Přeskočit na obsah

Klement I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Klement I.
4. papež
Církevřímskokatolická
Pontifikátzačal88/92
Pontifikát skončil97/101
PředchůdceAnaklét
NástupceEvaristus
Osobní údaje
Datum narození?
Místo narozeníasiŘím,Římské císařství
Datum úmrtí97/101
Místo úmrtíČerné moře,možná Řím,Římské císařství
Příčina úmrtípoprava utopením
PříbuzníTitus Flavius Sabinus,Titus Flavius ClemensaFlavia Plautilla(sourozenci)
Svatořečení
Svátek23. listopadu
Uctíván církvemivšechny křesťanské církve s kultem svatých
Seznam papežů nosících jméno Klement
multimediální obsahnaCommons
citátynaWikicitátech
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

SvatýKlement I.čiKliment I.čiKlement Římskýje v tradicikatolické církvepovažován za čtvrtéhořímského biskupa,a tedy čtvrtéhopapeže.Jeho pontifikát se datuje do let88/9297/101.

Ostatkysvatého Klimenta údajně našelsvatý Cyril,a je proto jeho kult spojen s počátky křesťanství naVelké Moravěi vČechách.

Giovanni Battista Tiepolo,Vidění sv. Klimenta,17301735,olej na plátně, Národní galerie,Londýn

Život[editovat|editovat zdroj]

Svatý Klement I., nazývaný také Klement Římský (na rozdíl odKlementa Alexandrijského), není spolehlivě historicky doloženou osobou. V křesťanské tradici, která je založená na zmíncesv. Ireneje z Lyonuaž z konce 2. století, je uváděn jako čtvrtý římský papež. Někteří znalci církevních dějin jej však označují za přímého nástupcesvatého Petraa Irenejem jmenované nástupceLinaaAnaklétapovažují za pouhé správceřímské církvev době nepřítomnosti svatého Petra. Po jeho smrti měl spravovat římskou církev Klement; aby zamezil rozkolu, ustoupil Linovi a Anaklétovi a římským biskupem se stal až po jejich smrti.

Starověký dějepisecEusebios z KaisareieKlementa I. ztotožnil s Klementem, o němž píšesvatý Pavelvlistě Filipským,který je součástíNového zákona.Podle tohoto podání Klement pocházel z městaFilippivMakedoniia na křesťanskou víru jej obrátil svatý Pavel. Patří kapoštolským otcům,tedy nejstarším otcům Církve pamatujícím Ježíšovy učedníky. Setkáváme se s ním i v díle jiného autora, v tzv.Pastýři Hermově.Tam Klement vystupuje jako biskup zplnomocněný k zasílání listů církevním obcím mimo Řím.

Působení[editovat|editovat zdroj]

O jeho papežském působení není mnoho známo. Údajně ustanovil v každém římském okrese sedm zapisovatelů (notářů), kteří měli za úkol zaznamenávat skutky křesťanských mučedníků. Svými dopisy církvím mimo Řím se zasloužil o zachování jednoty církve. Podle sv. Ireneje za něj byl sepsánList ke Korintským,i když jeho autorství bylo zpochybněno. Rovněž se zasloužil o šíření křesťanství vysíláním hlasatelů víry i do vzdálených zemí.

Smrt[editovat|editovat zdroj]

Legendy jsou značně rozporné.

  • Podle první, nejznámější verze, šířené od 13. stoletíZlatou legendou,poslal císařTrajanusKlementa do vyhnanství naChersonésos(dnešní poloostrovKrymvČerném moři). Když Klement ani tam nepřestal hlásat křesťanskou víru, byl na císařův rozkaz v letech 100–101 vhozen do moře s kotvou uvázanou okolo krku. Odtud je časté zobrazení svatého Klementa s kotvou. Krymští křesťané jeho tělo nalezli, pohřbili a nad jeho hrobem vystavěli kapli.Svatý Konstantin(známý jako slovanský věrozvěst Cyril) v roce 861 nalezl nejen onu kotvu, ale i ostatky. Roger, biskupchalonský,podal zprávu, že když v roce1048navštívilKyjev,aby dojednal sňatekJindřicha I.sAnnou Kyjevskou,ukazoval mu knížeJaroslav Moudrýlebku svatého Klementa, kterou získal při válečném tažení na Krym.
  • Druhá verze legendy uvádí, že Klement v roce100nebyl utopen v moři, ale v řeceTibeřev Římě.
  • Třetí verze píše, že Klement zemřel přirozenou smrtí sešlostí věkem. Křesťanské církve Západu i Východu jej za mučedníka považují. V případě, že nebyl umučen, ale za křesťanskou víru trpěl, je svatým vyznavačem.

Spisy[editovat|editovat zdroj]

Sv. Klementovi bylo připisováno autorství mnoha spisů; nejspíše je autorem pouze jediného, Prvního listu Korinťanům.

První list Korinťanům[editovat|editovat zdroj]

První list Korinťanům,latinskyPrima Clementis,(nezaměňovat sPavlovýmPrvním listem Korintským) je jediný spis, u kterého se Klementovo autorství obecně přijímá. Řeší korintský spor o délku funkčního obdobípresbyteria,správního orgánu komunity. List objasňuje fungování duchovního úřadu. Presbyterský úřad navazuje na apoštolské pověření od Krista, které apoštolové předali presbyterům. Jediné, co spadá do pravomoci církevní obce, je ustanovení presbyterů. Následují příklady z Bible, které vypovídají o závisti, zmatku, nevraživosti a o následcích takového konání. List končí překvapivou přímluvou za pohanskou vrchnost. Klement v něm pohanské vrchnosti přisuzuje moc od Boha, aby mohla soudit podle moci Boží.

