Přeskočit na obsah

Herbert George Wells

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Herbert George Wells
Herbert George Wells (1920)
Herbert George Wells (1920)
Rodné jménoHerbert George Wells
Narození21. září1866
Bromley
Úmrtí13. srpna1946(ve věku 79 let)
Londýn
Příčina úmrtínádor jater
PseudonymH. G. Wells
Povoláníhistorik,romanopisec,novinářapovídkář
Alma materRoyal College of Science
Londýnská univerzita
Žánrvědecká fikce,biografieaesej
Tématascience fiction,společenskéromány,filozofickáahistorickádíla
Významná dílaDějiny světa
Stroj času
Neviditelný
Ostrov doktora Moreaua
Válka světů
…více naWikidatech
OceněníScience Fiction and Fantasy Hall of Fame(1997)
Politická příslušnostLabouristická strana
Manžel(ka)Isabel Mary Wells(1891–1894)
Amy Catherine Robbinsová (1895–1927)
Partner(ka)Alice Cholmondeley (1910–1913)
Odette Keun
M. I. Zakrevskaia Benkendorf-Budberg
Margaret Sangerová
Rebecca Westová
Amber Reeves Blanco White
DětiAnthony West
G. P. Wells
Frank Wells
RodičeJoseph WellsaSarah Neal[1]
PříbuzníFrancis Charles WellsaFrederick Joseph Wells(sourozenci)
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Logo Wikimedia CommonsgalerienaCommons
Logo Wikizdrojůpůvodní textynaWikizdrojích
Logo WikicitátůcitátynaWikicitátech
Seznam dělvSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Herbert George Wells(21. září1866Bromley13. srpna1946Londýn),[2]obvykle psanýH. G. Wells,byl anglickýspisovatel.Společně sfrancouzskýmspisovatelemJulesem Vernemje nazýván „otec science fiction“.[3]Do jeho knih se však výrazně promítly také jehosocialistickénázory, takže mnohá jeho díla lze považovat za sociálně vědeckéutopie.Tento rys jeho tvorby, tj. odklon od beletristické tvorby k tvorběfilosofickéa sociální, začal postupně převládat zhruba od roku1905.Je po něm nazván kráterH. G. Wellsnaodvrácené straně Měsíce.[4]

Yousuf Karsh:Herbert George Wells v roce1943
Frederick Hollyer:H. G. Wells, 1890

Život[editovat|editovat zdroj]

Dětství[editovat|editovat zdroj]

Wells se narodil21. září1866vBromley,Atlas House, 47 High Street[2](tehdyhrabstvíKent,dnesVelký Londýn) ve velmi chudé rodiněnižší střední třídyjako čtvrté a poslední dítě. Říkali mu „Bertie “. Wellsova matka, Sarah Neal, byla původně služka (komorná) a později hospodyně (panská) a její příjem byl dlouho hlavním příjmem rodiny. Zdědila také malý obchůdek s porcelánem a sportovními potřebami, ale ten byl prakticky nevýdělečný, takže v něm byl za prodejní pult postaven už v sedmi letech sám „Bertie “. Wellsův otec, Joseph Wells, se nechával najímat jako zahradník, v době Bertieho narození si však přivydělával především hranímkriketuv týmu hrabství Kent, v němž byli zkušení nadhazovači a pálkaři odměňováni penězi pocházejícími jednak z dobrovolných příspěvků a jednak od menších anglických klubů, u nichž se hrály zápasy.[5]Matka bylaprotestantka,otecvolnomyšlenkářa jejich vztahy nebyly nikdy příliš ideální.

V roce1874si „Bertie “zlomil nohu a několik týdnů, kdy byl upoután na lůžko, strávil čtením knih, především z místní knihovny, které mu nosil otec a sousedé. „Bertie “četbě propadl a od té doby datují životopisci jeho intenzivní zájem o literaturu.[2]Později téhož roku se stal žákem soukromé Obchodní akademie Thomase Morleyho (založené v roce1849,poté, co předchozí Morleyho škola zbankrotovala). Škola byla špatná, výuka nevyrovnaná, dle Wellse zaměřená hlavně na cizelování krasopisu a třídění účetních položek.

