Přeskočit na obsah

Hospodin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Hospodinje český a také slovenský výraz, který překladateléBiblepoužívají jako náhradu za osobní jméno křesťanskéhoBoha,které je v původních rukopisech a pozdějších opisech Bible používáno v podobě čtyř hebrejských písmenJHVH.Pochází zestaroslověnskéhoslovagospodъaruskéhoгосподин, česky „pán “.

Z důvodů náboženské úcty ke jménu Božímu došlo k zapomnění původního znění, a to obzvláště po prvním zničení chrámu (587 př. n. l.).JHVHse tak začíná vždy číst s úctou jakoadonaj,tj. „Můj Pán “(tomuto jevu, kdy se čte něco jiného, než je zapsáno, se říkáqere k'tív). Se vznikem řeckého překladu pro alexandrijské ŽidySeptuagintatento jev přebírá a překládá řeckýmKyrios,"Pán". Byly však nalezeny zlomky Septuaginty (viz např. papyrus Fouad 266) které neobsahují náhradní slovoKyrios,ale uvádějí přímo Boží jméno v jeho hebrejské podobě, tedy v tetragrammatu JHVH. K onomu nahrazování tedy zjevně nezačalo docházet od počátku vzniku, používání a rozšíření Septuaginty, ale až později. Podobně v 5. století činí Jeroným, když překládá z Origenem revidované Septuaginty latinskou Vulgatu a jméno JHVH překládá jakoDominus.

Ve snaze zachovat jasné čtení textů hebrejských (které se původně skládají jen ze souhlásek) vyvinula škola masoretů v 8.–12. století typ zvokalizování textu. Obecně přijímaný (textus receptus) je dnes tzv. leningradský kodex, v němž je zaznamenána tiberiadská punktace. Masoreti pak opunktovali i tetragrammaton JHVH, ale jelikož nevěděli, jak zní původní tvar, doplnili zde samohlásky pro slovoadonaj.

Titul Pán se rovněž často užívá jako náhrada za jménoJHVH.Obdobně se ekvivalenty jména Božího užívají i v jiných jazycích, také s verzálkou na začátku, například řeckyKýriosnebo anglickyLord.Tyto náhradní tituly vznikaly zejména kvůli tradiční úctě Židů vůči Božímu jménu, kterému se vyhýbaly i křesťanské církve. Proto vNovém zákoněse v citátech starozákonních textů JHVH nahrazuje slovem Kýrios (v češtině Pán). Pán je prožidyakřesťanyjedním z titulů pro jedinéhoBoha,totižHospodina.Křesťané též označují slovem „Pán “Ježíše Krista(cobySyna Božího). Vkřesťanstvípatří vyznání Ježíšejako svého Pána aVykupitelek nejstarším formulacímvyznání víry(srov. téžKristus,Mesiáš,Spasitel,beránek Božíapod.)

Stejně nahrazovaly biblické překlady až do první poloviny 20. století jménoJahvejménemHospodin,např.

Některé moderní překlady se však vrátily ke (spíše vokalizovanému tvaru) tetragrammatonuJahveneboJehova,např.

Ještě „odvážnější “přístup k používání jména Boha majísvědkové Jehovovi,kteří používají jméno boží (ve formě „Jehova “), neboť to považují za projev důvěrného vztahu a úcty k Bohu.

V reakci na tento trend roku 2008prefektKongregace pro bohoslužbu a svátostiFrancis Arinzezakázal užívat toto hebrejské Boží jméno vliturgiia nařídil pokračovat v tradici jeho nahrazování slovemPán.[2]To se ovšem dotýká jen katolické církve.

  1. Katechismus katolické církve.Praha: ZVON, 1995. S. 68. § 206.
  2. ARINZE, Francis.Letter to the Bishops Conferences on The Name of God[online]. 2008-06-29 [cit. 2010-09-08].Dostupné v archivupořízeném dne 2010-09-13. (anglicky)

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]