Přeskočit na obsah

Fagocyt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Neutrofil(žlutě) zachycený v průběhu fagocytózy bakteriíBacillus anthracis(oranžově)

Fagocytje jakákolivbuňkaschopnáfagocytózy,tedy pohlcování velkých pevných částic z okolního prostředí přesmembránu.Tento způsob potravy se vyskytuje převážně u mikroorganismů, výjimku však tvoří Houbovci (Porifera), u kterých probíhá fagocytóza v buňkách zvaných choanocyty.

V lidském těle jsou to předevšímbílé krvinky,které tak chrání tělo před nebezpečnými látkami,patogennímiorganismy a mrtvými nebo umírajícími buňkami. Jsou nepostradatelné při ochraně těla předinfekcía při následujícíchimunitních reakcích.Fagocyty jsou důležité v celéživočišnéříši, obzvláště vyvinuté jsou nicméně v podkmenuobratlovců.Jeden litrkrvečlověkaobsahuje zhruba šest miliard fagocytů.[1]

Fagocyty byly objeveny roku1882Ilijou Iljičem Mečnikovempři zkoumání larevhvězdic(Asteroidea). Za svůj objev obdržel roku1908Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu.Fagocyty se vyskytují u mnoha druhůeukaryot.Některéamébyse dokonce chovají podobně jakomakrofágy,což podporuje teorii, že se vyskytovaly již u evolučně velmi mladých organismů.

U člověka a některých dalších živočichů můžeme fagocyty rozdělit na základě jejich schopnosti fagocytovat na fagocyty profesionální a neprofesionální. Profesionální zahrnujímonocyty,makrofágy,neutrofilní granulocyty,dendritické buňkyažírné buňky.[2][3]Fagocyty jsou nepostradatelné nejen při boji s infekcemi, ale svým odstraňováním mrtvých nebo umírajících buněk i při údržbě zdravýchtkání.Během infekce jsou fagocyty přitahovány na místo, kde je tělo napadeno patogeny, chemickými signály pocházejícími od patogenů. Tento pohyb se nazýváchemotaxe.Jakmile fagocyty přijdou do kontaktu s patogeny, přichytí se k nim pomocí receptorů a poté patogeny pohltí. Některé fagocyty zabijí pohlcený patogen pomocíoxidantůaoxidu dusnatého.Po úspěšné fagocytóze se makrofágy a dendritické buňky mohou účastnitprezentace antigenů,procesu, při kterém část z pohlcených materiálů vyvrhnou zpět do těla. Tento materiál je registrován i ostatními buňkami imunitního systému. Některé z fagocytů poté putují domízních uzlina předají materiál lymfocytům. Tento proces je nepostradatelnou součástí budování imunitního systému. Nicméně u mnoha patogenů se vyvinuly prostředky, jak se pohlcení fagocyty vyhnout.

Mimo to existují i neprofesionální fagocyty, k nimž se řadí různéepiteliální buňky,endoteliární buňky,fibroblasty,mesenchymální buňkya podobně.[4]Jejich hlavní funkcí není fagocytóza, ale jsou jí za určitých okolností schopné: odstraňují tímto způsobem mrtvé části buněk či dokonce cizorodé elementy.[5]

Historie výzkumu

[editovat|editovat zdroj]

RuskýzoologIlja Iljič Mečnikov (18451916) si jako první všiml speciálních buněk, které se podílely na obraně organismu před mikrobiální infekcí. Roku1882zkoumal pohyblivé buňky vlarváchhvězdic. K ověření hypotézy, že tyto buňky jsou nepostradatelné při imunitních reakcích, do nich vložil malétrnyzmandarinky obecné.Po několika hodinách postřehl, že pohyblivé buňky trny obklopily. Mečnikov svoje objevy sdílel s Karlem Fridrichem Klausem[zdroj?],který vymyslel název„phagocyte “(z řeckého„phagein “– sníst; sežrat a„kutos “– duté plavidlo).

O rok později studoval Mečnikov (Mechnikov)dafnie,drobné průhledné sladkovodníkorýše,které je možné zkoumat přímo podmikroskopem.Všiml si, žespóryhub,které dafnii napadly, byly pohlceny fagocyty. Na základě tohoto objevu se rozhodl rozšířit své pozorování na bílé krvinkysavců,u kterých postřehl, že bakteriebacillus anthracismůže být pohlcena a zabita fagocyty v procesu, který nazvalfagocytóza.Mečnikov předpokládal, že fagocyty jsou hlavní složkou obrany imunitního systému před patogenními organismy.

Roku 1903 siAlmorth Wrightvšiml, že fagocyty jsou podporovány specifickýmiprotilátkami,které nazvalopsoniny.Roku 1908 byl Mečnikov spolu sPaulem Ehrlichemoceněn za práci na fagocytech a fagocytózeNobelovou cenou za fyziologii a medicínu

Ačkoliv tyto objevy pomalu nabývaly významu již na počátku dvacátého století, složité vztahy mezi fagocyty a ostatními složkami imunitního systému nebyly známy do osmdesátých let dvacátého století.

Způsob zabíjení patogenních buněk

[editovat|editovat zdroj]

Zabíjení mikrobů je nejdůležitější funkcí fagocytů, které probíhá buď uvnitř fagocytu (intracelulální zabíjení) nebo vně fagocytu (extracelulální zabíjení).

Interceluární pohlcování závislé na kyslíku

[editovat|editovat zdroj]

Když fagocyt pozře bakterii (nebo jiný patogenní materiál), zvětší se spotřebakyslíku.Zvětšení spotřeby kyslíku nazývanérespirační vzplanutízpůsobuje produkci reaktivníchmolekulobsahujících kyslík, které mají anti-mikrobiální účinky. Kyslíkové sloučeniny jsou ale toxické jak pro patogenní látky, tak i pro buňku samotnou. Kvůli tomu jsou patogenní organismy oddělenymembránouod zbytku buňky. Existují dva způsoby likvidace invazních mikroorganismů pomocí kyslíku.

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuphagocytena anglické Wikipedii.

  1. HOFFBRAND, A. V.; PETTIT, J. E.; MOSS, P. A. H.Essential Haematology.4th. vyd. London: Blackwell Science, 2005.ISBN0632051531.
  2. ROBINSON, J. P.; BABCOCK, G. F.Phagocyte Function — A guide for research and clinical evaluation.New York: Wiley–Liss, 1998.Dostupné online.ISBN0471123641.
  3. ERNST, J. D.; STENDAHL, O.Phagocytosis of Bacteria and Bacterial Pathogenicity.New York: Cambridge University Press, 2006.ISBN0521845696.
  4. Couzinet S, Cejas E, Schittny J, Deplazes P, Weber R, Zimmerli S. Phagocytic uptake ofEncephalitozoon cuniculiby nonprofessional phagocytes.Infect. Immun..December 2000, roč. 68, čís. 12, s. 6939–45.Dostupné online.DOI10.1128/IAI.68.12.6939-6945.2000.PMID11083817.Archivováno8. 6. 2020 naWayback Machine.
  5. Birge RB, Ucker DS. Innate apoptotic immunity: the calming touch of death.Cell Death Differ..July 2008, roč. 15, čís. 7, s. 1096–1102.DOI10.1038/cdd.2008.58.PMID18451871.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]