Přeskočit na obsah

Huesca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Huesca/Osca
Pohled na město z katedrály
Pohled na město z katedrály
Huesca/Osca – znak
znak
Huesca/Osca – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška488m n. m.
Časové pásmoSEČ/SELČ
StátŠpanělskoŠpanělskoŠpanělsko
Autonomní společenstvíAragonie
ProvincieHuesca
ComarcaHoya de Huesca
Huesca/Osca
Huesca/Osca
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha161,0 km²
Počet obyvatel54 136 (2023)[1]
Hustota zalidnění336,2 obyv./km²
Správa
StarostaLuis Felipe Serrate (od roku 2019)
Oficiální webwww.huesca.es
Telefonní předvolba974
PSČ22001–22006
Označení vozidelHU
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Huesca(aragonskyUesca,latinskyakatalánskyOsca,oficiálněHuesca/Uesca,adj.Oscense) je město v severním, „horním “autonomním společenstvíAragonieveŠpanělsku,72 km severovýchodně odZaragozy.Je sídlemprovincieHuescaa zároveňcomarkyHoya de Huesca.Žije zdepřibližně 54 tisíc[1]obyvatel.

První iberské sídlo vzniklo asi v 5.-4. století př. n. l. a ve staroiberském jazyce se nazávalo Bolscan. Město založili Římané v na přelomu 2. a 1. století př. n. l. a nazvali jeOsca.Římský voják a politikQuintus Sertorius,pověřený v letech 97-91 př. n. l. jeho vedením a později i celé provincie Hispania, vyhlásil roku 83 př. n. l. odtržení od Římské říše, zvolil si Oscu za svou základnu a ustavil v ní vlastní senát. Díky své geniální vojenské strategii a spojenectví s Mithridatem z Pontu udržel Hispánii samostatnou až do roku 72 př. n. l., kdy jej při hostině spiklenci vedení Perpernou ubodali k smrti. Nového velitele dalPompeiuskrátce na to popravit. Osca nadále zůstávala centrem, patrně díky stříbrným dolům, roku 30 př. n. l. ji císařAugustusprohlásil zamunicipium.V 1. století n. l. se zde zformovala jedna z prvních komunit křesťanů římské provincie Hispania. Pocházeli odtud například římští mučednícisvatý Vavřineca svatýVincenc ze Zaragozy.

V 8. století bylo území dobyto Araby, kteří je nazvali Wašqah (arabsky وش) a ustanovili jedním z hlavních správních měst emirátuCórdoba.Vládli zde až doreconquisty.V roce 1091 se zde při Montearagón usadil aragonský králSancho Ramírez,který v boji s Araby padl roku 1094. Dobyl je teprve roku1096jeho syn a následník trůnu, králPetr I. Aragonský,který učinil Husecu svým sídlem a hlavním městem Aragonského království.

Roku 1137 zde králRamiro II. Aragonskýuskutečnil popravu skupiny odbojných šlechticů, v dějinách nazývanouZvon z Huescy.Pod záminkou, že shromažďuje finance na nový zvon pro katedrálu, vlákal šlechtice do léčky, postupně jednoho po druhém dal popravit a jejich hlavy dal rozvěsit pro výstrahu v budově.

Roku 1354 zde králPetr IV. Aragonskýzaložil univerzitu, která měla zpočátku jen teologickou fakultu. Brzy se rozšířila, v 16. století byla spojena s univerzitou vZaragoze,kam později postupně přešla všechna učiliště a roku 1845 byla huescská univerzita zrušena.

Počátkem 19. století město obsadila Napoleonova armáda. Za španělské občanské války zde v letech 1936-1939 probíhaly těžké boje mezi republikány a frankisty. Na straně republikánů bojovalGeorge Orwell.

Západní průčelí katedrály
Hrad Montearagón

Staré město má středověkou urbanistickou strukturu a dochovaly se v něm dvě desítky památných kostelů a další budovy, jež z něj tvoří chráněnou památkovou rezervaci.

Masakr nazývanýZvon z Huescyna obraze Josého Casady del Alisal z roku 1880
  • katedrála Panny Marie a Proměnění Páně,je trojlodní raně gotická bazilika s několika později přistavěnými kaplemi, sídlo římskokatolickédiecéze Huesca;na ruinách mešity ji kolem roku 1273 založil španělský králJakub I. Aragonský.Stavba pokračovala do 15. století, patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám severního Španělska. Na vstupních vratech byly mezi léty 1300–1313 vyřezány reliéfy 12 apoštolů. Hlavní oltář Ukřižování je alabastrový z let 1520–1533, autor Damián Forment.
  • BenediktinskýKlášter San Pedro el Viejo,byl postaven v letech 1100–1241, založením jedna z nejstarších románských staveb naIberském poloostrově.Kostel zčásti přestaven v 17. století. Je pohřebištěm španělských králů a královen aragonské dynastie.
  • Kostel sv. Vavřince (Iglésia San Lorenzo) nejstarší kostel ve městě, stojí na předrománských základech ze 7. století
  • Eremitáž(poustevna) sv. Vavřince - poutní místo
  • Kostel sv. Dominika s bývalým klášterem dominikánů, barokní stavba zee 17. století
  • Kostel sv. Ignáce s bývalou kolejí jezuitů
  • Královský hrad na Aragonské hoře (Montearagón) - ruiny románského hradu, v kryptě hradní kaple je pohřben králAlfons I. Aragonský
  • Radnice - na románských základech
  • Muzeum - sídlí v původem románské a později v gotice přestavěné budově univerzity, kde králRamiro II. Aragonskýroku 1137 vyhlásil sbírku naZvon z Huescy.Pod touto záminkou zde své šlechtické odpůrce dal popravit a jejich hlavy rozvěsit na kůly.
  • Kasino - moderní budova ve stylu Art deco
  • Slavnost patrona městasv. Vavřincese koná každoročně od 9. do 15. srpna. Zahrnuje procesí a další náboženské, kulturní, zábavní a obchodní akce.
  • Filmový festivalCine de Huescase koná od roku 1973 každoročně.


  1. abNárodní statistický institut:Municipal Register of Spain of 2023.13. prosince 2023.Dostupné online.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]