V roce1877si zlomil nohu ve stehnu Joseph Wells, což ukončilo jeho dráhu kriketového hráče, a musel si za pult rodinného krámku stoupnout sám. Rodina se ocitla ve svízelné finanční situaci. V říjnu1879mu matka opatřila místo pomocného učitele – studenta vyučujícího mladší žáky, na Národní škole vsomersetskémWookey,kde dělal v té době její vzdálený příbuzný Arthur Williams krátce ředitele. V prosinci byl ovšem Williams propuštěn, neboť jeho předchozí kvalifikace učitele vZápadní Indiibyla shledána pro ředitelování jako nedostatečná, a s ním se ocitl bez místa i Wells.[6]

Matka se v roce1880nechala zaměstnat jako hospodyně ve známém venkovském sídleUpparkvSussexu,ovšem s podmínkou, že u sebe nebude mít rodinu. Manželství Sarah a Josepha ale už v této době stejně nefungovalo, a ač se nikdy nerozvedli, nadále se prakticky nestýkali. I přes matčinu podmínku Wells po ztrátě místa za matkou přijel, nakonec byl v Upparku tolerován a vracel se tam vždy, když mu něco nevyšlo, jak sám říkal: „jako falešný pětník“.Uppark byl pro Wellse i jinak důležitý. Měl velkolepou knihovnu a Wells se zde seznámil s mnoha klasickými díly, napříkladPlatónovouknihouÚstavaneboUtopiíThomase Mora.

V roce1880se Wells v městečkuMidhurstnedaleko Upparku učil drogistou, pak o něj bylo krátce postaráno jako o žáka vinternátumístníhogymnázia(Midhurst Grammar School) a nakonec ho dala matka, považující stálou práci v obchodě za maximální vrchol kariéry, do učení na obchodního příručího ve velkém obchodu se suknemHyde's Drapery EmporiumvSouthsea.[6]Tyto roky považoval Wells za nejnešťastnější léta svého života a byly inspirací k sociálně-kritickým románůmThe Wheels of ChanceaKipps.

Mládí[editovat|editovat zdroj]

V roce1883Wells matku přesvědčil, aby ho vzala definitivně z učení, a vrátil se zpět na gymnázium vMidhurstu,nejprve jako student, pak jako pomocný učitel. Následující rok strávil intenzivním studiemlatiny,chemie,matematikya dalšíchpřírodních věd,ke složení zkoušek na Normal School of Science (dnes částImperial College London) vSouth Kensingtonu,kam se dostal v roce1884.[5][6]Tím získal nárok na státnístipendium,jímž tehdy britská vláda podporovala studentytechnikya přírodních věd, a tedy i šanci vymanit se z mezí svésociální vrstvy.

Do roku1887zde studovalzoologiiabiologii,jeho učitelem byl iThomas Henry Huxley,slavný biolog, agnostik aevolucionista,zvaný „Darwinůvbuldog“(možná spíše „Darwinův biřic“). Stipendium měl 21 šilinků (1 guinea) týdně. Většina dělnických rodin tehdy měla kolem 10 šilinků na týden pro celou domácnost.[7]Přesto Wells ve svém životopise [8]vzpomíná na neustálý hlad a na dobových fotografiích skutečně vypadá, jako by trpělpodvýživou.

Začal však žít bohatým společenským i tvůrčím životem. Zapojil se do diskusních kroužků (Debating Society), založil s přáteli školní časopisThe Science School Journal,v němž zveřejnil i svou první povídku o cestování v časeThe Chronic Argonauts(VěčníArgonauti,1888), pravidelně navštěvovalFabiánskou společnost(vzniklou v roce1884) a veřejné přednášky vKelmscott Manor(též Kelmscott House – dům spisovateleWilliama Morrise). Poslední dvě společenství měly zásadní vliv na Wellsův příklon k myšlenkámsocialismu.

Výsledkem roztříštěnosti jeho zájmů bylo nesložení zkoušek zgeologiea ztráta stipendia. Byl zcela bez příjmů. V roce1887odjel doWrexhamuv severnímWalesu,kde získal místo podučitele na Holt Academy. Zde utrpěl (prý následkem drsného faulu) přiragbyovémzápase těžké zranění ledviny a během dlouhodobé léčby mu zjistili ituberkulózu.S tuberkulózou nemohl vyučovat a roku1888byl opět na mizině. Ujala se ho teta Mary, sestřenice otce, a poskytla mu útočiště ve svém domě. Její dceru, Isabel Mary Wellsovou (tedy svou sestřenici ze druhého kolene) si v roce1891vzal za ženu.

Když se Wellsův zdravotní stav zlepšil, nastoupil v roce1889jako učitel do malé veřejné školy Henley House School v Kilburnu (severozápadníLondýn). Jeho žákem zde byl i sedmiletýAlan A. Milne,pozdější autorMedvídka Pú,jehož otec byl ve škole ředitelem.[9][10]Zde získal čas doplnit si vzdělání večerním studiem na londýnské universitě, kde v r.1890získal titulbakalářev oboruzoologie.

Zároveň se objevila recidiva nedoléčené tuberkulózy a to znamenalo definitivní ukončení učitelské dráhy. Naštěstí právě v té době prudce stoupal zájem o jeho literární práce a Wells se mohl začít živit jako spisovatel.

