Přeskočit na obsah

Eurocontrol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eurocontrol
Vznik1960
SídloBrusel,Belgie
Souřadnice
Rozpočet505 800 000 € (2014)
Počet zaměstnanců1 894 (2016)
Oficiální webwww.eurocontrol.int
Map
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Eurocontrol(EUROCONTROL,European Organisation for the Safety of Air Navigation,Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu) jeevropskámezinárodní organizace,jejímž cílem je rozvoj systémů a postupů pro plynuléřízení letového provozupro umožnění dalšího rozvoje letecké dopravy při udržení vysoké úrovně bezpečnosti a snižování nákladů.

Eurocontrol koordinuje činnosti jednotlivých národních organizací řízení letového provozu, pomáhá s plánováním mezinárodních letů, vyvíjí nové postupy a technologie a organizuje výcvik řídících.

Původním cílem organizace Eurocontrol bylo úplné sjednocení horníhovzdušného prostorunad Evropou pod správu jediné organizace. Tento plán, podporovaný organizacíICAO,počítal s vytvořením tří řídících středisek pro celou Evropu. Ideu se nepodařilo prosadit, neboť evropské země nebyly ochotny se vzdát takového množství suverenity nad vlastním vzdušným prostorem. Přesto došlo alespoň k částečně shodě a na mezinárodní konferenci vBruselubyla13. prosince1960uzavřena mezinárodní úmluva o spolupráci při zajišťování bezpečnosti letového provozu, která vešla v platnost1. března1963.V lednu1967bylo vefrancouzskémBretigny-sur-Orgeotevřeno experimentální středisko Eurocontrol, které mělo za úkol výzkum a vývoj postupů a technologií správy letového provozu. V říjnu1969byl vLucemburkuotevřen institut služeb řízení letového provozu (IANS), který poskytoval výcvik a školení personálu ze všech členských států.

V prosinci1971byl zaveden jednotný systém plateb za využití letových tras – každý provozovatel letecké dopravy platí za použití vzdušného prostoru v závislosti na délce trasy a hmotnosti letadla. Poplatky vybírá společný úřad, který tyto prostředky rozděluje pro financování navigačních prostředků, středisek řízení letového provozu atd.

V únoru1972bylo vMaastrichtudo provozu uvedeno první mezinárodní středisko řízení horního letového provozu (UAC,Upper Area Control Centre), které pokrývalo horní vzdušný prostor nadBelgií,Lucemburskem,Nizozemskema severní částíNěmecka.Středisko funguje dodnes a je (poLondýnu) druhým nejvytíženějším střediskem v Evropě. V roce1977následovalo další UAC vKarlsruhe,které řídí provoz nad jižní částí Německa.

V lednu1986vešly v platnost některé dodatky k původní smlouvě; hlavním cílem smlouvy již není přímo sjednocení vzdušného prostoru, ale hlavně mezinárodní spolupráce.

V říjnu1988se na prvním setkání ministrů dopravy rozhodlo o vytvoření centrálního střediska, které bude koordinovat řízení dopravních toků nad Evropou, aby se minimalizovala zdržení a zvýšila efektivita přepravy. Toto středisko začalo fungovat v březnu1996a okamžitě zaznamenalo úspěchy; v roce1997bylo průměrné zpoždění poloviční oproti roku1989.

V červnu1997byla podepsána revidovaná verze smlouvy, která rozšiřuje plánování přepravy i o pojížděcí a vzletové a přistávací dráhy, zavádí spolupráci s dalšími institucemi a posiluje spolupráci civilních a vojenských uživatelů vzdušného prostoru.

27. června 1997 byla v Bruselu přijataDohoda o zřízení a provozování letových provozních služeb a zařízení organizací EUROCONTROL ve společném středoevropském oblastním středisku řízení v horním vzdušném prostoru (CEATS,pozn.Central European Air Traffic Services),která předpokládá vznik mezinárodního řídícího střediska UAC (Upper Airspace Control Center) veVídnia tří podpůrných organizací. Středisko by mělo řídit provoz v horním vzdušném prostoruBosny a Hercegoviny,Česka,Chorvatska,Maďarska,Slovenska,Slovinska,Rakouskaa části severovýchodníItálie[1].Zahájení provozu bylo původně plánováno na rok2007,ke zprovoznění střediska však doposud (2023) nedošlo.

V dubnu1998byla v Evropě zavedena první fáze používáníprostorové navigaceB-RNAV, která umožňuje navigaci mezi virtuálními body místo fyzicky existujících radiomajáků díky rostoucím schopnostem palubních navigačních přístrojů.

V březnu1999vypuklaKosovská krize,která měla významný vliv na leteckou dopravu nad Evropou. Eurocontrol v rámci spolupráce sNATOuzavřel část vzdušného prostoru pro civilní lety a koordinoval lety humanitární pomoci.

V květnu 1999 se evropští ministři dopravy dohodli na vytvoření nového navigačního satelitního systému nazvanéhoGalileo.

V říjnu 1999 byl v evropském vzdušném prostoru snížen rozestup radiových kanálů na 8,33 kHz z původních 25 kHz, což umožňuje vytvoření dalších středisek řízení letového provozu, aniž by rušily již existující.

Díky postupnému navýšení přesnosti navigačních prostředků na palubách letadel byl v lednu2002v horním vzdušném prostoru nad Evropou meziletovými hladinami (FL)290 a 410 (včetně) snížen minimální vertikální rozstup (Reduced Vertical Separation Minima,RVSM[2]) z původních 2000stop(600m) na 1000stop(300m), což okamžitě umožnilo zvýšení propustnosti vzdušného prostoru a efektivity dopravy a s tím související snížení objemu spotřebovaného paliva[3].Letadlům nevybaveným provozuschopnými navigačními přístroji s požadovanou přesností je v prostoru RVSM nadále zajišťován vertikální rozstup 2000stop.RVSM bylo zavedeno i v některých nečlenských státech Eurocontrol.

Členské státy

[editovat|editovat zdroj]

K roku 2004 je členem této organizace 34 států:

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]