Přeskočit na obsah

Kapie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kapie v různých barvách

Kapieje skupinakultivarůdruhupaprika setá(Capsicum annuum), která se vyznačuje tím, že je sladká (nepálivá), tj. na rozdíl odfeferonekkapie neobsahují žádnýkapsaicin.Další odlišností od nich je větší velikost. Vyskytují se v různých barvách, od zelené přes žlutou až po červenou. Konzumují se jak syrové, tak jako součást různých pokrmů (např.lečo). Ve studené kuchyni se kapie sterilované v oleji používají na výrobuobložených chlebíčků.[1]

Kapie se někdy řadí spolu s ostatními slabě pálivými odrůdamipaprikdo skupiny takzvaných „sladkých paprik “. Jejich původní domovinou jeMexiko,Střední Amerikaa severJižní Ameriky.Žebra asemínkauvnitř paprik lze jíst, avšak někteří lidé je považují za hořká.[2]

Semena kapií byla v roce1493převezena doŠpanělska,odkud se rozšířila do ostatníchevropských,africkýchaasijskýchzemí. Dnes je největším producentem kapií na světěČína,za níž následují Mexiko aIndonésie.

Pěstování kapií vyžaduje teploupůdu,ideálně 21 až 29 °C, která je udržována vlhká, ale nikoli přelitá.[3]Kapie jsou citlivé na přebytek vody a příliš vysoké teploty.

Nutriční hodnota

[editovat|editovat zdroj]

Kapie jsou bohatým zdrojemantioxidantůavitamínu C.V porovnání se zelenými kapiemi mají červené vícevitamínůaživin.[4]Také hodnotykarotenůjsou u červených kapií devětkrát vyšší. Pokud jde o vitamín C, obsahují ho červené kapie dvakrát víc než zelené.[5]Červené i zelené kapie pak obsahují velké množstvíkyseliny p-kumarové.

Charakteristickouvůnizelených kapií způsobuje 3-isobutyl-2-methoxypyrazin (IBMP).[6]Ten zodpovídá i za „buket “Cabernetu Sauvignon.[7]

  1. http://makova-panenka.cz/recepty/sterilovane-kapie-s-olejem-pochoutka-bez-niz-by-bylo-u-stolu-smutno/
  2. http:// livestrong /article/447429-should-i-eat-a-raw-bell-pepper/
  3. Growing Peppers: The Important Facts[online]. GardenersGardening [cit. 2013-01-10].Dostupné v archivupořízeném dne 2013-01-27.
  4. Pharmacognosy and Health Benefits of Capsicum Peppers (Bell Peppers)
  5. University of the District of Columbia.Peppers[online]. Center for Nutrition, Diet and Health [cit. 2013-03-13].Dostupné online.
  6. Výskyt a senzorické vlastnosti alkoxypyrazinu.
  7. Dominique Roujou de Boubee, School of Oenology, University of Bordeaux II.Research on 2-methoxy-3-isoButylpyrazine in Grapes and Wine[online]. [cit. 2013-03-18].Dostupné v archivupořízeném dne 2014-10-25.

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]