Přeskočit na obsah

Josef z Arimatie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Josef z Arimatie
Josef z Arimatie na detailu obrazu Pietro Perugina
Josef z Arimatie na detailu obrazuPietro Perugina
Narození1. století
Úmrtí1. století
Svátek31. srpna
EtnikumŽidé
Vyznáníjudaismusakřesťanství
Uctíván církvemivšechny křesťanské církve s kultem svatých
Patronempohřebníků, ředitelů pohřebních služeb
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

SvatýJosef z ArimatieneboliJosef Arimatejskýbyl podlekřesťanskýchevangelií(bible,Nový zákon) vážený člen židovskévelerady (sanhedrin),která vydalaJežíše KristaŘímanům k potrestání a zároveň Ježíšovým tajným učedníkem. Potom, co bylJežíš ukřižován,požádalPiláta Pontskéhoo Ježíšovo tělo. Pilát souhlasil, Josef poté sNikodémemtělo sňali z kříže, zavinuli doplátnaa uložil dohrobkyvytesané veskále(podle některých podání do své vlastní), označovanéBoží hrob.Tyto události předcházely Ježíšovuvzkříšení.

Arimatie (řeckyἈριμαθαία Arimathaia) bylo podle Lukášova evangeliajudskéměsto,[1]o kterém není nic bližšího známo.Eusebiusjej ztotožnil s městemElkányaSamuelaRamatajim-sófím[2]nedaleko Diopole (dnešníhoLodu).Křižáciza něj považovali městoRamla.

Podrobněji o Josefovi z Arimatie pojednávánekanonickétzv.Nikodémovo evangelium.

V době vrcholného středověkuRobert de Boronspojil legendy o svatém Josefovi z Arimatie slegendami o králi Artušovi.Podle jehoHistorie grálubyl mytickýgrálsvatý grálem,kalichem,ze které Ježíš dával připoslední večeřipít víno a Josef do něj pak během ukřižování zachytil kapkyjeho krvez rány odLonginova kopí.V Británii také vznikla legenda, že Josef z Arimatie založilopatství Glastonburya britskou křesťanskou církev.

Josef z Arimatie v bibli[editovat|editovat zdroj]

Evangelium podle Matouše:[3][pozn. 1]

Když nastal večer, přišel jeden bohatý muž z Arimatie, jménem Josef, jeden z Ježíšových následovníků. Dal se ohlásit u Piláta a prosil, aby mu vydal Ježíšovo tělo. Pilát mu vyhověl. Josef zavinul Ježíšovo tělo do čistého plátna a uložil do hrobu, který si dal před nedávnem vytesat ve skále. Vchod do hrobky dal po pohřbu uzavřít těžkým balvanem. Pak odešel.

Evangelium podle Marka:[4][pozn. 1]

Josef z Arimatie, vážený člen velerady, který také vyhlížel Mesiášovu vládu, přišel odvážně k Pilátovi a žádal Ježíšovo tělo. Místodržitel se podivil, že by Ježíš tak brzy zemřel. Zavolal si velitele popravčí čety a zeptal se ho na to. Když mu to setník potvrdil, přikázal vydat Ježíšovo tělo Josefovi. Ten koupil plátno, a když sňali Ježíšovo tělo z kříže, zavinul je a uložil do vlastní hrobky, vytesané ve skále. Před vchod přivalili kamennou desku.

Evangelium podle Lukáše:[5][pozn. 1]

Jeden z členů velerady, Josef z Arimatie, čestný a ušlechtilý člověk, nesouhlasil s postupem a rozsudkem ostatních. Patřil k těm, kdo uvěřili zvěsti o Božím království. Ten teď navštívil Piláta a vyžádal si tělo mrtvého Ježíše. Sňal je z kříže, zavinul do plátna a uložil do hrobky vytesané ve skále, kde ještě nikdo nebyl pochován.

Evangelium podle Jana:[6][pozn. 1]

Ježíšovo tělo si na Pilátovi vyžádal Josef z Arimatie. Byl to Ježíšův učedník, který se dosud bál veřejně se k němu přiznat. Pilát souhlasil a Josef Ježíšovo tělo sňal z kříže. Pomáhal mu přitom Nikodém, který měl kdysi s Ježíšem noční rozhovor. Ten přinesl velké množství vonných látek. Ježíšovo tělo s těmito vonnými věcmi zavinuli do plátna, jak to Židé dělávají při pohřbívání. V zahradě nedaleko popraviště byla nová, dosud nepoužitá hrobka, vytesaná do skály. Tam Ježíše uložili, protože do začátku soboty nezbývalo mnoho času.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]

Poznámky[editovat|editovat zdroj]

  1. abcdčeský překladSlovo na cestu

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Lk23, 51 (Kral,ČEP)
  2. 1Sam1, 1 (Kral,ČEP)
  3. Mt27, 57–60 (Kral,ČEP)
  4. Mk15, 43–46 (Kral,ČEP)
  5. Lk23, 50–53 (Kral,ČEP)
  6. Jan19, 38–42 (Kral,ČEP)

Související články[editovat|editovat zdroj]

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael.Rok se svatými.2. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s.ISBN80-7192-304-4.