Přeskočit na obsah

Havaj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Na tento článek jepřesměrovánohesloHawaii.Tento článek je o státu USA. Další významy jsou uvedeny na stránkáchHavaj (rozcestník)aHawaii (rozcestník).
Havaj
Hawaii/Hawaiʻi
Přezdívka:Aloha State
Geografie
Havaj na mapě USA
Havaj na mapě USA
Hlavní městoHonolulu
Největší městoHonolulu
Poloha
Časové pásmoUTC−10 (letní časse nepoužívá)
Počet okresů5
Rozloha (43. v USA)
Celkem28 311 km²
• z toho souš16 647 km²
• z toho vodstvo11 664 km² (41,2 %)
Obyvatelstvo (40. v USA)
Počet obyvatel1 428 557 (odhad 2016[1])
Hustota zalidnění86 obyv./km² (13. v USA)
Úřední jazykyangličtina,havajština
Nadmořská výška
Nejvyšší bod4207 m n. m.
Průměrná výška920 m n. m.
Nejnižší bod0 m n. m.
Správa státu
GuvernérJosh Green(D)
SenátořiBrian Schatz(D)
Mazie Hirono(D)
Přistoupení do Unie21. srpna 1959 (50. stát)
Oficiální zkratky
Poštovní zkratkaHI
Tradiční zkratkaH.I.
ISO 3166-2US-HI
hawaii.gov

Havaj(anglickyHawaiivýslovnost[həˈwaɪʲi]IPA,oficiálněState of Hawaii,havajskyHawaiʻi[həˈvɐjʔi]IPA,oficiálněMokuʻāina o Hawaiʻi) jestátSpojených států americkýchnacházející se naHavajských ostrovechvTichém oceánu,řazený dooblasti pacifických státůvzápadním regionu USA.Rozkládá se jihozápadně od západního pobřežíkontinentálních Spojených států,ve vzdálenosti přibližně 3200 km. Havaj je nejjižnějším státem USA.

Se svou rozlohou 28 311 km² je Havajosmým nejmenším státem USA,v počtu obyvatel (1,4 milionů) je40. nejlidnatějším státema s hodnotou hustoty zalidnění 86 obyvatel na km² je na13. místě.Hlavním a největším městem jeHonolulus 350 tisíci obyvateli. Dalšími největšími městy jsouEast Honolulu(50 tisíc obyv.),Pearl City(50 tisíc obyv.),Hilo(45 tisíc obyv.),Kailua(40 tisíc obyv.) aWaipahu(40 tisíc obyv.). Pobřeží Tichého oceánu dosahuje na Havaji délky 1207 km.[2]Nejvyšším bodem státu je vrcholMauna Keas nadmořskou výškou 4207 m. Největšími toky jsou řekyWailukuaKaukonahua.

Havajské ostrovy obydleli někdy v prvním tisíciletí našeho letopočtuPolynésané,pro Evropany objevil souostroví v roce 1778James Cook.S evropskou pomocí následně všechny ostrovy králKamehameha I.sjednotil dokrálovství,které převzalo havajský název největšího ostrova. Roku 1893 byl za účasti amerických sil proveden převrat a vzniklaHavajská republika,jejíž území o pět let později Spojené státy anektovaly. Ty zde zřídilyhavajské teritorium,které existovalo více než 60 let. Havaj se 21. srpna 1959 stala posledním,50. státem USA.

Poprvé bylyHavajské ostrovyobydleny nejpozději zhruba okolo roku1000Polynésany,patrně ze souostrovíMarkézy(někteří antropologové věří, že se tak mohlo stát již okolo roku300,tento náhled však není dostatečně podložen). Až do konce18. stoletížili obyvatelé Havaje v izolovanékastovní společnostivedené náčelníky ašamany.Řídili se nábožensko-společenským systémem různých tabu celkově nazývanýmkapu.V roce1778ostrovy objevil pro evropskou civilizaci na lodiResolutionJames Cook.

Při pobytu Jamese Cooka na Havaji abdikoval náčelník Havajských ostrovů. Během mocenských bojů o uvolněné místo byl James Cook zabit. V následujícím období v letech17801795se v průběhu několika bitev podařilo ovládnout ostrovy náčelníkovi Kamehamehovi.

Havajské království a Havajská republika

[editovat|editovat zdroj]
Podrobnější informace naleznete v článkuSeznam havajských králů.
Pohled na Honolulu s vyhaslou sopkouDiamond Head
Pláž Lanikai na ostrově Oahu

Po ovládnutí ostrovů a násilném připojení ostrovaKauaiv roce1810sjednotil všechny ostrovy vHavajské královstvía sebe prohlásil králemKamehameha I.(označovaným také jako Kamehameha Veliký).

