Přeskočit na obsah

Henry Moore

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Henry Moore
Moore na fotografii Allana Warrena v roce 1973
Moore na fotografiiAllana Warrenav roce1973
Narození30. července1898
Castleford
Úmrtí31. srpna1986
Much Hadham
Místo pohřbeníKatedrála svatého Pavla
NárodnostAngličan
VzděláníRoyal College of Art,Londýn
Alma materRoyal College of Art
Castleford Academy
Leedská umělecká univerzita
Povolánísochař, pedagog
Manžel(ka)Irina Radetsky
HnutíUnit One, Seven and Five Society
Významná dílaReclining Figure(Ležící postava) 1930;King and Queen(Král a královna) (1952/1953);Three Forms Vertebrae(Tři formy obratle) (1978/1979)
MecenášBritish Council
OvlivněnýMichelangelo Buonarotti,Constantin Brâncuși,mimoevropské umění
Vliv naAnthony Caro, Phillip King, Isaac Witkin
OceněníŘád společníků cti,Řád Za zásluhy (Velká Británie),Řád čestné legie
Webová stránkawww.henry-moore.org
Citát
Lidská postava je to, oč se co nejhlouběji zajímám, ale zákony tvaru a rytmu jsem našel při studiu přírodních objektů, kamenů, skal, stromů, rostlin atd.
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Logo WikicitátůcitátynaWikicitátech
Seznam dělv databáziNárodní knihovny
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Henry Moore(30. července1898,Castleford,Yorkshire31. srpna1986,Much Hadham,Hertfordshire) byl anglickýsochařakreslíř.Je známý především svými velkými figurálními plastikami, které jsou umístěny ve veřejném prostoru v různých částech světa. Většinou jde o silně stylizovaná zpodobnění lidského těla, typický je například námět „matka a dítě “nebo „ležící figura “. Kromě krátkého období v padesátých letech, kdy Moore vytvářel rodinná sousoší, modeloval převážně ženské figury.

Narodil se vCastlefordunedalekoLeedsuv hornické rodině jako sedmé z osmi dětí. Moorův otec Raymond Spencer Moore se na šachtě vypracoval z havíře až na jedno z méně významných vedoucích míst. Usiloval o to, aby žádný z jeho synů nemusel zakusit práci v dole, což se mu podařilo. Byl to přesvědčenýsocialistaa toto rodinné zázemí se promítlo i do synova názoru na svět. Během studia na střední škole v Castlefordu Moora dva z jeho učitelů podporovali v zájmu o výtvarné umění, zejména o sochařství. Po maturitě roku1915začal učit jako "student teacher" na téže škole, kde odmaturoval.[1]V létě1917narukoval a hned v listopadu byla jeho jednotka nasazena na francouzské frontě. Moore se zúčastnilbitvy u Cambrai,ale byl zasažen nervovým plynem. Vrátil se doCardiffu,kde následujícího roku prošel školením na instruktora pro bojbajonetem.V roce1919byl demobilizován a v září téhož roku nastoupil doLeeds College of Art,kde po dva roky studoval kresbu.[2]

V roce1921se začal věnovat oboru, díky kterému je považovaný za jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století: sochařství. Získal stipendium naRoyal College of ArtvLondýně,studium zakončil v roce1924.Mezitím odjel v květnu1922doPaříže.Kromě tamních muzeí navštívil iAuguste Pellerina,vlastnícího velkou sbírku obrazůPaula Cézanna.Po ukončení studia začal na svéalma materučit, zprvu jako asistent sochaře Ernesta Cola. V roce1925odjel na studijní cestu doItálie.

Král a královna,Perry Green

Poprvé ukázal své dílo na veřejnosti roku1926v rámci skupinové výstavy v St George's Gallery v Londýně. O dva roky později už následovala první samostatná výstava, a to ve Warren Gallery ve stejném městě.[3]Roku1928poznal svou budoucí ženu Irinu Radetzkou (19071989),ukrajinskoustudentku malby na škole, kde sám vyučoval. Vzali se o rok později a nastěhovali se dolondýnskéčtvrtiHampstead.Až v roce1946se jim narodil jediný potomek, dcera Mary.

