Přeskočit na obsah

Klement XIV.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeho Svatost
Klement XIV.
249. papež
Církevřímskokatolická
Zvolení19. května1769
Uveden do úřadu4. června1769(intronizace)
Pontifikát skončil22. září1774
PředchůdceKlement XIII.
NástupcePius VI.
Titulární kostelSan Lorenzo in Panisperna
bazilika Dvanácti sv. apoštolů
ZnakZnak
Zasvěcený život
Institutminorité
Sliby18. května1724,přijal řádové jménoLorenzo Francesco
Svěcení
Biskupské svěcení28. května1769
světitelFederico Marcello Lante Montefeltro Della Rovere
1. spolusvětitelGiovanni Francesco Albani
2. spolusvětitelHenry Benedict Stuart
Kardinálská kreace24. září1759
kreovalKlement XIII.
Titulkardinál-kněz
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
  • kardinál-kněz u kostelaSan Lorenzo in Panisperna(1759–1762)
  • kardinál-kněz v bazilice Dvanácti sv. apoštolů (1762–1769)
Osobní údaje
Rodné jménoGiovanni Vincenzo Antonio Ganganelli
Datum narození31. října1705
Místo narozeníSant'Arcangelo di Romagna,Papežský státPapežský stát
Datum úmrtí22. září1774(ve věku 68 let)
Místo úmrtíŘím,Papežský státPapežský stát
Místo pohřbeníBazilika Dvanácti sv. apoštolů,Řím
Povoláníkatolický kněz,řeholník,římskokatolický biskup apapež
Seznam papežů nosících jméno Klement
multimediální obsahnaCommons
citátynaWikicitátech
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Klement XIV.,vlastním jménemGiovanni Vincenzo Antonio Ganganelli(31. října1705Sant´Arcangelo di Romagna22. září1774Vatikán) byl papežem mezi lety17691774.Roku1773rozpustiljezuitský řád.

Životopis[editovat|editovat zdroj]

Mládí[editovat|editovat zdroj]

G. V. Antonio Ganganelli se narodil ve městě Santarcangelo di Romagna. Dostalo se mu vzdělání jezuitů z Rimini apiaristůz Urbina. V roce 1724, ve věku devatenácti let se rozhodl vstoupit doŘádu menších bratří konventuálů,kde přijal jméno Lorenzo Francesco. V roce 1741 byl zvolen Generálním definitorem řádu. Gangenelli se stal přítelem papežeBenedikta XIV.(1740–1758), který jej v roce 1758 pověřil prozkoumáním obvinění Židů z rituálních vražd, které se však později neprokázaly. PapežKlement XIII.jej na naléhání Lorenza Ricciho, generálního představeného jezuitů, roku 1759 v Persiperně jmenoval kardinálem-knězem kostela San Lorenzo.

Portrét G. V. Antonia Ganganelliho

Klement XIII. zemřel 2. února 1769 a papežská konkláve, která měla zvolit jeho nástupce, byla od svého zahájení 15. února 1769 silně ovlivňována politickými manévry katolických panovníků, kteří utlačovali jezuity. Některé tlaky byly velmi lstivé, jako např. bezprecedentní improvizované návštěvyJosefa II.(1765–1790) a jeho bratraLeopolda,velkovévody Toskánska, kteří využili toho, že dveře do budovy konkláve byly otevřeny pro nově příchozího kardinála a sami se „pozvali dále “. Rakušané sledovali situaci s velkým zájmem. Během předchozího pontifikátu byli jezuité vyhnáni z Portugalska a ze všech dvorů rodu Bourbonů z Francie, Španělska, Neapole a Parmy. Na konkláve úplné potlačení jezuitského řádu prosazovala skupina „dvorských kardinálů “, kterým oponovali Zelanti („horliví “), slábnoucí projesuitská frakce, odmítající postupující vliv osvícenství a sekularismu.

Zvolení papežem[editovat|editovat zdroj]

Ganganelli byl 19. května 1769 po konkláve zvolen papežem jako kompromisní kandidát, s výjimkou vlastního hlasu získal všechny. Na počest svého předchůdce si zvolil jméno Klement XIV. a 4. června 1769 proběhla inaugurace. Z velké části došlo k jeho zvolení díky podpoře Bourbonů, kteří od něj očekávali likvidaci Tovaryšstva Ježíšova.

