Přeskočit na obsah

Geoffrey Chaucer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Geoffrey Chaucer
Narození1343
Londýn
Úmrtí25. října1400(ve věku 56–57 let)
Londýn
Místo pohřbeníWestminsterské opatství
Povoláníjazykovědec,básník,textař,filozof,politik,překladatel,astrolog aspisovatel
Žánrpoezie
Tématabyrokracie
Významná dílaCanterburské povídky
The Book of the Duchess
The House of Fame
Troilus and Criseyde
The Legend of Good Women
…více naWikidatech
Manžel(ka)Philippa (de) Roet
DětiThomas Chaucer[1]
Elizabeth Chaucer
Lewis Chaucer[2]
RodičeJohn Chaucer[2][1]aAgnes Copton[1]
PříbuzníAlice de la Pole[1](vnučka)
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Logo Wikimedia CommonsgalerienaCommons
Logo Wikizdrojůpůvodní textynaWikizdrojích
Logo WikicitátůcitátynaWikicitátech
Seznam dělvSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Geoffrey Chaucer(1340?[3]nebo 1342/1343 –25. října1400Londýn) byl největšíbásníkanglickéhostředověku.[4]Jeho nejznámějším dílem jsouCanterburské povídky.Významně se podílel na správě věcí veřejnýchAnglického královstvíjako dvořan, diplomat a státní úředník.

Život ve stínu královského dvora[editovat|editovat zdroj]

Geoffrey Chaucer byl synem zámožnéhoipswichskéhoobchodníka svínemJohna a Agnes de Copton,[5]ale zřejmě trávil větší část svého dětství vLondýně.V letech 1354–1357byl pážetem hraběnky Alžběty z Ulsteru. Už v té době se pokoušel o první lyrické skladby a popěvky. Roku1359se účastnil v oddíle hraběnčina manžela tažení doFranciev rámcistoleté války.Začátkem roku 1360 byl zajat a vykoupen králem.[6]Až do roku1367toho o jeho životě moc nevíme. Z nepřímých svědectví je pravděpodobné, že se věnoval studiu. Od tohoto období byl váženým vládním úředníkem, často byl vysílán do ciziny na tajná diplomatická jednání, díky čemuž se naučilfrancouzskyaitalsky.Na cestách se pravděpodobně seznámil i se svou ženou Filipinou, dcerouheroldskéhokrále v Guyenne sira Gilese Roelta. Jejich manželství trvalo dvacet let, narodily se jim nejméně dvě děti. Filipina zemřela na podzim roku 1387.[6]

V roce 1374 byl Geoffrey Chaucer jmenován velitelem celníků v londýnskémpřístavu.To mu umožnilo pořídit si vlastní statek vhrabství Kent,kam se přestěhoval v září 1386 poté, co nakrátko upadl v nemilost.[6]Byl zvolen smírčím soudcem, poslancem do parlamentu a věnoval se literární tvorbě. Na svém největším díle,Canterburských povídkách,začal pracovat v roce 1385.[6]

V roce1389se stal úředníkem zodpovědným za veškeré práce prováděné na palácích a ostatních královských nemovitostech. Během výkonu funkce byl na cestách několikrát přepaden a oloupen.[6]O dva roky později Chaucer na toto místo rezignoval a přijal méně náročné místo vedoucího správce královského majetku vSomersetu.Zůstal v přízni královské rodiny i po státním převratu v roce1399,kdy se do čela dostalnový králJindřich IV.Pobíral pravidelnou roční rentu, psal dvorské básně a pracoval naCanterburských povídkách.V prosinci 1399 opustil Kent a pronajal si domek vewestminsterskéklášterní zahradě.[6]Brzy nato, v roce1400,zemřel a byl pochován v místě, které je známé jakoPoet's CornerveWestminsterské katedrále.

Geoffrey Chaucer

Urození potomci[editovat|editovat zdroj]

Společenský vzestup rodiny Geoffreye Chaucera pokračoval i po jeho smrti. Starší syn Thomas sloužil u královského dvora a stal se nejvyšším číšníkem.[6]Chaucerova vnučka Alice (1404–1475) se velmi výhodně provdala za šlechtice Viléma de la Pole. S manželem měla synaJana de la Pole(1442–1491 nebo 1492), který uzavřel sňatek sAlžbětou z Yorku,sestrou anglického králeEduarda IV.Pravnuk básníka Geoffreye Chaucera se tak přiženil do královské rodiny a jeho potomci si jako zástupciYorkůveválce růžíopakovaně činili nároky na anglický trůn.