Moore se rovněž připojoval k anglickým tvůrčím skupinám. Roku1930,kdy poprvé – spolu sJohnem SkeapingemaJacobem Epsteinem– zastupovalVelkou BritániinaBenátském bienále,se stal členem skupiny malířů a sochařůSeven and Five Societya o tři roky později vstoupil do skupinyUnit One.Obě uskupení si kladla za cíl vystupovat proti konzervativnímu pojetí umění. V lednu1931rezignoval Moore na výuku na Royal College of Art. Pedagogickou dráhu však nepřerušil na dlouho. Ještě na podzim téhož roku se stal vedoucím nově zřízené katedry sochařství naChelsea School of Art.[4]V té době si zakoupil venkovský dům ve vsi Barfrestone vhrabstvíKent,roku1935ho zaměnil za usedlost Burcroft u Kingstonu rovněž v Kentu. Patřilo k ní 20hektarůpůdy, na níž mohl Moore instalovat své sochy v přírodě a rovněž uskladňovat materiál.[5]

Ležící postava,Yorkshire Sculpture Park

Rok1936byl pro Moora úspěšný. Především se prosadil vUSA.ŘeditelMuzea moderního uměnívNew YorkuAlfred Barrho zahrnul mezi umělce vystavující v rámci jeho projektu "Cubismus and Abstract Art" a zakoupil pro muzeum jeho plastikuDvě formy.V únoru téhož roku se účastnil putovní výstavy "Abstract and Concrete", zahájené vOxfordu,a v červnu presentoval své dílo v rámci výstavy "International Surrealistic Exhibition", kterou vLondýnězahajovalAndré Breton.A konečně se v tomto roce stal jeho asistentem později významný modernistický sochařBernard Meadows.[6]O tom, že Moore se jednoznačně nepřimykal k žádnému soudobému uměleckému směru, svědčí fakt, že rok nato vyšel jeho článek a reprodukce soch v knizeCircle: An International Survey of Constructivist Art.Publikace soustřeďovala práce konstruktivistických umělců, editorem bylNaum Gabo.Moore se tak v průběhu jediného roku zúčastnil projektů, v jejichž rámci se prezentovalkubismus,surrealismusikonstruktivismus.V témže roce1937navštívilPabla Picassa.

V důsledku vypuknutí2. světové válkybyla škola v Chelsea, kde Moore učil, evakuována. Moore kreslil sugestivní obrazy lidí tísnících se v londýnských protiletadlových krytech, na základě čehož ho ředitelNárodní galerieKenneth Clarkjmenoval oficiálním válečným umělcem. V roce1940zakoupil usedlost Hoglands v Perry Green poblíž města Much Hadham, kde dnes sídlí Moorova nadace. Roku1942navštívil doly v rodném Castlefordu, kde z pověření Válečného uměleckého poradního sboru kreslil pracující havíře.

Velký totem,Norimberk

Když válka skončila, odjel doPaříže,kde navštívil sochařeConstantina Brâncușiho.Roku1946uskutečnil dvě velké retrospektivy v USA a v Austrálii za podporyBritish Council,což je mezinárodní organizace Spojeného království pro navazování kulturních vztahů. NaBenátském bienálev roce1948získal cenu za sochařské dílo. Roku1951se jeho asistentem stalAnthony Caro,později proslulý anglický abstraktní sochař. Později se však jejich cesty rozešly a Caro stál včele mladých sochařů, kteří Moora kritizovali jako málo moderního a inovativního autora. V části umělců také vyvolal roku1967odpor nakonec nerealizovaný plán vytvořit v rámciTate Gallerysamostatnou Moorovu galerii.