Pontifikát[editovat|editovat zdroj]

Politika vládnutí Klementa XIV. byla již od začátku cílená směrem ke zmenšení sporů s katolickými panovníky, které se objevily během předchozího pontifikátu. Spory mezi světskou a duchovní mocí byly církevními autoritami vnímány jako hrozba, a Klement XIV. pracoval na upevňování vztahů mezi evropskými panovníky. Vzdáním se papežských nároků na Parmu získal Avignon a Benevento a obecně se mu podařilo zlepšit vztahy mezi duchovními a světskými úřady. Papež také pokračoval v likvidaci jezuitů – v listopadu 1772 sepsal dekret o zrušení řádu, který následně v červenci 1773 podpisem uvedl v platnost. Kvůli tomuto opatření byl Klement XIV. pro katolíky v 19. století spornou postavou. AnglickáCatholic Encyclopediavyjadřuje papeži podporu s argumentem, že potlačení bylo „skutečně odůvodněné “.

Náhrobek Klementa XIV.

Útlak jezuitů[editovat|editovat zdroj]

Jezuité byli vyhnáni z Brazílie (1754), Portugalska (1759), Francie (1764), Španělska a jeho kolonií (1767) a Parmy (1768). Přestože Klement XIII. musel čelit silnému tlaku ze strany velvyslanců bourbonských dvorů, vždy odmítal vyhovět jejich požadavkům na potlačení jezuitů. Jeho nástupce Klement XIV. se snažil o uklidnění nepřátel jezuitů tím, že s jezuity zacházel nevlídně. Odmítl se setkat s generálním představeným jezuitů Lorenzem Riccim, zakázal jezuitům přijímat novice, atd.

Tlak se vystupňoval až do té míry, že katolické státy hrozily odtržením od církve. Klement XIV. nakonec ustoupil „ve jménu míru v církvi a zabránění roztržení Evropy “a v breveDominus ac Redemptor21. července 1773 jezuitský řád rozpustil. Nicméně v nekatolických zemích, zejména v Rusku a Prusku, kde nebyl papež autoritou, bylo nařízení ignorováno. Byl to výsledek řady politických tahů, spíše než teologické diskuse.

Klement XIV. a Mozart[editovat|editovat zdroj]

Papež Klement XIV a zvyklosti katolické církve v Římě jsou popisovány v dopisech odW. A. Mozartaa jeho otceLeopolda Mozarta.Tyto dopisy byly psány z Říma v dubnu a květnu 1770, během jejich turné po Itálii. Leopold považoval vyšší církevní představitele za urážlivě povýšené. Přesto byl se svým synem přijat u papeže, kde Amadeus předvedl svou úžasnou hudební paměť.Sixtinská kaplebyla známá díky představení acappellové skladbyMiserere mei, Deusod komponistyGregoria Allegriho,jehož hudba se nesměla opisovat mimo kapli, pod trestem exkomunikace. Čtrnáctiletý Wolfgang byl schopný přepsat skladbu v celém rozsahu po jediném poslechu. Klement ocenil mladého MozartaŘádem zlaté ostruhy.

Významné události pontifikátu[editovat|editovat zdroj]

Za svého pontifikátu nikohonesvatořečil,ale blahořečil několik jedinců.

Beatifikace[editovat|editovat zdroj]

  • 4. června 1769: František Caracciolo
  • 16. září 1769: Juliana Puricelli, Bernard z Badenu a Kateřina z Pallanza
  • 1771: Tommaso Bellacci
  • 14. prosince 1771: Mučedníci z Otranta
  • 8. června 1772: Paolo Burali d’Arezzo
  • 29. srpna 1772: Jan dal Bastone
  • 1773: Papež Benedikt XI. (formální blahořečení)
  • 1774: Beatrix z Este mladší

Smrt a pohřeb[editovat|editovat zdroj]

Poslední měsíce svého života byl rozhořčen a zarmoucen svými zdravotními problémy. Dne 10. září 1774 byl upoutaný na lůžko a 21. září 1774 dostalposlední pomazání.Traduje se, že mu díky bilokaci v posledních hodinách života pomáhal svatýAlfons Liguori.Klement XIV. zemřel 22. září 1774, proklet Ultramontanistickou stranou (příznivci jezuitů). Velmi však truchlili zastánci jeho populárního stylu řízení papežských států. Když jeho tělo podstoupilo pitvu, bylo zjištěno, že zemřel nakurdějea krvácení konečníku, které bylo způsobeno dlouhodobým stáním. Navíc došlo ještě ke zhoršení kvůli nadměrné práci a podněcování těla k umělému pocení, přestože k tomu nebyl důvod. Jeho hrobka byla navržena v novoklasicistním stylu a vytesánaAntoniem Canovou.Nachází se v kostele Svatých apoštolů v Římě.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]

Papež
Předchůdce:
Klement XIII.
17691774
Klement XIV.
Nástupce:
Pius VI.