Přeskočit na obsah

Kalvinismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pomník kalvínských teologůViléma Farela,Jana Kalvína,Theodora BezyaJohna KnoxevŽenevě

Kalvinismusjereformačníproud vkřesťanskémmyšlení, který vychází z učeníJana Kalvínaa dalších reformátorů. Vedleluteránstvíje nejvýznamnějším zprotestantskýchnáboženských směrů.

Vhodnější název by bylreformované vyznání,resp.reformovaná tradice(reformed tradition,název užívaný v zahraničí jako synonymum), protože základem tohoto směru náboženské reformy bylo vedle učení Kalvínova též učení jeho předchůdceUlricha Zwingliho.V tomto širším pojetí se stal kalvinismus učením církví zahrnovaných pod názevreformované církve.PodleHelvetské konfese,která je jedním ze základních dokumentů reformované tradice (ale s Kalvínem nemá historicky ještě souvislost), bývalo používáno i nepříliš správné označeníhelvétské vyznání.V užším (dogmatickém) smyslu může být kalvinismus chápán jako souhrn učení samotného Kalvína.

Související informace naleznete také v článkuReformovaná církev.

Vznik a vývoj

[editovat|editovat zdroj]

Za počátek švýcarské reformace je považováno vystoupení Ulricha Zwingliho vCurychuv roce1519.Reformace se brzy rozšířila do dalších švýcarských měst (Bern,Basilej,St. Gallen), do jižního Německa a doAlsaska.Jeho nástupceHeinrich Bullingerbyl za svého života nejvlivnějším reformovaným vůdcem v Evropě. Jan Kalvín vŽenevěbyl zakladatelem druhé větve reformované teologie, která se šířila zejména veFrancii(její stoupenci se nazývalihugenoti). V roce1549došlo k určitému vyřešení teologických rozporů mezi Bullingerem a Kalvínem, které představujeConsensus Tigurinus(Curyšský konsensus).

Kalvinismus se šířil dále po Evropě, větší ohlas měl zejména vNizozemsku,Maďarskua také veSkotsku.S vystěhovalci z Francie a Nizozemska a s anglickýmipuritánydosáhl velkého rozšíření i vAmerice.

V EvropěVestfálský míruznal kalvinismus v roce1648jako třetí konfesi vedlekatolicismua luteránství.

Hlavní myšlenky

[editovat|editovat zdroj]

V reformované teologii zaujímá ústřední místoJežíš KristusaBible.

Kristus je jediným prostředníkem mezi Bohem a lidmi, stal se člověkem, aby lidé mohli být spaseni. Kristus je jedna osoba s božskou a lidskou přirozeností. Zatímco luteráni věří, že Kristus je veucharistiitělesně přítomný, reformovaní chápouVečeři pánějako pouze symbolické připomínání Kristovy oběti a jeho přítomnosti v církvi, protože jeho lidské tělo nemůže být na více místech současně.

Boha lidé poznávají z Bible, jejímž prostřednictvím Bůh komunikuje s lidmi. Bůh předává lidem své poznání prostřednictvím Božího slova, které má několik podob: je to Bible, sám Ježíš Kristus jako vtělené Slovo a dále kázání služebníků božích.

Večeře Páně skotských kovenanterů podle kalvínského ritu na obraze siraGeorge Harveye

Důležitou součástí kalvinismu je učení o Boží milosti apredestinaci(předurčení). V důsledkuprvotního hříchuAdama a Evy lidé nejsou schopni nehřešit, nemohou se hříchu vyhnout. Některé lidi Bůh předurčil, aby byli spaseni, jiní byli předurčeni k věčnému zatracení.Spasenívyplývá pouze z Božího svobodného rozhodnutí, nezakládá se na žádné charakteristice nebo jednání člověka. (Někteří moderní reformovaní teologové však zdůrazňují Boží svobodu milovat všechny lidi, spíše než vybírat jedny pro spasení a druhé pro zatracení.) Tímto tématem se zabývalaDordrechtská synodav letech1618-1619 a stanovila 5 základních bodů kalvinismu, které jsou známy podakronymemTULIP.

Významní představitelé

[editovat|editovat zdroj]

Celosvětově

[editovat|editovat zdroj]

V českých zemích

[editovat|editovat zdroj]

V tomto článku byly použitypřekladytextů z článkůCalvinismna anglické Wikipedii aReformierte Kirchenna německé Wikipedii.

Interiér kalvinistického kostela vindonéskémSemaranguz 18. století

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]