Po válce se Moore stal uznávaným anglickým umělcem a žijícím klasikem zároveň. Tvořil stále, takřka každoročně se doma i v zahraničí pořádaly výstavy jeho díla, ani o zakázky neměl nouzi. Zároveň se stal členem mnoha komitétů a institucí a nositelem nesčetných vyznamenání. Mj. byl v letech19481971členem Royal Fine Arts Commission (Královská komise pro krásná umění),19551974zasedal vdozorčí raděNárodní galerie,1958byl zvolen předsedou výboru PamátníkuOsvětim.Stal sečestným doktoremna mnoha univerzitách. Roku1955obdržel od královnyAlžběty II.Řád společníků cti;1963byl vyznamenánŘádem Za zásluhy,který může vlastnit jen 24 žijících osob;1968se stal nositelemErasmovy ceny;1972získal italský řádCavaliere di gran croce,1980německýBundesverdienstkreuz.V roce1984ho v Perry Green navštívil francouzský presidentFrançois Mitterranda udělil muŘád čestné legie.Oslava Moorových osmdesátin se v Anglii stala celostátní událostí.[7]Ještě za svého života, v roce1977,založil umělec "Henry Moore Foundation", která sídlí v Perry Green. Jedná se o jeho bývalé sídlo, obsahující kolekci Moorových plastik a veřejně přístupnou knihovnu. Nadace podporujecharitativníprojekty. Moore zemřel31. srpna1986.Pohřben je v Perry Green.

Rodina,Tate, Londýn

Moorova tvorba, podobně jako dílo jeho současniceBarbary Hepworth,představuje skutečný převrat v anglickém sochařství, jež se do té doby pohybovalo v podstatě spíše v zajetíakademismu.Moore reflektoval důležitou vlnunovoprimitivismu,která se zvedla ve vůdčích pařížských ateliérech už v prvním desetiletí minulého století a byla společným základem zrodu řady moderních uměleckých směrů včetněkubismu.Jeho témata jsou vlastně zcela tradiční, ale viděná nekonvenčním způsobem. Moorovy první plastiky nepřesahovaly padesát centimetrů, přesto působily monumentálně.

Po většinu času, kdy byl Moore umělecky aktivní, na něj mělo postupně vliv množství podnětů. Nejvíc na něj zapůsobilMichelangelo,naučil se ale také mnoho od moderních výtvarníkůBrâncușiho,Arpa,Archipenka,Gaba.Mimořádný byl také vliv plastiky předkolumbovskéhoMexikaa později iantickéřecké plastiky.[8]

Hlubokou stopu v Moorově mysli zanechaly frontové zážitky z1. světové války.Ve 20. letech bylo společenské klima vAngliido značné míry určováno četbou autorů jako byliThomas Stearns Eliot(Pustá země) neboVirginie Woolfová(Paní Dallowayová), kteří válečnou deziluzi zachytili literárním způsobem. Prázdný výraz v očích Moorových soch z poloviny 20. let skutečně připomíná tváře lidí, přivedených na okraj šílenství v důsledku válečných prožitků.[9]I pozdější kompozice, v nichž je tělo rozloženo do několika fragmentů, je odrazem zmrzačených údů spatřených za války. Logickým důsledkem Moorova válečného prožitku byl jehopacifismusa angažmá vmírovém hnutí.

Žena s draperií,Melbourne

Od dvacátých let vytvářel sochy určené pro umístění dokrajinya jako první z britských sochařů je také vplenérutesal do kamene. Od roku1923rozvíjel v různých variantách především tři základní témata: matka s dítětem, ležící figura a kombinace vnitřní a vnější formy. Ve třicátých letech věnoval pozornost přírodninám, oblázkům, mušlím a kostem, s nimiž se setkával na toulkách po mořském pobřeží, kde přírodní tvarování zeměpřílivem a odlivemzanechávalo mnoho bizarních dokumentů. Tady viděl Henry Moore poprvé děravé kameny, vymleté vodou, které mohutně zapůsobily na jeho představivost. Klíčovým problémem pro něj bylo řešení problému vnitřního prostoru a prolínání vnějších a vnitřních forem.[10]Vytváří proto sochy, jejichž hmota je narušena dutinami nebo uvnitř kterých jsou natažené struny. Moorovo dílo je jen obtížně zařaditelné: Prolíná se v něm zároveň figurativní, abstraktní i surrealistický formální rejstřík.[11]

Výzdoba metra

[editovat|editovat zdroj]

Roku1928přijal Moore zakázku na figurální výzdobu budovymetrau kostela St. James vLondýně,kde vytesal reliéfní figuru Západní vítr; tesal tak hluboko, jak to jen šlo, aby se co nejvíce přiblížil volné soše.

