Přeskočit na obsah

Hesenští

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte:Hesenské pluky,vojenské jednotky najímané v 18. století evropskými panovníky jako pomocné sbory.
Dynastie Hesenských
znak rodu
ZeměHesensko
MateřskádynastieLovaňská dynastie
Titulyvelkovévoda Hesenský a Porýnský
lankrabě Hesenský
lankrabě Hesensko-Kasselský
lankrabě Hesensko-Darmstadtský
ZakladatelJindřich I. Hesenský
Rok založení1264
Konec vlády1918
Poslední vládceArnošt Ludvík Hesenský
Současná hlavaMořic Hesenský
Větverodu
  • Hesensko-Kasselská
    • Hesensko-Philippsthal
      • Hesensko-Philippsthal-Barchfeld
    • Hesensko-Homburská (†)
  • Hesensko-Darmstadtská (†)
  • Hesensko-Marburská (†)
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Dynastie Hesenských(německyHaus Hessen) neboHesenštíje německá panovnickádynastie.VHesenskuvládla od roku1264do roku1918,kdy byly svrženy všechny německé monarchie. Dynastie odvozuje své jméno od území kterému vládla. V roce1264se tedy zakladatel dynastieJindřich I. Hesenskýstal prvním hesenským lankrabětem. Byl to syndolnolotrinskéhoabrabantského vévodyJindřicha II. BrabantskéhozLovaňské dynastie.Před svou smrtí v roce1567rozdělilFilip I.zemi mezi své 4 syny. Postupem času zůstaly pouze 2 největší části držené nejstarší linií Hesensko-Kasselsko a území nejmladší linie Hesenska-Darmstadtska.Hesensko-Kasselskobylo v roce1803povýšeno Napoleonem na říšské kurfiřtství a Hesensko-Darmstadtsko bylo pět Napoleonem povýšeno na velkovévodství. Hesensko-Kasselsko bylo v roce1866připojeno k Prusku, aleHesensko-Darmstadtskozaniklo až podruhé světové válce,když došlo k vytvoření moderního Hesenska.

V současnosti je hlava dynastie Hesenských lankraběMořic Hesenský,který získal jak trůn hesenského velkovévodství v roce1968(kdy vymřela hesensko-darmstadtská linie) a trůn kurfiřtství hesenského získal po smrti jeho otce v roce1980,byly tak spojeny nároky na většinu území Hesenska.

Hesenská lankrabata (1264–1567)[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuHesenské lankrabství.
Znak Hesenska
Znak Hesenska

14581500:rozděleno na Horní a Dolní Hesensko

  • Vilém II.– (1500–1509), spojil obě části Hesenska
  • Filip I. Hesenský– (1509–1567), podporoval reformaci, zavedl protestantství v Hesensku, rozdělil zemi mezi syny

Lankrabata Dolního Hesenska (Kasselsko, 1458–1500)[editovat|editovat zdroj]

Lankrabata Horního Hesenska (Marbursko, 1458–1500)[editovat|editovat zdroj]

Hesensko-kasselská větev[editovat|editovat zdroj]

Znak Hesenska-Kasselska
Znak Hesenska-Kasselska

Hesensko-kasselská lankrabata[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuHesensko-Kasselsko.

Lankrabství Hesensko-Kasselsko vzniklo v roce1567,kdy bylo po smrti hesenského lankraběte Filipa I. rozdělenohesenské lankrabstvímezi jeho 4 syny a nejstarší Vilém získal severní část jako lankrabství Hesensko-Kasselsko (nebo Hesensko-Casselsko). Tím se také rod rozdělil do jednotlivých linií.

Lankrabství Hesensko-Kasselsko se rozšířilo v roce1604,kdy Mořic, lankrabě Hesenska-Kasselska, zdědil Lankrabství Hesensko-Marburg od jeho bezdětného strýce,Ludvíka IV.(1537–1604).