Dospělost[editovat|editovat zdroj]

Jeho prvnímbestsellerembyloAnticipations(Tušení,1891),[11]původně vydávané na pokračování v časopiseThe Fortnightly Review.Dalším bestsellerem a zároveň prvním knižním vydáním H. G. Wellse bylStroj času(The Time Machine,1895), jímž se stal prakticky přes noc světovým autorem. Druhý románOstrov doktora Moreaua(The Island of Doctor Moreau,1896) však vzbudil zcela odmítavé reakce.Kritikaromán odsoudila jako kruté a hnusné dílo, noviny otiskovaly pobouřené dopisy a odmítavépetice.Třetím románemNeviditelný(The Invisible Man,1897) však Wells potvrdil svou ojedinělost a definitivně se etabloval v literární špičce. Společnost se mu povedlo rozpoltit ještě jednou, společensko-kritickým románemAnna Veronika – příběh moderní lásky(Ann Veronica,1909), jehož hlavní hrdinka, panna z dobré rodiny, odmítne poslušnost rodičům, nechce se vdát a než aby o svém životě nechala rozhodovat druhé, raději opustí domov, aby se mohla svobodně rozhodnout pro partnera, po kterém touží i tělesně.

Již několik týdnů po Wellsově svatbě s Isabel Mary jej žena přistihla při nevěře se studentkou Amy Catherine Robbinsovou (přezdívanouJane). Následoval rozvod, tehdy výjimečná událost a společenský skandál. Táhl se několik let. V r. 1895 si konečně Wells vzal Amy za ženu[12]a měl s ní dva syny: George Philipa (zvanéhoGip,19011985) a Franka Richarda (1903?). Amy zůstala Wellsovou ženou až do své smrti v roce1927.

Wells ovšem ani nadále nebyl vzorem věrnosti a proto měl ještě dvě další děti: Annu-Jane (1909–?) se spisovatelkouAmber Reeves(s jejímiž rodiči se kdysi poznal veFabiánské společnosti), a syna jménem Anthony West (19141987), se spisovatelkou a feministkouRebeccou Westovou,o celých 26 let mladší než sám Wells.[13]

Za prokázané se považují i jeho milostné vztahy k dalším ženám, jako byly např.: americká bojovnice za antikoncepciMargaret Sangerová,[14]spisovatelkaElizabeth von Arnim,žurnalistka Odette Keun a ruská šlechtična (a špionka)Moura Budberg.

Nikdy jsem nebyl velký milovník (amorist),“napsal Wells ve svém životopise,[8]nicméně několik žen jsem miloval opravdu hluboce.

Politika[editovat|editovat zdroj]

Při hodnocení života a díla H. G. Wellse hrají pro většinu komentátorů velikou roli jeho politické názory, zvláště pak vztah ksocialismu.Wells ostře vnímal sociální rozdíly a napětí v tehdejšíbritskéspolečnosti. I proto byl později v bývalýchsocialistických státech,zvláště vSovětském svazuoznačován (a tedy i knižně vydáván) jako příznivec socialismu sovětského typu, který jen nebyl schopen pochopit zákonitosttřídního bojea nutnost změny společenského zřízenírevolucí.[15]Wellsovy politické názory se však v průběhu jeho života vyvíjely a proměňovaly.

Fabiánství[editovat|editovat zdroj]

Zprvu byl ovlivněn především myšlenkamiFabiánské společnosti,která šířila teorii fabiánského socialismu (tedy, že pomocí postupných reforem zaniknekapitalismusa vzniknesocialismus), ale rozešel se s ní, neboť její činnost mu připadala málo radikální. Kritizoval ji i později, především za její špatné chápáníekonomikya vzdělávacích reforem.

Světový stát[editovat|editovat zdroj]

Jeho nejkonzistentnějším politickým názorem byla idea Světového státu, jehož vznik považoval zhruba od roku1900za nevyhnutelný. Očekával, že půjde o společensky plánovaný celek, který bude rozvíjet vědu, ukončínacionalismya umožní jednotlivcům růst na základě jejich zásluh a nikoliv původu. Ve své knizeIn the Fourth Year(Ve čtvrtém roce– rozumí se ve čtvrtém roceprvní světové války,1918), navrhuje, aby každý národ světa na základědemokratickýchvoleb a proporcionálního zastoupení delegoval své zástupce (volitele, podobně jako státyUSApři prezidentských volbách) doSpolečnosti národů[16]Toto mezinárodní společenství staví pak do kontrastu vůčiimperialismu,a to nejen vůči tomu německému, s nímž se právě válčilo, ale i "vlídnějšímu" imperialismu britskému či francouzskému.[17]

Komunismus[editovat|editovat zdroj]

Poříjnové revolucise Wellsovy hodnoty a politické ideály dostávaly vanglosaskémsvětě pod stále ostřejší kritiku.[18][19]Nedostatek informací o vývoji vsovětském Ruskuho v roce1920vedl k rozhodnutí navštívit ho osobně. Jako již věhlasný světový spisovatel se stal osobním hostemMaxima Gorkého,jeho prostřednictvím se setkal s vůdcem revoluceLeninem.Z Wellsovy knihyRussia in Shadow(u nás tradičněRusko v mlze,lépe však asiRusko ve stínučiStíny Ruska,1920) vyplývá, že na něj zpočátku působily vize o zlepšení sociálních podmíneknejnižších tříd,a Lenina vnímal jako sílu, která by mohla vést k onomu druhu "plánovaného světa", v nějž doufal.

