Přeskočit na obsah

Jóšijáš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jóšijáš
Narození648 př. n. l.
Jeruzalém
Úmrtí609 př. n. l.(ve věku 38–39 let)
Megido
PohřbenJeruzalém
PotomciJójakím,Sidkijáš,Jóachaz,JohananaShallum
OtecAmón
MatkaJedidah
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Jóšijáš(hebrejsky:יֹאשִׁיָּהוּ‎,Jošijahu), včeských překladech Biblepřepisováno též jakoJosijáš,JošiáščiJoziáš,byl zDavidovskédynastiev pořadí patnáctý král samostatnéhoJudského království.Jeho jméno se vykládá jakoHospodindává “.[1]Dle názoru moderníchhistorikůaarcheologůkrál Jóšijáš vládl asi v letech 639 až 609 př. n. l.[2]Podle kronikyDavida Ganseby však jeho kralování mělo spadat do let 3285–3316 od stvoření světa neboli do rozmezí let 477–445 přednaším letopočtem,[3]což odpovídá 31 letům vlády, jak je uvedeno vKnihách kronik.[4]

Osobní život

[editovat|editovat zdroj]

Jóšijáš byl synem králeAmónaa jeho ženy Jedídy, jež byla dcerou Adajáše z Boskatu.[5]Na judský trůn vJeruzaléměusedl ve svých 8 letech a z údajůTanachuby se dalo vyvodit, že navázal na započatou, ale nedokončenou náboženskou reformu svého dědaMenašeho.

Související informace naleznete také v článkuJosiášova reforma.

Jóšijáš za své vlády uskutečnil významnou náboženskou reformu, během které se pokusil odstranit ve starověkém Judsku všechny pohanské kulty a ustanovil jako legální pouze jediný kult, a to Hospodinův, jenž byl spjat s obětní službou vjeruzalémském Chrámu.Tato reforma měla dalekosáhlý vliv na biblické náboženství a samotné biblické knihy, jež byly částečně opraveny a možná icenzurovány[zdroj⁠?!]v duchu reformního hnutí.

Kniha Zákona

[editovat|editovat zdroj]

Jedním z hlavních impulzů Jóšijášovy náboženské reformy bylo podleBiblenalezení Knihy zákona, která je v textu zmíněna celkem 11× (viz2. Královská22:8, 10, 11, 13, 16; 23:2, 3, 21, 24). Tu objevil údajně spravedlivýveleknězChilkijáš v samotném Chrámu, což bylo vykládáno jako Boží odpověď na královymodlitby.Tradičníjudaismusvěří, že šlo o svitek sPěti knihami Mojžíšovými.Moderní teorie však zdůrazňují, že téměř jistě šlo spíše jen o knihuDeuteronomium,a sice buď její původní verzi nebo její části či základ textu, z něhož později vzešla.

Někteří historici pochybují, že Kniha zákona byla starobylým textem a předpokládají, že šlo spíše o dílo samotného Chilkijáše, sloužící k ospravedlnění Jóšijášovy reformy jeruzalémského kultu.

Proroci za Jóšijášovy vlády

[editovat|editovat zdroj]
Související informace naleznete také v článkuJeremjáš.

Během Jóšijášovy vlády došlo k vystoupení a povolání několikaproroků.Například prorokSofonjášbyl svou rozsáhlou kritikoumodlářstvípravděpodobně tím, kdo odstartoval Jóšijášův psychologický obrat a následné změny v náboženské oblasti. Krátce poté byl povolán také prorokJeremjáš,který především kritizoval náboženské poměry po Jóšijášově smrti – sám ve svých proroctvích krále Jóšijáše nezmiňuje a o jeho reformě mluví pouze v náznacích.

Politická kariéra

[editovat|editovat zdroj]

Kromě náboženské reformy se projevil jako velmi schopný panovník, za jehož vlády Judsko ovládlo dokonce i rozsáhlé oblasti bývaléhoseveroizraelského královstvíaž poJizre'elaGalileu.Roku609 př. n. l.padl vbitvě u MegidasegyptskýmfaraónemNekem II.,který jej porazil, když táhl na pomoc svýmasyrskýmspojencům v boji protiBabylónii.Apokryfní3. kniha Ezdrášova tvrdí, že tak učinil proti přímému slovu proroka Jeremjáše.

„Josiáš však neobrátil svůj vůz (na výzvu egyptského faraona) a nedbal slov proroka Jeremjáše, která pocházela z Hospodinových úst “Třetí Ezdráš 1:26/1:28

Talmud[6]naproti tomu uvádí, že se snažil zabránit tomu, aby jeho územím prošlo cizí vojsko, protože si špatně vyložil tato slovaTóry:„… a vaší zemí nebude procházet meč “,[7]přičemž je králi vyčítáno, že se ohledně správného výkladu s prorokem Jeremjášem neporadil.Rašik tomu dodává, že hlavní příčina vojenského neúspěchu přes to všechno spočívala v tom, žesynové Izraelenebyli hodni toho, aby jimHospodinv boji pomohl, a králi vyčítá pouze to, že si špatnéhomorálníhostavu lidu ve své zemi nebyl vědom.[8]

Po Jóšijášově smrti již judské království nedosáhlo takového rozmachu, jako za jeho vlády. Jeho synJóachazbyl roku609 př. n. l.po krátkém panování sesazen faraónem Nekóem II.

  1. HELLER, Jan.Výkladový slovník biblických jmen.Praha: Advent-Orion/Vyšehrad, 2003.ISBN80-7172-865-9/80-7021-725-1.S. 207.
  2. Existuje několik verzí datace vlády izraelských a judských panovníků. Tato datace podleFinkelsteinSilberman(2007), s. 30, kteří vycházejí zAnchor Bible DictionaryaGalilovypráceThe Chronology of the Kings of Israel and Judah.
  3. GANS, David.Ratolest Davidova.Praha: Academia, 2016.ISBN978-80-200-2535-7.S. 85, 87.
  4. 2Pa34, 1 (Kral,ČEP)
  5. 2Kr22, 1 (Kral,ČEP)
  6. Taanit22b
  7. Lv26, 6 (Kral,ČEP)
  8. DIVECKÝ, Jan.Králové Izraele. Příběhy biblických hrdinů.Praha: P3K, 2010.ISBN978-80-87186-07-7.S. 134-135.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]
Králové Judského království
Předchůdce:
Amón
639 př. n. l. - 609 př. n. l.
Jóšijáš
Nástupce:
Jóachaz