Tři stojící motivy,Otterlo, Nizozemsko

Moorovy kresby tvoří zvláštní kapitolu v jeho díle. Je možné je rozdělit na přípravné kresby k sochám a na samostatná výtvarná díla, k nimž patří hlavně jeho kresby z války. Moore se domníval, že bez perfektní znalosti lidského těla a jeho zvládnutí kresbou nelze nic vytvořit. Proto u něho najdeme realistickéakty,ale i studie, ve kterých se snaží vytvořit nová umělecká „těla “sestavená z některých základních prvků.

V letech19401942,kdy byl oficiálně jmenován „válečným umělcem “, provedl svůj slavný cyklus kreseb z londýnských krytů za leteckých náletů. Vycházely z vizuálních zážitků získaných ve stanicích metra, přeměněných za bombardování Londýna v protiletecké úkryty. Moorovy kresby nejsou realistické, nicméně velmi sugestivně vystihují ve spících nebo mateřských postavách, ztrácejících se v temnotě podzemních chodeb, tiché odhodlání přežít ve stínu smrti. Téma války se ještě později projevilo v sérii plastik dutých hlav z kovových pásků.

Výběr významných plastik

[editovat|editovat zdroj]
Maska,Tate, Londýn
  • Matka a dítě,horntonský kámen, výška 63,5 cm, 1924/1925, Manchester, Manchester City Art Gallery
  • Polopostava,litý beton, výška 38,8 cm, 1929, Londýn, The British Council
  • Pták a vejce,alabastr, délka 55,9 cm, 1934, New Haven, Yale Center for British Art
  • Helma,bronz, výška 29,2 cm, 1939/1940, Perry Green, The Henry Moore Foundation
  • Tři hroty,litina, délka 20 cm, 1939/1940, Perry Green, The Henry Moore Foundation
  • Vzpřímená vnitřní/vnější forma,jilmové dřevo, výška 261,6 cm, 1953/1954, Buffalo, Albright-Knox Gallery
  • Padající bojovník,bronz, délka 147 cm, 1956/1957, Liverpool, Walker Art Gallery
  • Ležící postava,jilmové dřevo, délka 261,5 cm, 1959/1964, Perry Green, The Henry Moore Foundation
  1. Lewison, Jeremy,Henry Moore 1898–1986,Taschen, Köln 2007, s. 8,ISBN978-3-8228-5330-6(dále jen Lewison)
  2. Walther, Ingo F.,Umění 20. století,Taschen/Slovart, Praha 2011, s. 775,ISBN978-80-7391-572-8
  3. Lewinson, s. 93
  4. Lewison, s. 31
  5. Lewison, s. 39
  6. Lewison, s. 33
  7. Lewison, s. 94–95
  8. Lynton, Norbert,Umění 19. a 20. století,Artia, Praha 1981, s. 142
  9. Lewison, s. 17–21
  10. Huyghe, René (ed.),Encyklopedie umění nové doby,Odeon, Praha 1974, s. 370
  11. Pijoan José,Dějiny umění,sv. 10, Odeon, Praha 1984, s. 85
  • Berthould, Roger,The Life of Henry Moore,Giles de la Mare, London 2003,ISBN978-1-900357-22-7
  • Hedgecoe, John,A Monumental Vision: The Sculpture of Henry Moore,Collins & Brown, London 2003,ISBN978-1-84340-046-2
  • Hofmann, Werner (ed.),Henry Moore. Schriften und Skulpturen,Fischer, Frankfurt am Main 1959
  • James, Philip (ed.),Henry Moore on Sculpture,Macdonald, London 1966
  • Neumann, Erich,Archetypal world of Henry Moore,Princeton University Press 1985,ISBN978-0-691-09702-2
  • Stallbrass, Julian,Henry Moore Mother and Child,Henry Moore Foundation, Much Hadham 1992 (výstavní katalog)

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]