V cyklu článků o této cestě, z nichž později knihaRussia in Shadowvznikla, a které vycházely na přelomu dvacátých let v listuThe New York Timespíše, že by panu Leninovi přál, aby se jeho vize uskutečnily, nicméně on sám v jejich realizaci příliš nevěří.

Podobně rozporuplný náhled jako na Lenina měl i naStalina,s nímž se setkal23. července1934.Wellse interview, vedené prostřednictvím tlumočníka (Stalin žádný cizí jazyk neuměl), uvedlo do rozpaků. Nejdříve opatrně tvrdil, že nejasnost rozhovoru mohla být způsobena špatnou kvalitou tlumočníka, v levicově zaměřeném časopisuNew Statesmanprohlásil: „Nikdy jsem nepotkal spravedlivějšího, upřímnějšího a čestnějšího muže,“a „Stalinův zlověstný image je neobjektivní nebo zkrátka falešný (unfair or simply false)“.Pak však zhodnotil Stalinovo vládnutí jako nesmírně rigidní, omezující nezávislost myšlení a nesměřující ke skutečné"Kosmopoli",v níž Wells doufal.[20]

Nakonec Stalina zavrhl zcela a spolu sHitleremse stal předobrazem jeho knihyThe Holy Terror(1939,do češtiny se obvykle překládá jakoSvatý teror,ale význam v angličtině je širší a hravější,The Holy Terrorje také někdy v češtině uváděn jakoDiktátor,pod názvemDiktátorovšem u nás vyšla iThe Autocracy of Mr Parhamz r. 1930, takže na zmatky v citacích buďme připraveni.)

Socialismus[editovat|editovat zdroj]

Již ve dvacátých letech se Wells označil za antimarxistického socialistu a později dokonce prohlásil, že „by bylo lépe, kdyby seKarl Marxnikdy nenarodil “.

V roce1922naLondýnské universitěa v roce1923ve všeobecných volbách kandidoval zaLabour Party,byl však jen náhradníkem zesnulého příteleW. H. R. Riversea v samotné straně byla jeho podpora jen vlažná.

V závěrudruhé světové válkyspojenecké sílyzjistily, žejednotky SSsestavily tzv.Černou knihu,seznam intelektuálů a politiků, kteří měli být okamžitě zatčeni po plánovanéinvazi do Británie.Wells byl na jednom z prvních míst a to pro "zločinsocialismu".Nacistůmtéž vadilo, že byl v roce1934jakožto prezidentMezinárodního PEN klubuiniciátorem vyloučení německého PEN klubu z této organizace, poté, co německý PEN klub odmítl členství osobámneárijskéhopůvodu.[21]

Pesimismus[editovat|editovat zdroj]

Druhá světová válkabyla pro Wellse velikou osobní ranou nejen proto, že se splnily jeho nejčernější předpovědi (tanky, letecká bombardování, setření hranic mezi bojovými liniemi a zázemím, obrovské ztráty mezi civilisty, neúcta k životu jednotlivce, absolutnídiktatury), ale i pro naprosté selháníSpolečnosti národů,v níž viděl zárodek svého Světového státu.

Koncem války byl už Wellsův vliv na společenské dění a reálnou politiku minimální. Prohloubily sepesimistickéstránky jeho povahy a jeho posledním dílem byla knihaMind at the End of its Tether(S rozumem v koncích,listopad1945). Toto dílo bylo ovlivněno svržením prvníatomové bomby na Hirošimua je zároveň i jeho literárním a sociologickýmtestamentem.

Poslední léta[editovat|editovat zdroj]

Poslední léta života byl Wells zahořklý nejen vůči svému okolí, ale i vůči celé lidské společnosti. V knizeMind at the End of its Tether(S rozumem v koncích,1945) napsal, že nahrazení lidstva jiným živočišným druhem není zase až tak špatný nápad. Mj. ale trávil spoustu času i malichernými sousedskými spory a jeho společenský i literární kredit rychle upadal.[22][23][24]20. stoletíoznačil jako „Věk marnosti “(„The age of frustration “) a v předmluvě kThe War in the Air(Válka ve vzduchu,1941) prohlásil, že epitaf na jeho hrobě by měl znít: „Já jsem vám to říkal. Vy zatracení blázni!

Wells zemřel13. srpna1946vLondýněve svém domě na Hanover Terrace č. 3,Regent's Park,na blíže nespecifikované příčiny, zřejmě cukrovku či rakovinu jater. Byl zpopelněn v krematoriu Golders Green a jeho popel byl rozptýlen do moře. Wellsovo přání, týkající se epitafu, nebylo splněno. Na jeho domě v Regent's Parku je umístěna modrá pamětní deska.