Dílo[editovat|editovat zdroj]

Portrét Chaucera od Thomase Hoccleva v knize Regiment of Princes (1412)

Jeho dílo bylo ovlivněno velkýmiitalskýmiautory, jako byliDanteneboBoccaccio.Mnohé z jeho prvních děl (Sen o rytíři,Dům slávy,Ptačí sněm[7]neboTroilus a Kriseida) se zabývají běžnýmistředověkýmitématy, jako jsou snění a dvorskáláska,ačkoliv jemu se vždycky podařilo prosadit do nich ještě nějakou svoji postavu. V druhé etapě své tvorby, asi do roku 1385 se přiklonil k realistickému ztvárňování životních a společenských námětů. Příkladem je veršovaný románTroilus a Criselda.

Canterburské povídkyjsou Chaucerovým vrcholným dílem, ve kterém se inspiroval BoccacciovýmDekameronem:skupina poutníků cestujících zLondýnadoCanterburyna hrob sv.Thomase Becketaa zpět se dohodne, že si budou postupně vyprávět příběhy, aby jim čas lépe ubíhal. Tento rámec umožnil Chaucerovi popsat jednotlivé charaktery všech možných typů a tříd a vyprávět příběhy všeho druhu - hrdinství opěvující i zesměšňující, hodně neslušné i mravoučně svaté, přičemž pro každou povídku použil styl hodící se k vypravěči. Chaucerůvhumorje rozverně veselý a s chutí používaný. Bohužel však toto dílo zůstalo nedokončené, původně mělo obsahovat 120 příběhů.[6]Je napsáno 23 povídek prokládanýchprologyk jednotlivým povídkám a jedenprologna začátku o schůzcespolečníkůa jejich stručném představení. Scházejí se v hospodě U Kabátce vSouthwarku,kde se 29 poutníků (+ Chaucer) dohodlo, že každý bude vyprávět 4 příběhy (2 na cestě tam, 2 na cestě zpět). Dílo obsahuje 18 000 veršů psaných pětistopýmjambem.[8]

Ztvárnil podněty francouzské rytířskéepikyi italskérenesančníliteratury, do svépoezieuvedl sedmiveršovou strofu s rýmem ababbcc, která se jmenujekrálovskánebo Chaucerova[9][10],ahrdinské dvojverší,veršované povídky a novely rámcově propojil postavou vypravěče. Ovlivnil mimo jinéJohna Lydgata,Roberta HenrysonaaWilliama Dunbara.

Za zvláštní rys jeho díla je označováno zobrazení žen, které je někdy považováno za sporné.[ujasnit][11][12]

Bibliografie[editovat|editovat zdroj]

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. abcdKindred Britain.
  2. abDarryl Roger Lundy:The Peerage.
  3. Geoffrey Chaucer, Poet, Author (c. 1343–1400).
  4. R.M. Lumiansky, Geoffrey Chaucer, English writer – Encyclopaedia Britannica.
  5. Geoffrey Chaucer, 1340–1400.
  6. abcdefghCODR, Milan; MARTEN, Jindřich.Přemožitelé času sv. 20.Praha: Nezávislé tiskové centrum INTERPRESS MAGAZIN, 1990. Kapitola Geoffrey Chaucer, s. 26–30.
  7. PONCAROVÁ, Petra Johana. Chaucer, Geoffrey: Ptačí sněm.iliteratura.cz[online]. [cit. 2021-09-05].Dostupné online.
  8. Geoffrey Chaucer.crg.cz[online]. [cit. 2020-10-26].Dostupné online.
  9. Rhyme royal, poetic form – Encyclopaedia Britannica.
  10. Rhyme royal (rime royale).
  11. WOLLOCK, Jennifer. Calls to cancel Chaucer ignore his defense of women and the innocent – and assume all his characters’ opinions are his.The Conversation[online]. [cit. 2021-09-05].Dostupné online.(anglicky)
  12. WYNNE-DAVIES, MARION. 'He conquered al the regne of Femenye': feminist criticism of Chaucer.Critical Survey.1992, roč. 4, čís. 2, s. 107–113.Dostupné online[cit. 2021-09-05].ISSN0011-1570.

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • CRAIG, Hardin a kolektiv.Dějiny anglické literatury I.Praha: Státní nakladatelství krásné literatury a umění, 1963. S. 422.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]