orbitaly atomů vodíku, znázornění amplitudy pravděpodobnosti výskytu elektronu.
Orbitalyatomů vodíku, znázorněníamplitudy pravděpodobnostivýskytu elektronu.
Obecné vlastnosti
KlasifikaceElementární částice
Fermiony
Leptony
Generaceprvní
Antičásticepozitron
Fyzikální vlastnosti
Klidová hmotnost0,510 998 950 69(16)[1]MeV/c2
9,109 383 7139(28)×10−31[1]kg
Elektrický náboj–1e
–1,602 176 634×10−19(přesně)[1]C
Magnetický moment–1,001 159 652 180 46(18)[1]μB= –1838,281 971 877(32)[1]μN
Spin12
Stř. doba životastabilní
Interakceelektromagnetická síla,slabá interakce
Historie
PředpověďR. Laming(1838–1851),G. J. Stoney(1874) a další
ObjevJ. J. Thomson(1897)

Elektronjesubatomární částicesezápornýmelektrickým nábojem.Elektrony tvoříobal atomukolematomového jádra.Elektrony jsou nositeli náboje při vedeníelektrického prouduv kovech,polovodičích(majoritní v typu N) a v elektrických výbojích v plynech i ve vakuu (např.katodové záření). Také ionizujícízáření beta) je tvořeno elektrony.

Elektron jakožtoelementární částicepatří mezileptony,tj. mezi částice, které nejsou schopnysilné interakce,ale pouzeelektromagnetickéaslabé interakce.Protože má polovinovýspin,jedná se ofermiona řídí seFermiho–Diracovou statistikoua platí pro nějPauliho vylučovací princip.

Slovo elektron pochází zřeckéhoslova „jantar “(ήλεκτρον), který zavedlWilliam Gilbert.Elektrické jevy poprvé popsalThales Milétskýna vlastnostechjantarovéhonástroje, užívaného při předenílnu.

Základní vlastnosti elektronů[editovat|editovat zdroj]

Elektron v atomu[editovat|editovat zdroj]

Elektrony jsou (společně sprotonyaneutronytvořícími atomová jádra) základními stavebními částicemihmoty,neboť tvoříelektronový obalatomu, který má rozhodující vliv na chemické vlastnostiatomua jím tvořené látky, jakož i na charakteristické zářivé vlastnosti (vyzařované i absorpční spektrum).

Kolemjádra- velektronovém obalu- se v každém atomu vyskytuje přesný počet elektronů, který je stejný jako početprotonův jádře. Dojde-li k odtržení nebo přidání elektronu, stává se z atomuiont.

Jako ostatní elementární částice lze chování elektronů v atomovém obalu dobře popisovat a vysvětlovat pouze v rámcikvantové teorie.Názornějších zjednodušujících představ o struktuře elektronů v obalu je více. Podle popisu blízkého Schrödingerově obrazukvantové mechaniky(tzv. vlnové mechaniky) se elektrony vyskytují v různýchorbitalechdanýchelektronovou konfiguracíkaždého elektronu. Jednotlivé orbitaly neurčují přesně polohu elektronu, ale pouze největšípravděpodobnostjeho výskytu a dalšího pohybu. Vchemickýchreakcích se též používá představa o uspořádání elektronů doslupek(opět podle elektronové konfigurace), z nichž sechemické vazbyúčastní pouze poslední slupka (valenční slupka).

Přechody elektronů mezi jednotlivými energetickými hladinami v elektronovém obalu jsou doprovázeny emisí nebo absorpcífotonůelektromagnetického záření. K vysvětlení základníchspektrálních charakteristikvodíku podobných atomů postačuje zjednodušenýBohrův model atomu,k vysvětlení vlastností spekter atomů se složitějším obalem a změny spekter v magnetickém poli je již potřeba Schrödingerova kvantově-mechanického popisu a započtení vzájemné kvantové interakce spinů elektronů, jemná a hyperjemná struktura spektra již vyžadujírelativistickýDiracův popisa započtení kvantové interakce se spinem atomového jádra.

Elektronová konfigurace[editovat|editovat zdroj]

Stav elektronu v atomu je popsánelektronovou konfigurací,která je určena několikakvantovými čísly:[3]

Volný a vázaný elektron[editovat|editovat zdroj]

Historie[editovat|editovat zdroj]

Elektron jakočásticebyl objevenJ. J. Thomsonemv roce1897.Do té doby se přenášení elektrického náboje vysvětlovalo pomocí přelévání elektrickéhofluida.J. J. Thomson prováděl pokus skatodovou trubicí,ve které částiceemitovanéze žhavícího vlákna procházelyelektrickýmamagnetickým polema byly těmito poli vychylovány. Thomson z výchylky určil, že částice dopadající na stínítko majíhmotnostasi 1000krát menší než atomvodíku.Z toho usoudil, že se jedná o částice vyskytující se uvnitř atomů, a nazval jekorpuskule.

Další vývoj názorů na elektron splývá s objevy dalších subatomárních částic a rozvojem kvantové teorie. Postupně se vyvíjely představy o stavbě atomu (model atomu) a tím též o postavení a pohybu elektronů v atomu – od chaotického rozmístění ve zbylé kladné hmotě (pudinkový model, 1897), přes oběhy kolem jádra podobně jakoplanetykolemSlunce(planetární model,1911), přes jednoduché kruhové dráhy (Bohrůvmodel,1913) a složité stáčející se eliptické dráhy (Sommerfeldův model,1915) až po pravděpodobnostní výskyty v orbitalech (Erwin Schrödinger,Max Born,Paul Dirac,1926).

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. abcdeFundamental Physical Constants; 2022 CODATA recommended values.NIST, květen 2024.Dostupné online,PDF(anglicky)
  2. POPA, Stefan. Physicists measure the electron electric dipole moment to unprecedented precision.PhysicsWorld[online]. IOP Publishing, 2023-08-22 [cit. 2023-09-13].Dostupné online.(anglicky)
  3. VÁVRA, Václav;LOSOS, Zdeněk.Učebnice mineralogie pro bakalářské studium. Kapitola 3.2.2.3. Stavba atomového obalu.is.muni.cz[online].Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity[cit. 2023-07-21].Dostupné online.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]