Společenský život[editovat|editovat zdroj]

H. G. Wells byl důslednýmvegetariánema zásadním odpůrcemvivisekce.Byl jedním z prvních členů a v letech19331936prezidentemPEN clubu.Jakožtodiabetik[25]byl jedním ze zakladatelů společnosti Diabetes UK, společnosti pro výzkum, léčbu a zlepšení života lidí s cukrovkou.

Jeho zájem ouměníadesignse spojil spolitikou,když se v roce1914společně s několika dalšími osobnostmi podílel na vytvoření memoranda k Výboru pro obchod, v němž vyjádřili obavy o rozvoj britského průmyslového designu tváří v tvář zahraniční konkurenci a jejich návrhy byly přijaty, což vedlo k založení Asociace Designu a Průmyslu.[26]

Kontroverze[editovat|editovat zdroj]

Mimo politických zastával Wells i celou řadu dalších názorů, které vzbuzovaly, či dodnes vzbuzujíkontroverzníreakce.

Eugenika[editovat|editovat zdroj]

Wells je uváděn jako přízniveceugeniky.V diskusi sFrancisem Galtonem,spolutvůrcem teorie eugeniky, Wells prohlásil: „Věřím... že nikoli výběr těch nejúspěšnějších pro chov, ale sterilizace těch vadných je tou pravou možností jak zlepšit lidskou populaci.

Někteří doboví eugenisté dokonce hovořili o tom, že degenerovaná stvoření ve Wellsově románuStroj času(The Time Machine,1895), jsou jasným vyjádřením Wellsova názoru, kam dospěje vývoj lidského druhu bez eugeniky. Například ekonomIrving Fisherřekl v roce1912v projevu adresovanému společnosti Eugenics Research Association: "Nordická rasabuď vymizí, nebo ztratí svou dominanci – pokud ovšem celé lidstvo neklesne tak hluboko, aby se, jak to vypodobnil H. G. Wells, stalo kořistí nějakého méně zdegenerovaného druhu!"[27]

RománOstrov Doktora Moreaua(The Island of Doctor Moreau,1896) je ovšem možno interpretovat i jako varování před nepromyšlenými důsledky genetických experimentů.

Sionismus[editovat|editovat zdroj]

Doprvní světové válkybyl Wells mírným příznivcem vytvoření samostatnéhožidovského státu.Později se stal ostrým odpůrcem jakéhokolivsionistického hnutízcela zásadně. Vnímal ho jako povýšenecké aseparatistickéhnutí, v rozporu s jím prosazovanou vizí Světového státu. Nebyl ani příznivcem posilovánížidovské identityobecně, v některých utopických románech předpokládá, žeŽidése budou v budoucnosti zcelaasimilovat.[28][29][30]Je třeba podotknout, že v jeho představách budoucnosti neexistovaly jakékolivnacionalismy,jeho odpor proti sionismu pramení tedy z odmítání separatistických národních hnutí ze samé podstaty věci.

Wells versus Jules Verne[editovat|editovat zdroj]

Ačkoliv jsou Wells iJules Vernevždy uváděni společně jako otcové moderníhosci-fi,o osmatřicet let starší Verne neměl Wellse rád a jeho obrovský úspěch v něm budil nevoli a rivalitu. V jednom rozhovoru Verne prohlásil: „Dostávám knihy pana Wellse a přečetl jsem si je. Jsou velmi zvláštní a řekl bych, také velice anglické. Ale nevidím žádný důvod, proč by se jeho práce měly srovnávat s mými. Netvoříme stejným způsobem. Zdá se mi, že jeho příběhy se naprosto nezakládají na vědeckém podkladě. Ne, mezi jeho a mou prací není nic srovnatelného. Já tvořím na základech fyziky. On si vymýšlí. Já se na Měsíc dostávám na dělové kouli vystřelené z děla. Na tom není nic vymyšleného. On letí na Mars v lodi, kterou zhotovil z kovu a která nepodléhá zákonům zemské gravitace. To je opravdu zábavné! Ale ukažte mi takový kov! Ať pan Wells takovou loď vyrobí![31]

Podle statistik, oblíbených mezi fanoušky sci-fi, se ale ve20. stoletíuskutečnilo mnohem více předpovědí Wellse než Verna, ač mnoho vynálezů, o kterých píše Verne, bylo v jeho době již ve stádiu pokusů či přímo realizace, zatímco Wells předpověděl mnoho objevů, které nebyly v době jeho psaní ještě ani v plenkách.

