Přeskočit na obsah

Jam session

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Jam sessionje hudební činnost, kdy muzikanti hrají (tj.„jamují “) pomocíimprovizace,bez náležité přípravy nebo předem definované aranže.

Jam sessiony se často využívají pro účely tvorby nového materiálu, nalezení vhodných aranží, anebo jednoduše jako sociální setkání anebo společné procvičení. Jam sessiony mohou být založeny na existujících písních nebo skladbách, mohou být volně založeny na dohodnutýchakordových postupechaneboschématunavržených jedním z účastníků, anebo mohou být naprosto improvizační. Jam sessiony jsou různého druhu, od velmi volných setkání amatérů až po sofistikované improvizované nahrávací sessiony, jejichž cílem je po editaci vydání v určité formě pro veřejnost.

Newyorskájazzováscéna během2. světové válkybyla proslavená svými jam sessiony po zavírací hodině. Jednou z nejslavnějších byl pravidelný „after-hours “jam vMinton's PlayhousevNew York City,který fungoval od roku 1940 až do počátku 50. let. Jam sessiony v Minton's byly úrodným místem setkání a také půdou, na které se prosadili jak zavedení sólisté jakoBen WebsteraLester Young,a mladší jazzoví muzikanti, kteří se brzy měli stát vedoucími exponenty hnutíbebop,včetněTheloniouse Monka(pianista v Minton's house),Charlieho ParkeraaDizzyho Gillespieho.Jamy v Minton's byly legendární svými vysoce soutěživými „cutting contesty"(soutěž „kdo s koho “), při kterých se sólisté snažili udržet se s domácí kapelou a překonat jeden druhého ve schopnosti improvizace.

Jak se instrumentální dovednosti popových a rockových muzikantů zlepšovaly v šedesátých a na počátku sedmdesátých let, stalo se jamování na pódiu také pravidelným rysem rockové hudby; kapely jakoPink Floyd,Cream,The Jimi Hendrix Experience,Deep Purple,The Grateful Dead,Led Zeppelin,SantanaaAllman Brothers Bandzařazovali živou improvizaci klidně i v délce nad patnáct minut.

Některé znamenité nahrané jamy v oblastirocku:

Podrobnější informace naleznete v článkuJam band.

Poslední dobou sejam bandstal vlastním svébytným žánrem; ve stopách tvůrců jam bandu,Grateful Dead,představení skupin včetněPhish,moe.,Umphreys Mcgee,aWidespread Panicobsahují výživné improvizační sessiony. Další kapely, jakoRed Hot Chili Pepperstaké pravidelně zařazují živé jam sessiony. Progresivní rockové kapelyCoheed and Cambriačasto končí svá show jam sessionem na motivy jejich songu „The Final Cut “s různými nástroji.

Podrobnější informace naleznete v článkuBluegrass.
Bluegrass pickin'

Bluegrassová hudbataké zahrnuje jamy do své tradice. Bluegrassové jamy se „dějí “na parkovištích a v kempech bluegrassovýchfestivalů,v obchodech s hudebninami, barech a restauracích a na pódiích. Bluegrassové jamy bývají rozděleny podle úrovní hráčských dovedností. Pomalé jamy (slow jams) pro začátečníky jsou vstupní branou. Otevřené bluegrassové jamy (open bluegrass jams) jsou otevřeny všem příchozím, avšak od hráčů na otevřeném jamu se očekává určitá úroveň dovedností. Schopnost slyšet pořadí akordů a dodržovat rytmus jsou základními předpoklady; schopnost hrát improvizovaná sóla, která obsahují alespoň náznak melodie, jsou žádoucí. Jamy, které vyžadují pokročilou muzikální dovednost jsou obecně soukromé (uzavřené), je potřeba pozvánky.

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuJam sessionna anglické Wikipedii.