Roku 1872 zemřel jeho potomekKamehameha V.a havajská vláda zvolila králemLunalila,který zemřel dva roky nato. V roce 1874 tedy proběhly další volby, ve kterých byl 45člennou komisí zvolen za králeKalākaua.S touto volbou nesouhlasili domorodí obyvatelé Havaje, kteří se obávali, že Kalākaua je zastánce zájmů amerických plantážníků. Kalākaua v královském úřadu překvapil a po celou dobu zastával postoje, kterými tvrdě hájil havajskou nezávislost a zájmy chudých domorodců. Mezi lety1881a1883vyrazil jako první hlava státu ve světových dějinách na cestu kolem světa, aby zvýšil prestiž a povědomí o havajské státnosti. Během té doby předal vládu své sestřeLiliuokalani.Ta zakázala imigraciČíňanů,kteří do země rozšířili neštovice, čímž ještě více rozčeřila vztahy s americkými plantážníky, kteří Číňany zaměstnávali. Po svém návratu došlo ke sporu mezi Kalākauou aněmeckýmkancléřemBismarckem,když se Kalākaua snažil vytvořit unii seSamoou,o jejíž kolonizaci se Německé císařství tou dobou pokoušelo. Dále byl Kalākaua v roce1887násilím donucen přijmout ústavu, která omezila jeho pravomoci. V zemi došlo k povstání na jeho podporu, které vyčerpaný Kalākaua už jen sledoval. V roce1891zemřel. Krátce předtím pronesl slavnou větu „Vyřiďte mému lidu, že jsem se snažil. “

Po Kalākauaovi nastoupila jeho sestra Liliuokalani. V roce 1890 zrušilyUSAclo na cukr všem státům, což přivodilo Havaji, která dříve měla monopol, a především zdejším plantážníkům, ekonomické potíže. Havajská liga vedená plantážníky poté žádala USA o intervenci za účelem svržení královny Liliuokalani. V roce1892na území Havaje vstoupily americké jednotky. V lednu1893se Liliuokalani vzdala trůnu po dobytí jejího paláce. Havajská liga vyhlásila revolučníHavajskou republikua požádala USA oanexisvého území. K anexi Havajské republiky došlo v roce1898na základěNewlandsovy rezoluce.Státem USA se Havaj stala 21. srpna 1959.

Podrobnější informace naleznete v článkuHavajské ostrovy.
Havajské ostrovy

Největšímostrovemv Havajském souostroví je ostrovHavaj.Byl vytvořen splynutím dvou velkýchvulkánůMauna Kea(4207 m) aMauna Loa(4160 m). Se svým úpatím, které spočívá na mořském dně 5500 m pod hladinoumoře,je Mauna Kea horou s největší absolutní výškou na světě; výškový rozdíl mezi základnou a vrcholem je větší než výškaMount Everestunad mořskou hladinou. Mauna Kea jesopkav období klidu, snad vyhaslá. Naproti tomu Mauna Loa je jednou z nejčinnějších sopek na světě. Její nejaktivnějšísopouch,Kilauea,se nachází na jihovýchodnímsvahu.Obvodvnějšího okrajekalderyKilauea dosahuje 13 km.

Havajské ostrovy jsou souostroví mnoha ostrovů. Hlavní ostrovy však reprezentuje osm následujících (od severozápadu na jihovýchod):Niihau,Kauai,Oahu,Molokai,Lanai,Maui,KahoolaweaHavaj.Součástí souostroví a zároveň i státu Havaj jsou i tzv.Severozápadní Havajské ostrovy,což je řetězec malých neobydlených ostrůvků, který pokračuje od Kauai další stovky kilometrů na severozápad. Jedním z nich je iMidway,jenž jako jediný z nich nespadá do státu Havaj.

Obyvatelstvo

[editovat|editovat zdroj]

Podlesčítání lidu z roku 2010zde žilo 1 360 301 obyvatel.[3]Havaj představuje jeden ze čtyř států USA, kdenehispánštíbělošinepředstavují většinu obyvatelstva. Má největší podíl obyvatelstvaasijského původua nejvyšší podílmíšencůmezirasamize všech států USA. K předkům mezi původními obyvateli ostrovů se hlásí něco málo přes 22 % obyvatel.

V roce 1970 tvořili běloši 38,8% obyvatel Havaje a Asiaté a Pacifičtí ostrované 57,7%.[4]

Rasové složení

[editovat|editovat zdroj]

Obyvateléhispánského nebo latinskoamerickéhopůvodu, bez ohledu na rasu, tvořili 8,9% populace.[3]

Náboženství

[editovat|editovat zdroj]
Kostel z 19. století v Honolulu

Většina obyvatel se hlásí kekřesťanství.Nejvíce jeprotestantů,kteří jsou ovšem roztříštěni do řady malýchcírkvíadenominací(největší protestantskou církví jeUnited Church of Christ,k níž se hlásí asi 3 % obyvatel), takže největší organizovanounáboženskouskupinu představujeřímskokatolická církev.