Vyplněné vize[editovat|editovat zdroj]

Wells se skutečně v mnoha svých předpovědích trefil do černého. Jednou z těchto předpovědí je napříkladtank,který Wells popisuje velmi moderně v povídceObrněnci(The Land Ironclads,1903) a na jehož vývoj měl dokonce přímý vliv. Tanky byly do armádní výzbroje zavedenyWinstonem Churchillema poprvé byly použity15. září1916vbitvě na Sommě,kde však tragicky uvízly v blátě. Wells tehdy osobně kontaktoval Churchilla a podle jeho návrhu byly vylepšeny pojízdné pásy tak, aby se už nebořily.[31]

Z dalších vyplněných předpovědí je možno zmínit výrobusyntetických diamantůvThe Diamond Maker(Výrobce diamantů,publikováno1894,vyrábí se od r.1955),bezdrátový přenos pohyblivého obrazuvThe Crystal Egg(publikováno1897,realizováno r.1926),objev strategického radioaktivního materiáluvTono-BungayaThe World Set Free(publikováno1909a1914,realizováno1933,americký fyzikLeó Szilárddokonce prohlásil, že byl k bádání v tomto směru Wellsem přímo inspirován),moderní bojová letadlaakobercové náletyvA Dream of Armageddon(Sen oArmagedonu,publikováno1901,první bombardér těžší vzduchu je z roku1913) atd.[31]

Dílo[editovat|editovat zdroj]

Dílo Herberta George Wellse se dá rozdělit do tří velkých skupin: na díla z oblastiscience fiction,na společensko-kritickérománya na filozofickou, sociální a autobiografickou tvorbu.

Science fiction[editovat|editovat zdroj]

  • Stroj času(The Time Machine,1895), vědeckofantastický román o muži, který se přenesl do vzdálené budoucnosti (do roku 802 701), kde se setkal s lidskou rasou biologicky rozštěpenou na dva zcela odlišné a vzájemně nepřátelské poddruhy (obyvatelé povrchu Země, Eloánové, žijí rajským bezpracným životem, neboť je z podzemí zásobuje rasa Morloků, ti si však v noci vybírají mezi Eloány oběti ke svým lidožroutským hostinám).
  • Ukradený bacil a jiné prózy(The Stolen Bacillus and Other Incidents,1895), fantasticképovídky.
  • Ostrov doktora Moreaua(The Island of Dr. Moreau,1896) je vědeckofantastický román popisující biologické experimenty měnící zvířecí bytosti a přibližující je lidem a konflikty vyplývající z toho, že jejich osobnosti se jako celek neřídí lidskými schématy.
  • Neviditelný(The Invisible Man,1897), vědeckofantastický román líčící podivnou a tragickou životní dráhu mladého vědce, který se svým objevem neviditelnosti živé hmoty dostane do rozporu se zájmy společnosti a mravními zásadami lidstva.
  • Příběh Gottfrieda Plattnera a jiné povídky(The Plattner Story and Others,1897), povídky.
  • Třicet podivných příběhů(Thirty Strange Stories,1897), povídky.
  • Válka světů(The War of the Worlds,1898), snad nejslavnější Wellsův vědeckofantastický román popisující krvavou invazi mimozemšťanů zMarsunaZemi(román proslavila zejména rozhlasová dramatizaceOrsona Wellesez roku1938,při jejímž poslechu vypukla panika, protože děj byl považován za skutečnost).
  • Povídky prostoru a času(Tales of Space and Time,1899), povídky.
  • Až spáč procitne(When Sleepers Wake,1899), vědeckofantastický román.
  • První lidé na Měsíci(The First Men on the Moon,1901), vědeckofantastický román vyprávějící příběh inženýra Cavora a jeho vynálezu – kovu pohlcujícího gravitaci, díky němuž může uskutečnit kosmickou výpravu naMěsíca setkat se zde s jeho obyvateli. Jejich společnost je uspořádáním podobná mraveništi zkříženému s industriální společností a ukazuje úskalí absolutní specializace.
  • Dvanáct povídek a sen(Twelve Stories and a Dream,1903), povídky.
  • Pokrm bohů(The Food of Gods,1904), vědeckofantastický román.
  • Za dnů komety(In theDays of the Comet,1906), vědeckofantastický román.
  • Válka ve vzduchu(The War in the Air,1908), vědeckofantastický román.
  • Země slepců a jiné povídky(The Country of the Blind and Other Stories,1911), povídková sbírka. Titulní povídka popisuje v horách ztracenou vesnici, kde žijí jen slepci. Zbloudilý poutník se zamiluje do zdejší dívky, ale když s ní chce být, tak pouze za cenu vlastního oslepení. Plný smutku nakonec vesnici opouští, povídka poukazuje na nesmyslnost a slepotu diktatury.
  • Lidé jako bozi(Men Like Gods,1923), vědeckofantastický autopickýromán, vyprávějící o řadovém novináři a všedním člověku, který se sám bez rodiny vypraví na dovolenou, se svým vozem se pojednou octne na silnici divů, dojede po ní do Utopie a poznává v ní přednosti a blaho života v beztřídní společnosti.
  • Údolí pavouků(The Valley of Spiders,1930), fantastické povídky.
  • Podoba toho, co přijde(The Shape of Things to Come,1933), vývoj lidstva od roku 1933 až do roku 2106.

