Přeskočit na obsah

Hans Loewald

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hans Loewald
Narození19. ledna1906
Colmar
Úmrtí9. ledna1993(ve věku 86 let)
Alma materFreiburská univerzita
Povolánílékař,psychoanalytik apsychiatr
Některá data mohou pocházet zdatové položky.
Chybí svobodnýobrázek.

Hans Loewald(19. ledna19069. ledna1993) bylamerickýpsychoanalytik,který vamericképsychoanalýze(a obecně vanglosaskémprostředí) rozvíjel řadu motivů, které vefrankofonnímsvětě přinášelJacques Lacan(francouzskápsychoanalýzase vždy vyvíjela zcela nezávisle naamericko-britské). Především zdůraznil rolijazykave vývoji dítěte i vpsychoanalytickésituaci. Bývá někdy zařazován kegopsychologii,ale ovlivnilo ho i studiumfilozofieuMartina Heideggera,stejně jako spolupráce sHarry Stack Sullivanem.

Primární a sekundární proces[editovat|editovat zdroj]

Loewald přijalFreudovypojmy "primární proces" a "sekundární proces", ale zcela je reformuloval. Vztáhl je k jazyku. Za primární proces označil předjazykovou zkušenost dítěte, která je podle něj plná,smyslová,tělesná. Za sekundární proces označil zkušenost zprostředkovanou jazykem. Ta jeabstraktní.Sekundární proces je nevyhnutelný, má-li člověk dospět a stát sesociálníbytostí, ale tento proces musí být podle Loewalda spojen s primárním, jinak dochází spsychické nemoci.Neuróza,psychózaischizofreniejsou podle Loewalda definovatelné jakojazykováabstrakce,která se plně odtrhla odsmyslové,hutné zkušenosti, z níž vyrostla. Jako rozštěp mezismyslovýmaabstraktním.Tato koncepce připomínáLacanovopojetí imaginárního a symbolického a jeho pojetíkastrace.

Interaktivní pudovost[editovat|editovat zdroj]

Loewald byl velmi ovlivněnSullivanemve svém pojetípudovosti.Nechápal pud jako nezávislou sílu v lidskémysli,ale jako výsledek interakce dítěte s okolím. Stejně Loewald nevěřil v apriorně existujícíSelf(i v tom se shodoval sLacanem). Podle Loewalda je totálním tvůrcem dětského Self i dětských pudů matka. Její představa o svém dítěti a její senzuální prožívání svého dítěte v Loewaldově představě zcela naformuje jeho vnitřní svět. Touto představou Loewald, podobně jakoHeinz Kohut,zcela opustilfreudismus,nicméně sám sebe (na rozdíl odKohutaa stejně jakoLacan) nadále označoval za freudiána, neboť tvrdil, že toto pojetí pudu je hlavním obsahemFreudovypráceMimo princip slastiz roku1920.

Integrační zkušenost[editovat|editovat zdroj]

Loewald rovněž hovořil o tzv.integrační zkušenostijako klíčovém a neustále se opakujícím vývojovém momentu. Podle Loewalda sepsýchavyvíjí tak, že má tendenci k dezorganizaci, jejímž smyslem je reorganizovat se na vyšší úrovni. Tímto mechanismem Loewald popsal všechny klíčové vývojové momenty, včetněFreudovaOidipovského komplexu.Jeho jedinečnost ve vývoji vychází z toho, že se v něm dítě definitivně naučí existovat separovaně, jako jedinečná bytost, což vede ke schopnosti tvořit vlastní zkušenost, nést odpovědnost, ale také cítitvinu.Odtud "oidipovskávinaza přání zabít otce ".

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • FONAGY, Peter, TARGETOVÁ, Mary:Psychoanalytické teorie,Praha, Portál 2005.ISBN80-7178-993-3
  • LOEWALD, Hans:Papers on Psychoanalysis,New Haven,Yale UniversityPress 1988.
  • MITCHELL, Stephen A., BLACKOVÁ, Margaret:Freud a po Freudovi,Praha, Triton 1999.ISBN80-7254-029-7