Zajímavosti

[editovat|editovat zdroj]
KrálKamehameha I.a velitel ruské expedice kolem světaOtto von Kotzebueroku 1816

Havajané praktikovalilidské obětibohům. Jako oběti sloužili otrocikauwanebo váleční zajatci.

Kamehameha I.vedl války za sjednocení všech ostrovů pod svou vládou. Ve válkách proti vládcům ostatních ostrovů zaměstnal evropské žoldnéře v čele s Johnem Youngem a Isaacem Davisem, kteří pro něho vybudovali loďstvo evropského typu. V roce 1790 byla armáda jeho protivníka zničena při výbuchu sopkyKilaueaa po bojovnících zbyly jen otisky stop. Po invazi na ostrov Oahu roku 1795 se v závěrečné bitvě mnoho poražených bojovníků vrhlo z útesu nebo bylo vytlačeno přes jeho okraj.[6]V roce 1898 nalezli dělníci při stavbě silnice pozůstatky 800 bojovníků poražené armády.

PatronemHavaje jesvatýJozef de Veuster,známý jako otec Damien nebo Otec malomocných,belgickýkatolickýmisionář,který zde v letech18641889působil a postupně se soustředil na práci mezi nakaženýmimalomocenstvím.Sám se posléze touto nemocí nakazil a zemřel. Je jednou z nejváženějších osobností historie Havaje a jeho sochy v nadživotní velikosti stojí před sídlem vlády Havaje a předKapitolemveWashingtonu.

V silniční síti Havaje existují dálnice H-1, H-2 a H-3,[7]které mají přídomek „mezistátní “, přestože Havaj s žádným jiným státem nesousedí.

Mottem státu je „Ua mau ka ea o ka ʻĀina i ka pono. — The life of the land is perpetuated in righteousness. “(tj.Život [rovněž - samostatnost] země se udržuje dodržováním práva [spravedlnosti].), květinou je žlutý ibišek, stromemtungovník molucký,ptákemberneška havajskáa písníHawaii Ponoi.[8]

Na vlajce Havaje, jako jediného státu USA, se nachází ivlajka Spojeného království.

V roce1868došlo na ostrověHavajik nejsilnějšímu a nejsmrtelnějšímu zemětřesení v historii celé Havaje o síle 7,9.[9]

OstrovNiihaukoupila roku 1864 od havajského krále Novozélanďanka skotského původu Elisabeth Sinclairová-Robinsonová. Rodina Robinsonů, která ostrov vlastní, vydala zákaz vstupu cizích osob, kromě původních ostrovanů a jejich nejbližších příbuzných.[10]

Asi čtyřicet soukromých velkých vlastníků havajské půdy, kteří jsou skoro všichni potomci bílých protestantských misionářů, vlastní přibližně polovinu půdy na ostrovech Oahu, Kauai, Maui, Molokai a Havaj.[10]

Několikseparatistickýchskupin prosazuje havajskou nezávislost. Havajští separatisté neuznávajíanexiHavajeSpojenými státy na základěNewlandsovy rezolucez roku 1898. Jedná se především o domorodé Havajany, kteří usilují o obnovu Havajského království.[11]

  1. Table 1. Annual Estimates of the Resident Population for the United States, Regions, States, and Puerto Rico: April 1, 2010 to July 1, 2016 (NST-EST2016-01)[online].United States Census Bureau,Population Division, 2016-12 [cit. 2017-01-13].Dostupné online.(anglicky)
  2. General Coastline and Shoreline Mileage of the United States[online]. Noaa.gov [cit. 2017-01-13].Dostupné online.(anglicky)
  3. abUnited States Census Bureau,sčítání z roku 2010[online]. American FactFinder.Dostupné online.
  4. Population Division, Laura K. Yax.Historical Census Statistics on Population Totals By Race, 1790 to 1990, and By Hispanic Origin, 1970 to 1990, For The United States, Regions, Divisions, and States[online]. [cit. 2018-04-06].Dostupné v archivupořízeném dne July 25, 2008.
  5. Mauna Kea: věda a posvátno v dialogu:Náboženský infoservis,18. 12. 2023
  6. Miloslav Stingl,Smrt v ráji, 1988. s. 91-94
  7. http:// fhwa.dot.gov/infrastructure/hawaii01.htm
  8. ROSS, Gregory.Cold War America.[s.l.]: Infobase Publishing, 2003. S. 308. (anglicky)
  9. DU NBA R, Paula. Significant Earthquakes Full Search, sort by Date, Country.ngdc.noaa.gov[online]. [cit. 2017-12-15].Dostupné online.
  10. abHavajské návraty ke kořenůmArchivováno7. 4. 2018 naWayback Machine.. Koktejl. 2004 / 05.
  11. Kdo chce zdrhnout strýčku Samovi: Separatistické tužby ve Spojených státech.Tiscali.cz. 11. července 2016.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]