Společensko-kritické romány[editovat|editovat zdroj]

  • Láska a pan Lewisham(Love and Mr.Lewisham,1900), román němž v hlavní hrdina obětuje milostnému vztahu svou kariéru i přátele.
  • Kipps(1905), román o chudém chlapci, jemuž nečekané dědictví přináší několik chvil opojné radosti a vzápětí řadu trápení a starostí.
  • Příběh pana Pollyho(The History of Mr. Polly,1909), román líčí v řadě příběhů bezútěšný život a bankrot anglického maloměšťáka, zločin, jímž se vyprostí z nesnesitelného prostředí, a nový život, v němž najde splnění svých skromných tužeb.
  • Tono-Bungay(1909), jeden z nejzdařilejších autorových realistických románů, který vypráví o pomíjivosti podnikatelského štěstí a hledání životních hodnot.
  • Anna Veronika(Ann-Veronica,1909), nejkontroverznější autorův sociální román, jde o příběh moderní lásky, který vyvolal obrovský rozkol v řadách čtenářů i kritiky (mladá dívka z dobré rodiny odmítne poslušnost rodičům, nechce se vdát, chce se svobodně rozhodnout pro partnera, po kterém touží i tělesně, raději opustí domov, než aby nechala o svém životě rozhodovat druhé).
  • Manželství(Marriage,1912), satirický román.
  • Diktátor(The autocracy of Mr. Parham,1930), předobrazem diktátora v tomto románu byl Wellsovi nejenAdolf Hitler,ale iStalin,neboť Wells si přestal dělat o podstatěsocialismuvSovětském svazujakékoliv iluze.
  • Není nad opatrnost(You Can't Be Too Careful,1941), v podstatě kritický životopis anglického maloměšťáka.

Filozofická, sociální a autobiografická tvorba[editovat|editovat zdroj]

  • Tušení(Anticipations,1901), dílo ovlivněné myšlenkamieugeniky,z dnešního pohledu zcela nepřijatelné pro svůj neskrývaný rasismus, antisemitismus a pohrdání psychicky a fyzicky postiženými lidmi.
  • Moderní utopie(A Modern Utopia,1905), klasická filosofickáutopieo novém uspořádání lidské společnosti.
  • Angličan se dívá na svět(An Englishman Looks at the World,1914),eseje.
  • Dějiny světa(The Outline of History,19191920), historické dílo.
  • Rusko v mlze(Russia in Shadow,1920), spíše skeptický popis změn vkomunistickémRusku.
  • Stručné dějiny světa(A Short History of the World,1922).
  • Věda o životě(The Science of Life,1930), souhrn současných vědomostí o životě a jeho možnostech.
  • Práce, blahobyt a štěstí lidstva(The Work, Wealth and Happiness of Mankind,1931).
  • Pokus o autobiografii(An Experiment in Autobiography,1934), autorovaautobiografie.
  • Kříž s držadlem(Crux Ansata,1943), Kritika kolaborace Vatikánu s fašismem, Proč nebombardujeme Řím? Kniha je dlouhodobě na katolickém indexu zakázaných knih.
  • Nový světový řád(New World Order, 1940) – myšlenka jednotného světového řádu, který by měl přinést ukončení válek a nastolení míru.
  • Rozum v koncích(Mind at the End of its Tether,1945), filosoficko-sociální dílo, kde se kromě socialistického přístupu projevuje pesimismus a skepse vyvolaná mimo jiné i svržením prvníatomové bombynaHirošimu.

Filmografie[editovat|editovat zdroj]

Celá řada románů (ať již vědeckofantastických nebo sociálně-kritických) od H. G. Wellse byla zfilmována. K nejznámějším filmovým adaptacím patří:

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Leo van de Pas:Genealogics.org.2003.
  2. abc PARRINDER, Patrick.H. G. Wells.In:Oxford Dictionary of National Biography.[s.l.]: Oxford University Press, 2004. (anglicky)
  3. ROBERTS, Adam Charles.The History of Science Fiction.In:Science Fiction.[s.l.]: Routledge, 2000.The History of Science Fiction:Page 48 Dostupné online.ISBN0-415-19204-8.S. 48. (anglicky)
  4. Crater H. G. Wells on MoonGazetteer of Planetary Nomenclature,IAU,USGS,NASA(anglicky)
  5. ab SMITH, David C.H.G. Wells: Desperately mortal. A biography.New Haven a London: Yale University Press, 1986.Dostupné online.ISBN0-300-03672-8.(anglicky)
  6. abc WELLS, Geoffrey H.The Works of H. G. Wells.London: Routledge, 1925.OCLC458934085S. XVI. (anglicky)
  7. REEVES, M.S.Round About a Pound a Week.New York: Garland Pub., 1980.Dostupné online.ISBN0824001192.(anglicky)
  8. ab WELLS, H. G.Experiment in Autobiography.London: Victor Gollancz and the Cresset Press, 1934.Dostupné online.(anglicky) [Dále jenExperiment in Autobiography].
  9. Hampstead: Education.Časopis A History of the County of Middlesex.1989, čís. 9, s. 159–169.Dostupné online[cit. 2010-05-15]. (anglicky)Archivováno1. 11. 2014 naWayback Machine.
  10. LIUKKONEN, Petri.Alan Alexander Milne (1882–1956)[online]. [cit. 2008-08-09].Dostupné v archivupořízeném dne 2014-02-22. (anglicky)
  11. Herbert George Wells[online]. World Transhumanist Association [cit. 2010-05-15].Dostupné v archivupořízeném dne 2008-12-18. (anglicky)
  12. BATCHELOR, John.H.G. Wells.Cambridge, England: Cambridge University Press, 1985.Dostupné online.ISBN052127804X.S. 165. (anglicky)
  13. LIUKKONEN, Petri.Herbert George Wells (1866–1946)[online]. [cit. 2006-06-15].Dostupné v archivupořízeném dne 21-02-2015. (anglicky)
  14. New biography on H. G. Wells focuses on late-life loves[online]. University of Illinois News Bureau [cit. 2010-05-15].Dostupné v archivupořízeném dne 2006-08-28. (anglicky)
  15. Joseph Stalin and H. G. Wells, Marxism VS. Liberalism: An Interview.New York: New Century Publishers, 1937, reprint 1950.Dostupné online.(anglicky)
  16. WELLS, H. G.In the Fourth Year.London: Chatto and Windus, 1918.Dostupné online.OCLC458935146KapitolaThe League must be representative.Citace: "Prezident... je vybírán zvláštním kolegiem voleným občany... Existuje nějaký důvod, proč bychom neměli přijmout tento způsob pro výběr zástupců do Rady Společnosti národů?".(anglicky) [Dále jenIn the Fourth Year].
  17. In the Fourth Year. KapitolaThe Necessary Powers of the League.Citace: "Společnost Svobodných Národů, jestliže se má stát skutečností, nesmí dokázat nic menšího, než nahradit Impéria; musí ukončit nejen nový imperialismus německý, který se snaží tak divoce a mocně ovládnout svět, ale musí též zvítězit nad imperialismem britským a francouzským, které nyní nejeví tak agresivní touhu se ho zmocnit."(anglicky)
  18. Experiment in Autobiography,str. 556 (anglicky)
  19. HILLEGAS, Mark Robert.Future as Nightmare: H. G. Wells and the Anti-Utopians.Carbondale: Southern Illinois University Press, 1974.Dostupné online.Kapitola IV.. (anglicky)
  20. Experiment in Autobiography,str. 215, 687–689 (anglicky)
  21. WELLS, Frank.H.G. Wells – A Pictorial Biography.London: Jupiter Books, 1977. S. 91. (anglicky)
  22. In:Encyclopedia Americana.[s.l.]: [s.n.] Svazek 28. S. 616.
  23. STABLEFORD, Brian.The Scientific Romance in Britain: 1890–1950.[s.l.]: [s.n.], 1985.Dostupné online.
  24. STURGEON, Theodore.Unite and Conquer (short story).[s.l.]: [s.n.], 1948.
  25. H. G. Wells.For Your Diabetes Life[online]. 2008-02-12 [cit. 2010-05-15].Dostupné v archivupořízeném dne 2009-06-29. (anglicky)
  26. PLUMMER, Raymond.Nothing Need be Ugly[online]. Design & Industries Assn, 1985-08 [cit. 2010-05-15].Dostupné v archivupořízeném dne 2022-01-03. (anglicky)
  27. LEVY, David M.; PEART, Sandra J. Eugenics Rides a Time Machine: H. G. Wells's outline of genocide.Reason Magazine[online]. 2002-03-26 [cit. 2010-05-15].Dostupné v archivupořízeném dne 2009-09-03. (anglicky)
  28. Desirable Aliens: British Men of Letters on The Jews.The Review of reviews.1906, roč. XXXIII, čís. Jan–June, s. 378. (anglicky)
  29. CHEYETTE, Bryan.Constructions of "the Jew" in English Literature and Society.[s.l.]: Cambridge University Press, 1995. S. 143–148. (anglicky)
  30. HAMEROW, Theodore S.Why we watched: Europe, America, and the Holocaust.[s.l.]: W. W. Norton & Company, 2008.Dostupné online.S.98–100, 219. (anglicky)
  31. abcHUDSKÝ, Stanislav.Jiné světy za dveřmi nevyzpytatelného pana Wellse.Doslov. In:H. G. Wells: Superaktivátor.Praha: ŠEL, 2003.ISBN80-86426-15-7.S. 240.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]