Přeskočit na obsah

Hustota

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hustota
Odměrný válec naplněný obarvenými kapalinami různé hustoty
Odměrný válecnaplněný obarvenými kapalinami různé hustoty
Názevveličiny
a jejíznačka
Hustota
ρ
Hlavní jednotka SI
a její značka
kilogramnametrkrychlový
kg·m−3
Definiční vztah
Dle transformace složekskalární
Zařazení jednotky vsoustavě SIodvozená
Tento článek je o objemové hustotě hmotnosti. Další významy jsou uvedeny na stránceHustota (rozcestník).

Hustotapředstavuje hodnotu danéveličinyvztažené kjednotkovémuobjemu(bývá také označována jakoobjemová hustota), jednotkovémuobsahuplochy(pak se hovoří oplošné hustotě) nebo jednotkovédélce(pak se hovoří olineární hustotě). Hustota se také mění v závislosti na teplotě, tlaku a látkovém množství (vizstavová rovnice).

Používá se nejen vefyzice(např.hustota hmotnosti,objemová hustota částic,hustota elektrického nábojeapod.), ale také v jiných oborech vědy (viz např.hustota pravděpodobnosti,hustota zalidnění,optická hustota).

Je-li uveden pojem hustota bez dalšího upřesnění, je tím téměř vždy myšlenahmotnostjednotkového objemu.

Stejný význam má veličinaobjemová hmotnost,zaváděná pro pórovité a sypké látky.

Hustota jako fyzikální veličina

[editovat|editovat zdroj]

Hustota,zřídka označovaná také „přesněji “jakohustota hmotnostiči zastaraleměrná hmotnost[pozn. 1],jefyzikální veličina,která vyjadřujehmotnostobjemovéjednotkylátky.Hustota se značí:ρ[ró]

Značení a jednotky

[editovat|editovat zdroj]

Hustota je definována jako podílhmotnostiaobjemutělesa,tzn.

Hustota v jednotlivých částech tělesa nemusí být stejná, ale může se měnit. Hustota se také může měnit s teplotou, tlakem, látkovým množstvím a včase(při studiutuhých těleslze však závislost na čase obvykle zanedbat). Obecně je tedy hustotafunkcísouřadnic,teploty, tlaku a času, tzn..

V takovém případě je potřeba sledovat hustotu v různých částech tělesa, přičemž její velikost získáme ze vztahu

Pokud je těleso popisovánosoustavou hmotných bodů,potom lze hmotnostní elementvyjádřit jakosoučethmotností jednotlivýchbodů,které se nacházejí v objemu,tzn.

,

kdeje hmotnost-tého hmotného bodu.

Uvažujeme-li s rovnoměrným rozložením látky v prostoru (např. vmechanice kontinua), lze pro získání hustoty v daném bodě použít vztah

,

kde naznačenáderivacese bere v tzv. „makroskopickém smyslu “, tedy limitní proces končí na elementech objemu, ve kterých se neprojevuje částicová struktura látek.

Ve speciálních případech, kdy se lokální hustota mění skokem a derivace ani ve výše uvedeném makroskopickém smyslu neexistuje (pórovité látky, sypké látky), existuje pouze průměrná hodnota pro větší elementy objemu. V těchto případech se doporučuje nazývat tuto veličinuobjemovou hmotností.

Příklady hustot některých materiálů

[editovat|editovat zdroj]

Objemová hmotnost

[editovat|editovat zdroj]

Zejména v technických, ale i některých dalších oborech (stavební inženýrství, zemědělství) se při popisu vlastností sypkých a pórovitých látek rozlišuje hustota (anglickyparticle density) a objemová hmotnost (anglickybulk density).

Motivace k zavedení

[editovat|editovat zdroj]

Bude-ližulav kompaktní formě, bude mít krychle o straně 1 m hmotnost cca 2700 kg, hustota bude tedy 2700 kg/m3. Bude-li materiálem žulový štěrk, do nádoby stejného objemu se vejde pouze cca 2000 kg štěrku (obsahujícího i vzduchové mezery), objemová hmotnost bude tedy 2000 kg/m3. Žula ve formě štěrku má tedy jinou objemovou hmotnost než hustotu. Stejně tak pytel brambor má jinou objemovou hmotnost než je hustota samotného bramboru.

Podobné platí pro pórovité formy látek – např. kompaktní forma nějakého plastu má větší hustotu než je objemová hmotnost jeho pěnové formy.

Definice, značka a jednotky

[editovat|editovat zdroj]

Objemová hmotnost je definována jako poměrhmotnostitělesa ku celkovémuobjemuVctělesa včetně pórů, mezer a dutin, tedy objemu stanoveného z tzv. vnějších rozměrů.

  • Doporučená značka veličiny:ρV
    • Dříve používaná (dnes nedoporučovaná) značka:mV
  • Jednotky má objemová hmotnost stejné jako hustota:
    • Hlavní jednotka vsoustavě SI:1 kg/m3;
    • Často v praxi používaný dekadický násobek: 1 g/cm3= 103kg/m3.

Vztah k hustotě

[editovat|editovat zdroj]

Objemová hmotnost látky je veličina závislá nejen na hustotě vlastní látky (v kompaktním stavu), ale i na hustotě látky vyplňující póry.

Zpravidla jsou póry vyplněny suchým vzduchem (nebo jiným plynem) s hustotou zanedbatelnou vzhledem k hustotě vlastní látky. V takovém případě je objemová hmotnost dané formy látky vždy menší nebo rovna hustotě této látky, rovnost platí pro kompaktní formu bez pórů:

.

Vztah je v tomto přiblížení jednoznačně určen poměrem objemu pórůV0a objemu celkovéhoVc,tzv.pórovitostí(značené zpravidlanc). Pórovitost je možné stanovit i ze známé objemové hmotnosti a hustoty materiálu, z toho plyne následující vztah:

.

V praxi jsou běžné i případy, kdy látku vyplňující póry nelze zanedbat. Pokud je část póru vyplněna vodou, tak je třeba vždy uvést konkrétní vlhkost materiálu, protože jeho objemová hmotnost je větší než v suchém stavu.

Příklady pro dřevo:[1]

  • Dřevomá hustotu dřevní báze pro všechny druhy dřev skoro stejnou hodnotu a to kolem 1530 kg/m3.
  • Objemová hmotnost v suchém stavu je pro např.buk720 kg/m3,v čerstvém stavu 980 kg/m3.
  • Za dřevo s nejmenší objemovou hmotností (v suchém stavu) se považujebalsas hodnotou 130 kg/m3.
  • Na opačném konci žebříčku jeguajak posvátnýs hodnotou 1360 kg/m3,tedy velmi blízkou hustotě dřevní báze bez pórů.

Plošná hustota

[editovat|editovat zdroj]

Hustota jednotkyplochy,většinou 1 m2,vyjadřovaná v g/m2.Uvádí se upapíru,textilií,tkanina jiných materiálů.

  1. Od 80. let 20. století normy pro veličiny a jednotky připouštějí název s přívlastkem měrný pro veličiny vztažené na jednotku hmotnosti, tedy kilogramové množství, a nemohou se vztahovat na jednotku objemu.

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]