V roce1720se stal švédským králemFridrich I.,budoucí lankrabě Hesenska-Kasselska, kterým se stal, ale až v roce1730tedy 10 let po tom co se stal švédským králem. Jak králem tak lankrabětem zůstal až do své smrti v roce1751.Ve Švédsku ale po jeho smrti nastoupil jako králAdolf Fridrich.V Hesensku-Kasselsku po něm nastoupil jeho mladší bratrVilém VIII.,který fakticky vládl již od doby co zastupoval bratra který trvale pobýval ve Švédsku.

V roce1803bylo Napoleonem povýšeno na říšskékurfiřtství.

Hesenští kurfiřti[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuKurfiřtství Hesenské.
Znak kurfiřtství Hesenského
Znak kurfiřtství Hesenského

V roce1803bylo tehdejší Lankrabství Hesensko-Kasselsko povýšeno Napoleonem na říšskékurfiřtství Hesensko(Kurhessen). Dočasně bylo zrušeno jelikož v letech18061813bylo součástí napoleonovskéhoVestfálského království.Po Napoleonově porážce bylo v roce1813obnoveno, i když už ne v pozici kurfiřtství, ale označení si v oficiálním názvu z prestižních důvodů ponechalo. Zaniklo v roce1866,kdy bylo jako spojenecRakouskavPrusko-rakouské válce,kterou Rakousko prohrálo.

Na konciprvní světové válkybyl Hesensko-kasselský princFridrich Karel(švagr císaře Viléma II.) zvolen finským králem jakoVäinö I.,kde bohužel nikdy nevládl, taktéž v důsledku německé porážky ve válce.

Hesensko-darmstadtská větev[editovat|editovat zdroj]

Znak Hesenska-Darmstadtska
Znak Hesenska-Darmstadtska

Hesensko-darmstadtská lankrabata[editovat|editovat zdroj]

Hesenští velkovévodové[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuHesenské velkovévodství.
Znak hesenského velkovévodství
Znak hesenského velkovévodství

Hesenské velkovévodství vzniklo v roce1806,kdyNapoleon Bonapartepovýšil lankrabstvíHesensko-Darmstadtskéna velkovévodství, od té doby seHesensko-Darmstadtskooficiálně nazývaloVelkovévodství Hesenské.V roce1815byl naVídeňském kongresubyl jeho velkovévodský status potvrzen, ale přišlo o svá Vestfálská léna, náhradou za to ale obdrželo území známé jako tzv.Rýnské Hesenskovčetně důležité pevnosti vMohuči.Díky tomu změnilo v roce1816oficiální název navelkovévodství Hesenské a Porýnské,se stalo nezávislým členemNěmeckého spolku.

V roce1867poPrusko-rakouské válce(v níž bylo spojencemRakouska) se stalo resp. jeho severně od řekyMohanpoložená část součástíSeveroněmeckého spolkua muselo podstoupit některá okrajová územíPrusku.V roce1871se jako většina zbylých nezávislých německých států stalo součástíNěmeckého císařství.Dcera velkovévodyLudvíka IV.princeznaAlexandrase stala v roce1894manželkou ruského caraMikuláše II.V důsledku německé porážky vprvní světové válcese v listopadu1918rozhořela v německu revoluce, která svrhla všechny německé monarchie. A tak dne22. listopadu1918zde byla po odstoupení posledního velkovévodyErnesta LudvíkavyhlášenarepublikarespLidový stát Hesensko(německy Volsstaat Hessen).[1]

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Související články[editovat|editovat zdroj]

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • MÜLLER, Helmut; KRIEGEREM, Karl Friedrich; VOLLRATH, Hanna.Dějiny Německa.Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2004.ISBN80-7106-188-3.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Dějiny Německa - Helmut Müller, Karlem Friedrichem Kriegerem, Hannou Vollrath, redakce Meyers Lexikon; Nakladatelství Lidové noviny, 2004, edice: Dějiny států,ISBN80-7106-188-3