Přeskočit na obsah

Kolchicin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kolchicin
Strukturní vzorec kolchicinu
Strukturní vzorec kolchicinu
Obecné
Systematický názevN-[(7S)-1,2,3,10-tetramethoxy-9-oxo-5,6,7,9-tetrahydrobenzo[a]heptalen-7-yl]acetamid
Triviální názevkolchicin
Ostatní názvyATCM04AC01
Anglický názevColchicine
Německý názevColchicin
Sumární vzorecC22H25NO6
Identifikace
Registrační číslo CAS64-86-8
EC-no (EINECS/ELINCS/NLP)614-005-00-6
Indexové číslo200-598-5
SMILESO=C(N[C@@H]3C\1=C\C(=O)C(\OC)=C/C=C/1c2c(cc(OC)c(OC)c2OC)CC3)C
InChIInChI=1/C22H25NO6/c1-12(24)23-16-8-6-13-10-19(27-3)21(28-4) 22(29-5)20(13)14-7-9-18(26-2)17(25)11-15(14)16/h7,9-11,16H,6,8H2,1-5H3,(H,23,24)/t16-/m0/s1
Vlastnosti
Molární hmotnost399,437 g/mol
Bezpečnost
GHS06 – toxické látky
GHS06
GHS08 – látky nebezpečné pro zdraví
GHS08
[1]
Nebezpečí[1]
H-větyH340H300
R-větyR46R28
S-větyS53S45
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotkySIaSTP(25 °C, 100 kPa).

Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Kolchicinje prudcejedovatýalkaloid,původně izolovaný zocúnu.Jde o velice účinnýmitotický jed,který napadámikrotubulydělicího vřeténka,a tak narušuje správný rozchodchromozómůpřimitóze.Používá se proto vgeneticepro umělé navozenígenomových mutací.Vmedicíněse využívá při léčbě záchvatůdny,familiární středomořské horečky(FMF), chronické myeloidníleukémie,funguje též jakoantiuratikum.

Výskyt[editovat|editovat zdroj]

Kolchicin se získává především z rostlinyocún jesenní(Colchicum autumnale), dále ho také obsahuje téměř 200 druhů rostlin. V těle člověka se však tato látka běžně nenachází.

Chemický popis[editovat|editovat zdroj]

Kolchicin je alkaloid slabězásaditéhocharakteru, jehosolijsou velmi nestálé a jsou ve vodném roztoku silněhydrolyzovány. Je to tricyklický tropolonový derivát, který se váže na specifické místotubulinu.Reakce tubulinu s kolchicinem je velmi pomalá, teplotně závislá a prakticky nevratná. Další látkou se stejným místem vazby jako kolchicin jepodofylotoxin;slabší vazbu na stejné místo vykazují také benzofenantridinové alkaloidychelidonin,chelerythrinasanguinarin.

Mezi kolchicinové deriváty patří 30krát méně toxickýdemekolcin(desacetylmetylkolchicin), objevený v roce1950Františkem Šantavým.

Účinky[editovat|editovat zdroj]

Kolchicin mácytostatické účinky,a tak může zabránit nekontrolovatelnému dělení buněk v případě rakovinného bujení. Pro jeho vysokou toxicitu jej však nelze takto využít. Lze však využít jiných alkaloidů z ocúnu, např.demekolchicinu.Kolchicin jinak patří mezi nejúčinnější buněčné jedy. Narušujemitózu,a to tak, že způsobuje rozrušování struktury mikrotubulů dělicího vřeténka. Mikrotubuly mají dva konce (plus a minus konce), které se od sebe liší. Kolchicin a jeho derivát demekolcin se vážou natubulin(jedna ze stavebních jednotek mikrotubul) a brání tak jeho připojení na plus konec, čímž je zastaven růst mikrotubulů.

Tak je mitóza zastavena již vmetafázi.Životnost buňky tak ale nemusí být porušena. To u některých rostlin vyvolává vznik polyploidních forem, což znamená, že rostliny obsahují třeba čtyři sadychromozomůmísto dvou. To se projevuje často větším nárůstem zelené hmoty. Použití takto geneticky upravených rostlin je v pěstitelské praxi poměrně časté a nemá žádný vliv na závadnost potravin.

Ovlivňuje funkci a početbílých krvinek,odpovědných zazáněta tím ho utlumuje. Přesněji tlumí motilitu a fagocytózu mobilních buněk. Snižuje se agregace fagozomů a lysozomů. Snížením invaze leukocytů a fagocytózy je redukováno uvolňování zánětlivých lysozomálních enzymů. Fibrilární mikrotubuly makrofágů jsou depolymerizovány vazbou na buněčné proteiny a migrace granulocytů do oblasti zánětu je tlumena.

Jed[editovat|editovat zdroj]

Za smrtelnou dávku je považováno 20 mg kolchicinu, 0,6 g kolchicinového extraktu nebo 6 g semene ocúnu. Rozdíl mezi léčebnou a toxickou dávkou (tzv.terapeutický index) je nevelký, k otravě kolchicinem může dojít již při použití léčebných dávek, což svědčí o nevhodnosti kolchicinu jako léku.

VŘíměbyly údajně pozorovány případy otrav lidí mlékem koz, které spásly ocún. Objevily se i sebevražedné pokusy.

Kolchicin je tedy buněčným jedem, ale také jedem kapilárním. Působí centrální ochrnutí. V organismu se kolchicin musí nejprve změnit na oxydikolchicin, což vysvětluje několikahodinové období latence.

Kolchicin mj.poškozuje i vývoj plodu.

Příznaky otravy[editovat|editovat zdroj]

Asi za 2–6 hodin po požití toxické dávky se vyskytne pálení v jícnu a hltanu, škrábání v ústech a v krku, polykání se stává obtížným, otrávený zvrací. Objevuje se průjem, stolice jsou vodnaté, popřípadě i krvavé (dochází k působení na kapiláry tlustého střeva). Dochází kdehydrataci,dotyčný je zesláblý, kůže je odvodněná. Otrávený naříká na velkou úzkost, konečky prstů a ostatní výběžky těla modrají, klouby a svaly bolí, mohou se objevit křeče – tenezmy a břišní koliky při staženém břichu. Dochází k hojnému močení, v moči se může objevit krev.Hladina cukru v krvirychle klesá. V dalším průběhu otravy dochází k bledosti, poklesu tělesné teploty, kcyanózea k dušnosti. Mohou nastat také poruchy bušení srdce, pokles tlaku až celkovýkolaps.Smrtmůže nastat do sedmi hodin, někdy ovšem až za tři dny.

Jeden až dva týdny po uzdravení se z otravy může vyskytnoutalopecie,která je někdy trvalá. Byly též pozorovány poruchy funkce jater, ledvin, plic a hematopoézy. Vzácně byla hlášena slepota.

Jako první pomoc se doporučuje indukovat zvracení: u dospělých např. vlažným hypertonickým roztokem chloridu sodného (2–3 lžičky na skleničku) nebo apomorfinem (0,1–0,15mg/kg tělesné hmotnosti i.v.). Nicméně tato situace vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

V kultuře[editovat|editovat zdroj]

  • Tento jed se objevil v 3. dílu 1. řady seriáluDr. House.Pacient užil drogu, která obsahovala kolchicin.

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. abColchicine.pubchem.ncbi.nlm.nih.gov[online]. PubChem [cit. 2021-05-23].Dostupné online.(anglicky)

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]