Klement I. (Clemens Romanus), katedrála sv.Sofie vKyjevě,11.st.

Druhý Klementův list[editovat|editovat zdroj]

Tento list je nejstarším dochovaným křesťanským kázáním vůbec. Kárá špatné mravy a poukazuje na blízký konec světa. Tento list byl zřejmě tradován s prvním listem, a tak se dostal do povědomí o Klementově autorství. Za místo vzniku lze považovat Korint, podle spojení s prvním listem. Doba vzniku se udává kolem poloviny 2. století.

Pseudoklementinské listy[editovat|editovat zdroj]

Ad virgines– Pravidla askeze. Pravidla, jak se asketi mají odpoutávat od druhého pohlaví. Vznikl asi v Sýrii nebo Palestině kolem poloviny 3. století. Syrský text je jediný kompletně dochovaný text. Dále jsou známy fragmenty řeckého a koptského překladu.

Pseudoklementina[editovat|editovat zdroj]

Skupina spisů obsahující apokryfní skutky apoštolů. Pisatelem textu o Petrově cestě a jeho konání (řečech, disputacích, zázracích) je Klement, který byl Petrem obrácen. Spis obsahuje dvacet pseudoklementinskýchHomiliípojmenovaných podle Petrových kázání (zahrnuje heterodoxní teologii původem v židokřesťanství). Dále je tu deset knih známých jakoRecognitiones.Jsou to vyprávění o osudech Klementovy rodiny, která je po letech rozloučení opět shromážděna Petrem. Dochovaly se dva řecké a dva arabské texty, které jsou spíše výtahy z původního textu. Doba sepsání spisu je pravděpodobně kolem poloviny 4. století, s tím, že textHomilieje vzhledem ke svéžidokřesťansképovaze starší nežRecognitiones.

Úcta a ikonografie[editovat|editovat zdroj]

Nalezení ostatků Klimenta Římského poblížChersonésu,miniatura,Menologium císaře Basileia II.,11. století

Svatý Klement bývá zobrazován jako Říman v dlouhé tunice, jeho atributy jsou kotva a ryba, někdy mlýnský kamen na krku, klíče nebo kniha. Ve dvojici bývá vyobrazen se sv. Petrem. Svatý Klement je také postavou křesťanské romance, která se dochovala ve dvou různých verzích. Podle této legendy je Klement ztotožňován se synovcem císařeDomitiana,T. Flaviem Clemensem. Svátek svatého Klementa je podle církevního kalendáře23. listopadu.Českou obdobou jména Klement jsou: Klem, Klíma, Kléma či Klimeš, ve staročeské podobě i Těšek.

Relikvie[editovat|editovat zdroj]

Výtvarné umění[editovat|editovat zdroj]

Samotný světec i jeho legenda bývají v evropském umění vyobrazeni od raně křesťanské doby. K nejstarším nástěnným malbám patří fresky v kosteleSan Clementev Římě.

České země[editovat|editovat zdroj]

Svatému Klementovi byl zasvěcen nejstarší kostel v Čechách,rotunda na Levém Hradci.Nejstarší dochovanou památkou jsou románské malby v apsiděkostela sv. Klementave Staré Boleslavi.

V Praze byla po světci pojmenována jezuitská kolejKlementinum,podle staršíhokostela sv. Klimentapři někdejším klášteře dominikánů. Čtyři vrcholně barokní fresky tam vymalovalJan Hiebel:1. nad hlavním oltářem: Sv. Kliment byl za svou víru poslán císařem Trajánem do vyhnanství naChersonésos,kde nalezl 2000 trpících křesťanů, odsouzených k pracím v kamenolomech. Modlil se za ně a dodal také jim naději a víru, takže vyčerpaní a žízniví spatřil na skále ve svatozáři Beránka božího, pod jehož nohama vytryskl pramen čerstvé vody. 2. Katané sv. Klimenta odsoudili k smrti a přivázali mu na krk kotvu, s níž ho vrhají do moře. 3. Andělé uctívají na oltáři ostatky sv. Klimenta, který již byl vzat do nebe. Ke chrámu se sbíhají věřící. 4. nad kruchtou: Nebeská klenba je vyobrazena s Nejsvětější Trojicí uprostřed, adorují ji sv. Kliment asv. Alois z Gonzagy,pod nimi andělé drží rozvinutý rys s vyobrazením koleje Klementinum.

Patrocinia[editovat|editovat zdroj]

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • Lexikon der christlichen Ikonographie,ed. Wolfgang Braunfels, Ikonographie der Heiligen, Band 6., Basel-Freiburg-Rom-Wien 1992.
  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael.Rok se svatými.2. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s.ISBN80-7192-304-4.
  • VONDRUŠKA, Isidor.Životopisy svatých v pořadí dějin církevních.Praha:Ladislav Kuncíř,1930.Dostupné online.
  • BENNET, Rod.ČTYŘI SVĚDKOVÉ; Prvotní církev vlastními slovy.Překlad Daniel Blažke; Lukáš Novák. 1. vyd. Nová Ves pod Pleší: Hesperion, 2020. 247 s.ISBN978-80-88353-07-2.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]